GUI Generic - czujnik HC-SR04 co oznacza zasięg ze znakiem '-'

LukaszH
Posty: 642
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Podzielę się kawałkiem doświadczenia. Właśnie po około 1,5 miesiącu padł czujnik HC-SR04 w szambie (deszczówka) i w takim czasie skorodowały piny przyłączeniowe. Nie wiem co jeszcze mogło paść ale nie mogłem ożywić tego czujnika. Chciałem przejść na JSN-SR04T ale niestety w studni (szambie) chyba jest za duże echo i czujnik kompletnie nie działa:/ na zewnątrz jest ok. Wróciłem do HC-SR04 (nowa sztuka) i tym razem zalałem klejem wszystkie możliwe połączenia i elektronikę - zostały tylko głośniczki. Także jak padnie czujnik za jakiś czas to chyba będzie trzeba przejść na coś innego - może ten laserowy
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Ja na JSN-SR04T też miałem problem z odczytem trzeba było dobrze wyśrodkować czujnik i było to "w miarę" stabilne. Kręgi mam średnicy 100cm głębokość studzienki 3m. Możliwe, że u mnie problem z odczytem robiła pompa, schodki lub wąż od pompy. Jeśli chodzi o typowy zbiornik na szambo to powinno ogarnąć. Trochę brakuje mi czasu by się samemu ogarnąć i swój zestaw z JSN-SR04T wrzucić do szamba i potestować. Znajomi się też niecierpliwią. Za dużo działam w różnych tematach i już nie wyrabiam ;) praktycznie w każdym. Dzień powinien mieć 72 godziny :D
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Ma ktoś jeszcze JSN-SR04T w szambie?
Od pewnego czasu czujnik jest już na testach w szambie. Po włożeniu czujnik czasem lata z pomiarem ale potem się już stabilizuje i jest ok.
Natomiast problemem stały się skraplające opary na czujniku po jakimś czasie (obecnie 2-3 dni) co skutecznie uniemożliwia pomiar i blokuje czujnik w moim wypadku na 21 cm (minimalny pomiar czujnika 20cm).
Wpadłem na pomysł aby zrobić do niego "skraplacz" tak aby skroplone opary z szamba odsunąć od środka czujnika.
Może ktoś z was ma lepsze i sprawdzone rozwiązanie.
Moje obecnie się drukuje.
.
skraplacz.png
skraplacz.png (1.03 MiB) Przejrzano 1389 razy
LukaszH
Posty: 642
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Ja jeszcze jeden HCSR-04 zainstalowałem i tym razem lutowane przewody i wszystko zalane klejem. Na razie od 3-4 miesięcy działa ale także zdarza się sytuacja że prawdopodobnie skropliny blokują pomiar. Jednak to się wydarzyło 2x i po jakimś jednym dniu wraca do normy. W takiej studni jednak panują paskudne warunki dla elektroniki..
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Zrobiłem wersję v2 skraplacza uwzględniającą nierówności czujki JSN-SR04T. Jutro zostanie zamontowana na czujniku i zobaczymy czy się to rozwiązanie sprawdzi.
.
skraplacz v2.png
skraplacz v2.png (706.63 KiB) Przejrzano 1336 razy
.
skraplacz v2.jpg
skraplacz v2.jpg (235.93 KiB) Przejrzano 1336 razy
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Z zamontowaną nakładką czujnik popracował dłużej ale dwa dni po opróżnieniu szamba i czujnik znowu pokazuje 21cm muszę zerknąć jak to wygląda.
Testował ktoś A02YYUW w miejsce czujki HC-SR04?
A02YYUW.jpg
A02YYUW.jpg (75.53 KiB) Przejrzano 1238 razy
LukaszH
Posty: 642
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

dobo pisze: pt lis 12, 2021 12:20 pm Z zamontowaną nakładką czujnik popracował dłużej ale dwa dni po opróżnieniu szamba i czujnik znowu pokazuje 21cm muszę zerknąć jak to wygląda.
Testował ktoś A02YYUW w miejsce czujki HC-SR04?
A02YYUW.jpg
Drogi dosyć ale jak by miał działać to czemu nie :) u mnie już drugi HC-SR04 chyba poszedł do piachu (już tydzień nie wyświetla pomiaru). Sam już nie wiem co przetrwa warunki takiej wilgotności w szambie na deszczówkę ?
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Dwa druty ze stali nierdzewnej podłączone pod pomiar analogowy, które będą pokazywały kiedy szambo jest pełne lub puste.
https://gui-generic-builder.supla.io/
LukaszH
Posty: 642
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

krycha88 pisze: pt lis 12, 2021 1:56 pm Dwa druty ze stali nierdzewnej podłączone pod pomiar analogowy, które będą pokazywały kiedy szambo jest pełne lub puste.
Przy korzystaniu do podlewania przydaje się mniej więcej wiedzieć ile jeszcze jest wody ale jak coś mam jeszcze pływak do zabezpieczenia pompy hydroforowej, więc nie jest źle.
Pomysł z tymi prętami może być całkiem ciekawy :) trzeba by jakoś doświadczalnie sprawdzić rezystancję prętów na min. i max wody i może dobierając odpowiedni dzielnik napięcia tak pi razy oko można by określać ilość wody.
pykaman
Posty: 127
Rejestracja: śr maja 31, 2017 12:55 pm

U mnie jst pracował dobrze 3 m-ce ostatnio zaczął pokazywać 8 m. Szambo wczoraj opróżnione czujnik wytarty z oparów i nadal 8 m jak go wyjąłem postulatem podorltyjalem to pokazywał różne wartości 50 cm , 70 cm ale ostatecznie staje na 8 nawet jak go wyjąłem i zbliżam rękę to nadal 8 coś ktoś?
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”