Licznik wody MBUS

Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

pic_q2 pisze: sob maja 07, 2022 7:54 pm Witam jesteś laikiem jeśli chodzi o linuxa, z góry przepraszam jak coś za pytanie ale....
Zrobiłem wszystko jak z 11 strony miałem problem ale ok widzę już licznik w aplikacji Supla ale nie przekazywane są (chyba) żadne dane do aplikacji supla bo od 2 dni mam czały czas 0m3 jakby nie tworzyło pliku
Poradnik ze strony 11 nie zawiera pełnej konfiguracji wmbusmeters, a tylko instrukcję instalacji oraz uruchamianie wmbusmeters z linii poleceń, aby sobie potestować, czy działa.

Przejdź na stronę 12 i zrób zgodnie z tą instrukcją viewtopic.php?p=97749#p97749
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
pic_q2
Posty: 3
Rejestracja: pt paź 29, 2021 2:39 pm

Właśnie z tego poradnika robiłem i nie tworzy mi nic w /var/log/......
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

pic_q2 pisze: ndz maja 08, 2022 4:21 am Właśnie z tego poradnika robiłem i nie tworzy mi nic w /var/log/......
Pokaż co masz w katalogu /etc/wmbusmeters.d (jakie pliki i jaka jest ich zawartość)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
pic_q2
Posty: 3
Rejestracja: pt paź 29, 2021 2:39 pm

Kod: Zaznacz cały

pi@raspberrypi:/etc/wmbusmeters.d $ ls
wodomierz
a zawartość wygląda tak

Kod: Zaznacz cały

name=wodomierz
id=41314e17

no nie tworzy mi żadnego pliku nie mam już pomysłów może.... bo oryginalnie ścieżka wygląda tak /var/lib/wmbusmeters/meter_readings zamiast /var/log/w......

Kod: Zaznacz cały

pi@raspberrypi:/var/lib/wmbusmeters/meter_readings $ ls
pi@raspberrypi:/var/lib/wmbusmeters/meter_readings $

Kod: Zaznacz cały

pi@raspberrypi:/var/log $ ls
alternatives.log  auth.log       btmp        debug     faillog  kern.log  messages  runit       syslog    wtmp
apt               bootstrap.log  daemon.log  dpkg.log  journal  lastlog   private   supervisor  user.log
pi@raspberrypi:/var/log $

