Wsparcie dla MPX 5XXX

jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Lector pisze: pt wrz 16, 2022 6:46 pm Ok, którą wersję wybrać?
- DP podwójny
- GP pojedynczy
Chcę mierzyć poziom wody w zbiorniku.
W takim wypadku podwójny, bo chcemy mierzyć różnicę ciśnienia zewnętrznego i słupa wody.

Tutaj link do tematu, w którym razem z @YoMan dzieliliśmy się doświadczeniami:
viewtopic.php?t=10979
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

jaku2k pisze: sob wrz 17, 2022 9:59 am
Lector pisze: pt wrz 16, 2022 6:46 pm Ok, którą wersję wybrać?
- DP podwójny
- GP pojedynczy
Chcę mierzyć poziom wody w zbiorniku.
W takim wypadku podwójny, bo chcemy mierzyć różnicę ciśnienia zewnętrznego i słupa wody.

Tutaj link do tematu, w którym razem z @YoMan dzieliliśmy się doświadczeniami:
viewtopic.php?t=10979
Niekoniecznie. Ja mam pojedynczy. Nie zaobserwowałem żeby wskazania widocznie się zmieniały pod wpływem zmian ciśnienia atmosferycznego ale .... jeszcze w trakcie testów jestem.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

YoMan pisze: pn wrz 19, 2022 11:57 pm
jaku2k pisze: sob wrz 17, 2022 9:59 am
Lector pisze: pt wrz 16, 2022 6:46 pm Ok, którą wersję wybrać?
- DP podwójny
- GP pojedynczy
Chcę mierzyć poziom wody w zbiorniku.
W takim wypadku podwójny, bo chcemy mierzyć różnicę ciśnienia zewnętrznego i słupa wody.

Tutaj link do tematu, w którym razem z @YoMan dzieliliśmy się doświadczeniami:
viewtopic.php?t=10979
Niekoniecznie. Ja mam pojedynczy. Nie zaobserwowałem żeby wskazania widocznie się zmieniały pod wpływem zmian ciśnienia atmosferycznego ale .... jeszcze w trakcie testów jestem.
Podwójny widzi różnicę ciśnień, a więc nie jest wrażliwy na zmiany ciśnienia atmosferycznego. To, że nie obserwujesz niedokładności wskazań może mieć kilka uzasadnień.

1. Amplituda ciśnienia atmosferycznego jest zbyt mała, by zaobserwować odchylenia.
2. Ciśnienie atmosferyczne zmienia się na tyle powoli, że nie widać drastycznych zmian w pomiarach.
...

Generalnie może być tak, że różnice są na tyle małe, że do pomiaru napełnienia zbiornika nie robią różnicy, bo nie potrzebujemy niesamowicie wysokiej precyzji (w końcu pomiar w cm/% jest lepszy od dwóch czy trzech pływaków).

Nie widzę jednak powodu do rezygnacji z czujnika podwójnego na rzecz jego trochę słabszego - w tym zastosowaniu - odpowiednika.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
Awatar użytkownika
Lector
Posty: 1398
Rejestracja: pt lis 17, 2017 2:26 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Co nie zmienia faktu za nadal szukam czujnika.
Meditronik nie ma na miejscu muszą zamówić, ale nie podają ceny :(
Niespełniony automatyk. :mrgreen:
https://3d-lamp.photos/
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

jaku2k pisze: sob wrz 17, 2022 9:59 am

Nie widzę jednak powodu do rezygnacji z czujnika podwójnego na rzecz jego trochę słabszego - w tym zastosowaniu - odpowiednika.
Ja też nie 😉 ja nie wiedziałem i kupiłem pojedynczy więc się wypowiadam. Pewnie dzisiaj bym kupił podwójny ale gdyby nie był dostępny.... to pojedynczy jest alternatywą
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

jaku2k pisze: śr wrz 21, 2022 7:42 pm
YoMan pisze: pn wrz 19, 2022 11:57 pm
jaku2k pisze: sob wrz 17, 2022 9:59 am

W takim wypadku podwójny, bo chcemy mierzyć różnicę ciśnienia zewnętrznego i słupa wody.

Tutaj link do tematu, w którym razem z @YoMan dzieliliśmy się doświadczeniami:
viewtopic.php?t=10979
Niekoniecznie. Ja mam pojedynczy. Nie zaobserwowałem żeby wskazania widocznie się zmieniały pod wpływem zmian ciśnienia atmosferycznego ale .... jeszcze w trakcie testów jestem.
Podwójny widzi różnicę ciśnień, a więc nie jest wrażliwy na zmiany ciśnienia atmosferycznego. To, że nie obserwujesz niedokładności wskazań może mieć kilka uzasadnień.

1. Amplituda ciśnienia atmosferycznego jest zbyt mała, by zaobserwować odchylenia.
2. Ciśnienie atmosferyczne zmienia się na tyle powoli, że nie widać drastycznych zmian w pomiarach.
...

Generalnie może być tak, że różnice są na tyle małe, że do pomiaru napełnienia zbiornika nie robią różnicy, bo nie potrzebujemy niesamowicie wysokiej precyzji (w końcu pomiar w cm/% jest lepszy od dwóch czy trzech pływaków).

