Funkcja deep sleep

adrian4477
Posty: 82
Rejestracja: ndz sie 23, 2020 10:00 am

krycha88 pisze: śr paź 06, 2021 7:26 pm Tak to miałem na myśli.
LukaszH pisze: czw paź 07, 2021 5:05 am Przed chwilą wgrałem na wemosa najnowszą wersję i podłączyłem DS i diodkę do imitacji przekaźnika. RST z GPIO16 (D0) spięte w ustawieniach zrobiłem 1min na deep sleep, konfiguracja zrobiona (głównie chodzi o przycisk) i wszystko śmiga aż miło. Jedynie w apce nie mam tej ikonki "i" to celowy zabieg aby nie klikać jak moduł jest off-line ?
No i faktycznie, na wemosie deep sleep działa bez problemu, nie wiem dlaczego z tym ESP-01s nie gra. Porównując schematy obu modułów trochę inaczej jest rozwiązany pull up resetu, może w tym rzecz.
scorpio
Posty: 14
Rejestracja: pt maja 08, 2020 10:24 am

W temacie Wemosa, chyba trafiłem na małego bug-a, ale od początku. Składam mają stację pogodową, na początek Wemos D1 mini i BME280. W GG wygenerowałem wsad, wgrałem i uruchomiłem. Jako czujnika referencyjnego użyłem LYWSD03MMC. Okazało się że BME zaniża pomiar o 10%. Dokonałem korekty w cloud. Wszystko działa, pomiary ok. Kolejnym krokiem było wprowadzanie Wemosa w deep sleep. I tu zaczynają się schody. Ustawiłem czas uśpienia 10 minut. Pomiar sprawdzam w aplikacji. Gdy układ się wybudzi zwraca wartość wilgotności z doliczoną wartością 10. Gdy przechodzi w stan uśpienia, wyświetlany w aplikacji pomiar nie ma doliczonej wartości 10.
Chyba co jakiś czas wybudzony Wemos trafia na moment zapisu do cloud-a. Widać to dokładnie na wykresie z załącznika. Zaznaczyłem czerwonymi kropkami.
Rozkład jest regularny 35 do 36 pomiarów zaniżonych, po czym 10 lub 11 pomiarów właściwych.
Jakieś pomysły jak to naprawić?
Załączniki
Screenshot_20211102-072911~2.jpg
Screenshot_20211102-072911~2.jpg (260.19 KiB) Przejrzano 1415 razy
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

scorpio pisze: wt lis 02, 2021 6:37 am W temacie Wemosa, chyba trafiłem na małego bug-a, ale od początku. Składam mają stację pogodową, na początek Wemos D1 mini i BME280. W GG wygenerowałem wsad, wgrałem i uruchomiłem. Jako czujnika referencyjnego użyłem LYWSD03MMC. Okazało się że BME zaniża pomiar o 10%. Dokonałem korekty w cloud. Wszystko działa, pomiary ok. Kolejnym krokiem było wprowadzanie Wemosa w deep sleep. I tu zaczynają się schody. Ustawiłem czas uśpienia 10 minut. Pomiar sprawdzam w aplikacji. Gdy układ się wybudzi zwraca wartość wilgotności z doliczoną wartością 10. Gdy przechodzi w stan uśpienia, wyświetlany w aplikacji pomiar nie ma doliczonej wartości 10.
Chyba co jakiś czas wybudzony Wemos trafia na moment zapisu do cloud-a. Widać to dokładnie na wykresie z załącznika. Zaznaczyłem czerwonymi kropkami.
Rozkład jest regularny 35 do 36 pomiarów zaniżonych, po czym 10 lub 11 pomiarów właściwych.
Jakieś pomysły jak to naprawić?
Wydaje mi się, że to problem gdzieś w okolicy serwera Supli. Z naprawianiem bym poczekał. Ewentualnie z tego co pamiętam, to GUI generic pozwala na ustawienie korekty po stronie urządzenia. Wtedy ten problem nie powinien występować.
@pzygmunt, sprawdzisz?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
scorpio
Posty: 14
Rejestracja: pt maja 08, 2020 10:24 am

klew pisze: wt lis 02, 2021 7:23 am
Wydaje mi się, że to problem gdzieś w okolicy serwera Supli. Z naprawianiem bym poczekał. Ewentualnie z tego co pamiętam, to GUI generic pozwala na ustawienie korekty po stronie urządzenia. Wtedy ten problem nie powinien występować.
@pzygmunt, sprawdzisz?
No właśnie w GG nie znalazłem korekty dla czujników I2C, chyba że źle szukam. Sprawdzę dokładniej.
Awatar użytkownika
uchnast.michal
Posty: 1074
Rejestracja: wt cze 04, 2019 11:37 am