Kod: Zaznacz cały

pi@raspberrypi:~/wmbusmeters $ make test
Building 1.7.0-69-g6fdc6d2
ERROR expected "ALL_ACCESS UNKNOWN_ACCESS_BITS(0x80) ACCESSOR_RED" but got "ALL_                                                                                        ACCESS UNKNOWN_ACCESS_BITS(0x0) ACCESSOR_RED"
ERROR expected "NO_ACCESS ALL_ACCESS UNKNOWN_ACCESSOR_TYPE(0x5)" but got "NO_ACC                                                                                        ESS ALL_ACCESS UNKNOWN_ACCESSOR_TYPE(0x7ebb42b8)"
ERROR expected "DRY BAD_RULE_ERROR_FLAGS(from=0x12 mask=0xf)" but got "DRY BAD_R                                                                                        ULE_ERROR_FLAGS(from=0x0 mask=0x12)"
OK: test internals
OK: Test C1 meters
OK json: Test T1 meters
OK fields: Test T1 meters
OK json: Test S1 meters
OK fields: Test S1 meters
OK json: Test electricity meters with radio converter plugins
OK fields: Test electricity meters with radio converter plugins
OK: Test mbus
OK: Test ANYID
OK: Test list-envs and list-fields
OK: Test list-envs and list-fields
OK json: Test non-compliant apator162 meters
OK fields: Test non-compliant apator162 meters
OK json: Test Izars meters
OK: Test listen to all izars
OK: Test aes encrypted telegrams
OK: Test that telegram really is encrypted
OK: Test that failed decryption warning only prints once.
OK: Test shell invocation
OK: Test shell in config file
OK: Test that normal meterfiles are written
OK: Test that meterfiles with name-id are written
OK: Test that meterfiles with id are written
OK: Test that meterfiles with timestamps are written
OK: Test that meterfiles with timestamps are written
OK: Test normal config files with C1 meters
OK: Test logfile
OK: Test single meter conf file matches any id
OK: Test listen and print any meter heard in logfile
OK: Test listen and print any meter heard on stdout
OK: Test detection of drivers for all telegrams
OK: Test listen to wildcard * id
OK: Test listen to wildcard suffix 8856* id
OK: Test listen to two comma separted ids
OK: Test listen to three comma separted ids
OK: Test listen with negated ids
OK: Test listen with wrong driver and wildcard
OK: Test conversions of units
OK: Test selected fields
OK: Test oneshot
OK: Test wrong keys
OK: Test config4 with added conversions
OK: Test additional json from cmdline
OK: Test additional shell envs from cmdline
OK: Test additional json from wmbusmeters.conf and from meter file
OK: Test rtlwmbus starting background script to produce telegrams
OK: Reading binary telegram from stdin
OK: Reading binary telegram from file
OK: Reading rtlwmbus formatted telegrams from stdin
OK: Reading rtlwmbus formatted telegrams from file
OK: Reading rtl433 formatted telegrams from stdin
OK: Reading rtl433 formatted telegrams from file
OK: Test ok serial rawtty telegram on stdin
OK: Test bad serial rawtty telegram with interspersed noise, on stdin
OK: Test duplicates are ignored
OK: Test duplicates are left alone
OK: Test match on dll id
OK: Test match on tpl id
OK fields: Test unix timestamp in fields
OK: Test log timestamps
OK: Test meter driver extra settings
OK: Test hex on commandline
OK: Test hex on commandline with meter
OK: Test invalid hex on commandline
OK: Test hex on stdin
OK: Test auto removal of dll crcs in simulated telegrams
OK: Test broken telegrams
OK: Test rtlwmbus with crc errors
Testing drivers
OK json: driver_amiplus.cc
OK fields: driver_amiplus.cc
OK json: driver_apator08.cc
OK fields: driver_apator08.cc
OK json: driver_aventieshca.cc
OK fields: driver_aventieshca.cc
2c2
< {"media":"water","meter":"aventieswm","name":"Vatten","id":"61070072","total_m                                                                                        3":466.472,"consumption_at_set_date_1_m3":465.96,"consumption_at_set_date_2_m3":                                                                                        458.88,"consumption_at_set_date_3_m3":449.65,"consumption_at_set_date_4_m3":442.                                                                                        35,"consumption_at_set_date_5_m3":431.07,"consumption_at_set_date_6_m3":423.98,"                                                                                        consumption_at_set_date_7_m3":415.23,"consumption_at_set_date_8_m3":409.03,"cons                                                                                        umption_at_set_date_9_m3":400.79,"consumption_at_set_date_10_m3":393.2,"consumpt                                                                                        ion_at_set_date_11_m3":388.63,"consumption_at_set_date_12_m3":379.26,"consumptio                                                                                        n_at_set_date_13_m3":371.26,"consumption_at_set_date_14_m3":357.84,"error_flags"                                                                                        :"MEASUREMENT HF UNKNOWN_ERROR_FLAGS(0x1100)","timestamp":"1111-11-11T11:11:11Z"                                                                                        }
---
> {"media":"water","meter":"aventieswm","name":"Vatten","id":"61070072","total_m                                                                                        3":466.472,"consumption_at_set_date_1_m3":465.96,"consumption_at_set_date_2_m3":                                                                                        458.88,"consumption_at_set_date_3_m3":449.65,"consumption_at_set_date_4_m3":442.                                                                                        35,"consumption_at_set_date_5_m3":431.07,"consumption_at_set_date_6_m3":423.98,"                                                                                        consumption_at_set_date_7_m3":415.23,"consumption_at_set_date_8_m3":409.03,"cons                                                                                        umption_at_set_date_9_m3":400.79,"consumption_at_set_date_10_m3":393.2,"consumpt                                                                                        ion_at_set_date_11_m3":388.63,"consumption_at_set_date_12_m3":379.26,"consumptio                                                                                        n_at_set_date_13_m3":371.26,"consumption_at_set_date_14_m3":357.84,"error_flags"                                                                                        :"MEASUREMENT HF UNKNOWN_ERROR_FLAGS(0x0)","timestamp":"1111-11-11T11:11:11Z"}
2c2
< Vatten;61070072;466.472000;MEASUREMENT HF UNKNOWN_ERROR_FLAGS(0x1100);1111-11-                                                                                        11 11:11.11
---
> Vatten;61070072;466.472000;MEASUREMENT HF UNKNOWN_ERROR_FLAGS(0x0);1111-11-11                                                                                         11:11.11
ERROR: driver_aventieswm.cc
OK: Test analyze encrypted (no-key) ctr full telegram
OK: Test analyze encrypted (no-key) ctr compact telegram
OK: Test analyze encrypted (with-key) ctr full telegram
OK: Test analyze encrypted (no-key) ctr compact telegram
OK: Test analyze CBC IV (no-key)
Slower tests...
OK: reading all stdin before closing down
OK: Test config with oneshot
OK: Test config with exitafter
OK: Test config override with oneshot
OK: Test config override with exitafter
RUNNING Test alarms ...
STDERR---------------------------------
[ALARM DeviceInactivity] 4 seconds of inactivity resetting simulations/simulatio                                                                                        n_alarm.txt simulation (timeout 4s expected mon-sun(00-23) now 2022-05-08 10:12)
(wmbus) successfully reset wmbus device
STDOUT---------------------------------
TMP/OUTPUT-----------------------------
METER =={"media":"cold water","meter":"multical21","name":"Water","id":"76348799                                                                                        ","total_m3":6.408,"target_m3":6.408,"max_flow_m3h":0,"flow_temperature_c":127,"                                                                                        external_temperature_c":19,"current_status":"DRY","time_dry":"22-31 days","time_                                                                                        reversed":"","time_leaking":"","time_bursting":"","timestamp":"2022-05-08T08:12:                                                                                        04Z"}==
METER =={"media":"cold water","meter":"multical21","name":"Water","id":"76348799                                                                                        ","total_m3":6.408,"target_m3":6.408,"max_flow_m3h":0,"flow_temperature_c":127,"                                                                                        external_temperature_c":19,"current_status":"DRY","time_dry":"22-31 days","time_                                                                                        reversed":"","time_leaking":"","time_bursting":"","timestamp":"2022-05-08T08:12:                                                                                        10Z"}==
TMP/ALARM------------------------------
ALARM_SHELL DeviceInactivity [ALARM DeviceInactivity] 4 seconds of inactivity re                                                                                        setting simulations/simulation_alarm.txt simulation (timeout 4s expected mon-sun                                                                                        (00-23) now 2022-05-08 10:12)
---------------------------------------
OK: Test alarms
Some tests failed!
make: *** [Makefile:267: test] Error 1