Nie widzę jednak powodu do rezygnacji z czujnika podwójnego na rzecz jego trochę słabszego - w tym zastosowaniu - odpowiednika.
tak odgrzebując stary temat .... miałem w planach to sprawdzić i w wolnej chwili sprawdziłem ... więc jeżeli nie zrobiłem błędu to ciśnienie 1 hPa jest w przybliżeniu równe 1 cm słupa wody. W warunkach polskich rekordy ciśnienia to max. 1050 hPa i min. 965 hPa czyli róznica 85 hPa. Z tego by wynikało, że mój pojedynczy czujnik MPX mógłby w przypadkach skrajnych pokazywać wartości różniące się o 85 cm przy tym samym napełnieniu pojemnika i to już byłaby kiepska dokładność. Biorąc pod uwagę bardziej normalne warunki w październiku 2022 r. w Warszawie ciśnienie wahało się w zakresie od 994 hPa do 1017 hPa co daje wahnięcia wskazań o 23 cm. Co prawda nie mieszkam w Warszawie (u nas nie ma stacji meteo) ale nie zaobserwowałem tak dużych wahnięć, co najwyżej 7-8 cm (co dla niektórych będzie błędem dyskwalifikującym), więc zakładam, że gdzieś zrobiłem błąd w mojej dedukcji. Czekam na konstruktywną krytykę.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
kryczka
Posty: 79
Rejestracja: pt wrz 09, 2022 6:40 pm
Lokalizacja: Kielce

krycha88 pisze: wt maja 25, 2021 6:05 pm
jaku2k pisze: wt maja 25, 2021 5:59 am Dobrze, dziękuję. Pytam się tylko z ciekawości, bo ostatecznie pewnie będziemy korzystać głównie ze wskazania procentowego.
Wrzuciłem obsługę poziomu cieczy na dwóch kanałach. Pierwszy wyświetla ją w jednostce miary a drugi procentowo. Kanał który Was nie interesuje możecie wyłączyć w cloud.
Jak skonfigurować wyświetlacz old aby nie wyświetlał metrów tylko %procenty?
tu dokładnie wyjaśniłem w czym problem:
viewtopic.php?t=11732
Awatar użytkownika
kryczka
Posty: 79
Rejestracja: pt wrz 09, 2022 6:40 pm
Lokalizacja: Kielce

kryczka pisze: czw lis 10, 2022 6:57 pm
krycha88 pisze: wt maja 25, 2021 6:05 pm
jaku2k pisze: wt maja 25, 2021 5:59 am Dobrze, dziękuję. Pytam się tylko z ciekawości, bo ostatecznie pewnie będziemy korzystać głównie ze wskazania procentowego.
Wrzuciłem obsługę poziomu cieczy na dwóch kanałach. Pierwszy wyświetla ją w jednostce miary a drugi procentowo. Kanał który Was nie interesuje możecie wyłączyć w cloud.
Jak skonfigurować wyświetlacz old aby nie wyświetlał metrów tylko %procenty?
tu dokładnie wyjaśniłem w czym problem:
viewtopic.php?t=11732
ruszyłem z tematem do przodu. oba wskazania takie same:
viewtopic.php?t=11732
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

...i jeszcze dorzucę do mrowiska trochę kija :)

Według moich obserwacji nie ma znaczenia w otwartym zbiorniku (u mnie szambo) czy używamy pojedynczego czy podwójnego czujnika MPX5050. Prawdopodobnie oba są "podwójne" natomiast ten pojedynczy nie ma wyprowadzenia na drugi pomiar więc nie można sprawdzić drugiej wartości w konkretnym miejscu typu zamknięty szczelny zbiornik tylko mierzy otaczające go ciśnienie.
Skąd ten wniosek? Z obserwacji z ostatnich dni.
Tak się złożyło, że 16-18 grudnia był znaczny wzrost ciśnienia atmosferycznego. Według mojego BME od 1006hPa w piątek koło południa do 1035hPa w niedzielę koło południa. Sprawdziłem te dane również na stronie instytutu meteo dla Warszawy - mniej więcej się pokrywają. Mój czujnik (pojedynczy) nie był w stanie mierzyć rzeczywistego poziomu cieczy, ponieważ rurka pomiarowa nie jest zanurzona do końca zbiornika (za krótka) i jest ustawiony w ten sposób, że przy braku zanurzenia ma wskazywać 26 cm (tyle brakuje do dna). Przez te dwa dni poziom cieczy nie dotknął jeszcze rurki pomiarowej więc brak czynnika wpływającego na pomiar.
Skoro zmiana ciśnienia była o 30hPa to jest równowartość ok. 30 cm słupa wody - 0,03 bara = 3000 Pa i wskaźnik powinien pokazać zmianę nawet do 56 cm natomiast moje wskazania stoją niewzruszone i cały czas pokazują 26 cm.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
nebraska
Posty: 93
Rejestracja: czw gru 08, 2022 3:00 pm

Witam
I jak u Was sprawuje się pomiar poziomu wody na czujnikach MPX5x i sofcie krycha88. Chciałbym u siebie takowe coś zrobić?
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”