Falownik SolarEdge

Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Dorzuciłem wsparcie do pobierania danych z API SolarEdge do Supli.

Wrzucę później jakiś prosty przykład w Arduino.

Do programu należy dołożyć include do klasy obsługującej SolarEdge oraz zegar (API SolarEdge wymaga podawania dat i godzin w zapytaniach, więc konieczny jest zegar):

Kod: Zaznacz cały

#include <supla/clock/clock.h>
#include <supla/pv/solaredge.h>
W setup dodajemy:

Kod: Zaznacz cały

  SuplaDevice.addClock(new Supla::Clock);
  new Supla::PV::SolarEdge("API_KEY_POBRANE_Z_SOLAREDGE", "SITE_ID", "NUMER_SERYJNY_FALOWNIKA", SuplaDevice.getClock());
Oczywiście wartości w "" należy uzupełnić poprawnymi.

Tyle powinno wystarczyć, aby mieć falownik w Supli.
Integracja nie działa na Arduino Mega (API wymaga połączeń po https, które nie są możliwe na Arduino Mega). Testowałem na ESP8266. Na ESP32 powinno działać, ale nie sprawdzałem.

Falownik udostępnia takie dane jak: całkowita produkcja, napięcie, natężenie, częstotliwość, moc bierna, czynna, pozorna. Jest jeszcze kilka innych danych, których na razie nie ma jak do Supli wrzucić.
Dodatkowo falownik udostępnia temperaturę - jest ona widoczna w Supli jako zwykły kanał temperatury.
Całkowita produkcja energii jest sztucznie rozbijana na fazy w Supli - falownik podaje tylko jedną liczbę, a Supla oczekuje energii na każdą fazę osobno.
Falownik w nocy idzie spać, więc w tym czasie pomiarów nie ma.
SolarEdge API ogranicza ilość dobową zapytań, więc odpytujemy falownik co 6 min o dane. Sam SolarEdge przechowuje dane w odstępach co 5 min, więc i tak nigdy nie ma dostępu do "najświeższych" danych.
Jeśli nasze ESP się zresetuje w nocy, to do czasu aż falownik "wstanie" nie będzie widać aktualnej produkcji.

Biblioteka do pobrania tutaj: https://github.com/klew/supla-arduino
Wkrótce będzie to też dostępne na branchu develop oficjalnego repo.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
NetAs
Posty: 136
Rejestracja: pn maja 28, 2018 7:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Fajnie działa. Pokazuje mi produkcję całą od momentu instalacji falownika w kWh i jest ok, zapewne produkcję dzienną będzie pokazywać jak uzbiera sobie danych? Jak na razie mi się podoba.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

NetAs pisze: pn mar 29, 2021 4:50 pm Fajnie działa. Pokazuje mi produkcję całą od momentu instalacji falownika w kWh i jest ok, zapewne produkcję dzienną będzie pokazywać jak uzbiera sobie danych? Jak na razie mi się podoba.
Tak, będzie widać normalnie produkcję godzinową, dobową itd.
Solaredge pobiera i zapisuje dane co 5 min, więc odświeżenie nie jest zbyt szybkie, ale pewnie wystarczające :)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Arek.kandula
Posty: 393
Rejestracja: pn gru 24, 2018 8:52 am

Hej. Chętnie też bym to cudo zainstalował ale tak ciężko do zrozumienia
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Arek.kandula pisze: śr mar 31, 2021 7:39 pm Hej. Chętnie też bym to cudo zainstalował ale tak ciężko do zrozumienia
Czy umiesz samemu skompilować przykład z biblioteki pod Arduino IDE i wgrać to na urządzenie?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Arek.kandula
Posty: 393
Rejestracja: pn gru 24, 2018 8:52 am

Niestety nie
Awatar użytkownika
byniom
Posty: 640
Rejestracja: sob sty 07, 2017 1:17 pm

Też mam Solar Edge ale niestety IQ nie pozwala żeby coś wymocić więc liczę że koledzy zrobią jakiegoś gotowca dla laików :)
pirat
Posty: 113
Rejestracja: ndz maja 12, 2019 12:22 pm

Może coś dla falownika Sofar Solar udało by się stworzyć :D
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

pirat pisze: ndz kwie 11, 2021 5:07 pm Może coś dla falownika Sofar Solar udało by się stworzyć :D
Znalazłeś do tego jakiś opis API albo jakiegoś interfejsu aby się dostać do danych?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2091
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

Hej,
podrzucam binarkę dla wemosa, na bazie mojego szkicu MultiSonoff - viewtopic.php?p=95101#p95101
Ostatnio zmieniony śr lis 30, 2022 9:47 am przez lukfud, łącznie zmieniany 3 razy.
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Arduino IDE”