Kod: Zaznacz cały

pi@raspberrypi:~ $ supervisorctl status wmbusmeters/
wmbusmeters/: ERROR (no such process)
może to coś pomoże



Edit
coś poprzestawiałem i działa
xcszuwar
Posty: 110
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 8:58 pm

Dzień dobry
Jestem właśnie po wymianie licznika wody przez na gminę chciałem się zapytać znawców tematów czy z tym licznikiem mogę coś zrobić żeby go podpiąć do mojej supli
poniżej zdjęcie licznika
Obrazek
Załączniki
20220705_125225.jpg
20220705_125225.jpg (1.33 MiB) Przejrzano 1069 razy
xcszuwar
https://sobianowice.aqi.eco/pl

30 urządzeń Supla :) :D
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

xcszuwar pisze: wt lip 05, 2022 11:21 am Dzień dobry
Jestem właśnie po wymianie licznika wody przez na gminę chciałem się zapytać znawców tematów czy z tym licznikiem mogę coś zrobić żeby go podpiąć do mojej supli
poniżej zdjęcie licznika
Obrazek
Sam licznik nie ma znaczenia. Spróbuj znaleźć oznaczenia tej nakładki. Wygląda identycznie jak u mnie (chyba Apator).
U mnie wodociągi nie szyfrują danych więc łatwo jest je odczytać po radiu
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
xcszuwar
Posty: 110
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 8:58 pm

Z boku nakładki mam coś takiego jak na zdjęciu.
Da się to jakoś połączyć ? od czego zacząć jeśli tak
Załączniki
20220706_173948.jpg
20220706_173948.jpg (2.59 MiB) Przejrzano 992 razy
xcszuwar
https://sobianowice.aqi.eco/pl

30 urządzeń Supla :) :D
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

xcszuwar pisze: śr lip 06, 2022 3:45 pm Z boku nakładki mam coś takiego jak na zdjęciu.
Da się to jakoś połączyć ? od czego zacząć jeśli tak
Powinno się dać odczytać o ile Twoje wodociągi nie szyfrują danych.
W tym wątku jest opisane jak to zrobić
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
xcszuwar
Posty: 110
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 8:58 pm

Jestem laikiem jeśli chodzi o linuxa. Gotowe urządznia Supli ogarniam, budowę prostych esp lub wemos oraz wgrywanie softu też ale to z MBUS jest chyba ponad moje siły.
aby zacząć i złożyć najtanszy zestaw potrzeba:
1. dongla dvbt rtl2832
2....... ??
i sporą wiedzę :(
xcszuwar
https://sobianowice.aqi.eco/pl

30 urządzeń Supla :) :D
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

xcszuwar pisze: śr lip 06, 2022 7:38 pm Jestem laikiem jeśli chodzi o linuxa. Gotowe urządznia Supli ogarniam, budowę prostych esp lub wemos oraz wgrywanie softu też ale to z MBUS jest chyba ponad moje siły.
aby zacząć i złożyć najtanszy zestaw potrzeba:
1. dongla dvbt rtl2832
2....... ??
i sporą wiedzę :(
Potrzebny jest dongle i komputer z Linuxem - np rpi, laptop itp.

W kilku postach jest opisane wszystko krok po kroku
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”