Chciałem dzisiaj sprawdzić jak działa deepsleep na nodemcu. Usypia i wzbudza się prawidłowo, lecz licznik impulsów resetuje się do wartości 0 po każdym "przebudzeniu". Coś źle zrobiłem? Sensor pod d1 GPIO5. Z góry dzięki.
e-talking............
Byłem tam - Supla Offline Party 2023
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

uchnast.michal pisze: wt lis 02, 2021 4:14 pm Chciałem dzisiaj sprawdzić jak działa deepsleep na nodemcu. Usypia i wzbudza się prawidłowo, lecz licznik impulsów resetuje się do wartości 0 po każdym "przebudzeniu". Coś źle zrobiłem? Sensor pod d1 GPIO5. Z góry dzięki.
ale jak chcesz zliczać impulsy gdy urządzenie jest "uspane"? To połączenie wg mnie się nie sprawdzi.
https://gui-generic-builder.supla.io/
Awatar użytkownika
uchnast.michal
Posty: 1074
Rejestracja: wt cze 04, 2019 11:37 am

krycha88 pisze: wt lis 02, 2021 7:43 pm
uchnast.michal pisze: wt lis 02, 2021 4:14 pm Chciałem dzisiaj sprawdzić jak działa deepsleep na nodemcu. Usypia i wzbudza się prawidłowo, lecz licznik impulsów resetuje się do wartości 0 po każdym "przebudzeniu". Coś źle zrobiłem? Sensor pod d1 GPIO5. Z góry dzięki.
ale jak chcesz zliczać impulsy gdy urządzenie jest "uspane"? To połączenie wg mnie się nie sprawdzi.
W deepsleep nic nie liczy, nie zapisuje do eeprom?
To jak działa czytanie temp?viewtopic.php?p=109461#p109461
e-talking............
Byłem tam - Supla Offline Party 2023
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

uchnast.michal pisze: wt lis 02, 2021 7:50 pm
krycha88 pisze: wt lis 02, 2021 7:43 pm
uchnast.michal pisze: wt lis 02, 2021 4:14 pm Chciałem dzisiaj sprawdzić jak działa deepsleep na nodemcu. Usypia i wzbudza się prawidłowo, lecz licznik impulsów resetuje się do wartości 0 po każdym "przebudzeniu". Coś źle zrobiłem? Sensor pod d1 GPIO5. Z góry dzięki.
ale jak chcesz zliczać impulsy gdy urządzenie jest "uspane"? To połączenie wg mnie się nie sprawdzi.
W deepsleep nic nie liczy, nie zapisuje do eeprom?
To jak działa czytanie temp?viewtopic.php?p=109461#p109461
Pomiar temperatury można zrobić np tak, że budzi się układ, odczytuje temperaturę, wysyła ją do serwera i idzie spać na 10 min. Cała operacja trawała np. 10 s.
Przy liczniku impulsów należy reagować na każdy impuls, który przychodzi z zewnątrz. Układ musi cały czas czuwać. Teoretycznie można by takim impulsem wybudzać ESP, ale nie zastanawiałem się zbyt głęboko czy na pewno jest to wykonalne.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
uchnast.michal
Posty: 1074
Rejestracja: wt cze 04, 2019 11:37 am

Rozumem, dziękuję za wyjaśnienie. Inaczej sobie to wyobrażałem, wysłałem, ze jedynie radio nie działa co przekłada się na ograniczenie zużycia energii.
e-talking............
Byłem tam - Supla Offline Party 2023
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

scorpio pisze: wt lis 02, 2021 11:10 am
klew pisze: wt lis 02, 2021 7:23 am
Wydaje mi się, że to problem gdzieś w okolicy serwera Supli. Z naprawianiem bym poczekał. Ewentualnie z tego co pamiętam, to GUI generic pozwala na ustawienie korekty po stronie urządzenia. Wtedy ten problem nie powinien występować.
@pzygmunt, sprawdzisz?
No właśnie w GG nie znalazłem korekty dla czujników I2C, chyba że źle szukam. Sprawdzę dokładniej.
Jest taka możliwość. Opcja nazywa się "Korekty dla sensorów"
https://gui-generic-builder.supla.io/
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”