Czujnik zalania

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Witam. Jak wiadomo supla nie ma jeszcze czujnikow.
Ja od dawna chcialem miec system antyzalaniowy.
Tymczasem ogarniam to na aplikacji Smart Life i sprzęcie TUYA tj. manipulatorze na zawór kulowy i czujnikach zalania.
https://a.aliexpress.com/_BSmQk2


https://a.aliexpress.com/_B01iVU

O ile zawor juz ktos osuplowal o tyle z czujnikami jest problem.
Ten dziala ponoc tak ze non-stop monitoruje sondę zalania i gdy wykrhje zalanie uruchamia wifi, laczy sie z serwerem w chmurze...i dalej to juz automatyka wysyla wyzwalacz do manipulatora zaworu, ktory zakreca zawor wody.

Teraz pytanie czy ktos kto sie na tym zna zechcialby sprobowac osuplowac ten czujnik tak aby przy wykryciu zalania wykonywal link bezposredni...pod ktorum bedzie rozkaz zamkniecia zaworu.
Mam pare sztuk, moge jako moje wsparcie w projekt wysłać do rozkminienia osobie ktora sie zechce pobawić w osuplowanie.
Czujnik wyglada tak
Załączniki
20200819_211930.jpg
20200819_211930.jpg (4.12 MiB) Przejrzano 7799 razy
20200819_212056.jpg
20200819_212056.jpg (3.94 MiB) Przejrzano 7799 razy
20200819_212217.jpg
20200819_212217.jpg (3.98 MiB) Przejrzano 7799 razy
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Podejrzewałem, że tak to może funkcjonować bo te bateryjki by długo nie pociągnęły.
Ja to bym widział tak, że jedno z GPIO połączyć do GND lub VCC to GPIO ustawić jako czujnik dla określonego stanu (wysokiego lub niskiego uzależnione od tego jak sterowany jest tranzystor, który służy za wykrywanie zalania) ma wysłać link bezpośredni.
Coś na wzór skrzynki na listy.
To rozwiązanie (czujnik) można by było wykorzystać w skrzynce na listy tylko trzeba by było zastosować tranzystor z kondensatorem do podtrzymania zasilania tak na 1-2 minuty by mogła zadziałać akcja - bateria by dłużej wytrzymała.
elmaya
Posty: 1482
Rejestracja: śr cze 27, 2018 5:48 pm
Lokalizacja: El Saucejo - Sevilla

it is the same as this door, window sensor.

https://templates.blakadder.com/TYMC-1.html
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Dokładnie tylko zamiast tranzystora, który robi za czujnik jest kontaktron. Troszkę inaczej wyglądają połączenia przy uC.
Kwestia jakie zadania ma ten uC. Pewnie to on odpowiada za załączenie ESP.
Teraz na jak długo, czy tam też jest przycisk czy odpowiada on za konfigurację, wyłączenie po zadziałaniu by nie zeżarło tych paluszków.

PS. Po przetłumaczeniu info z linka @elmaya wiemy już na 100%, że ten uC steruje zasilaniem ESP.
Twój czujnik ma nowszą wersję płytki w której jest miejsce na kontaktron zamiast kabelka z sondą (jedna płytka PCB do różnych czujników).
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Sprawdzilem empirycznie testujac ping do urzadzenia...po wykryciu zalania urzadzenie pojawia sie w sieci na ok 10 sekund i znika...wiec widac ze sa ta krotkie czasy pracy esp.

Mi wiedza na to nie pozwala...ale moze ktos moglbg sprobowac to osuplowac...mielibysmy w miare tani czujnik uniwersalny, ktory wykonywalby linki bezposrednie.
Zamiast czujnika wody mozna przeciez przylutowac kontaktron, zwykly przycisk monostabilny czy podlaczyc kazdy inny czujnik (gazu, czadu) ktory ma wyjscie NO-NC.
Mam 4 szt. Jak napisalem wczesniej jesli ktos sprobuje to wysylam mu do testow i zabawy
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Sprawdź na padach zasilających ESP jak długo występuje tam napięcie.
To wyjaśni trochę metodę zasilania ESP wydaje mi się (bazując na wiedzy z Attiny13) ale nie sprawdzałem tego w nocie katalogowej uC twojego czujnika, że takie uC raczej nie mają dużej wydajności prądowej aby jeden z portów mógł robić za zasilanie ESP tego tak się ogólnie nie robi natomiast brakuje mi tranzystora, który po sygnale z uC zapodałby na niego sygnał do zasilenia ESP. Możliwe, że zasilanie z przetwornicy jest cały czas podawane na ESP, a po wykonaniu akcji usypiane.


Może spróbuj podsłuchać transmisję na pinach TX i RX co wysyła uC do ESP i odwrotnie bo wygląda na to, że są w ten sposób ze sobą podłączone.
elmaya
Posty: 1482
Rejestracja: śr cze 27, 2018 5:48 pm
Lokalizacja: El Saucejo - Sevilla

the communication is TX - RX and the uC is connected to "EN" pin of esp8266 to turn it on and off.
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Ja to ślepy jestem na stronie Tasmoty podano rozpiskę dla uC, choć dla Twojej płytki PCB będzie lekko inna bo pod P3.3 uC jest podłączona sonda przez tranzystor, a na stronie Tasmoty przycisk ale funkcje uC się raczej nie zmieniły.
Wychodzi na to, że trzeba by było ogarnąć usypianie i teraz czy ono jest zaimplementowane w uC czy w ESP.
Z tego co znalazłem jest parę sposobów na usypianie.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Transmit 802.11b, CCK 1Mbps, POUT=+19.5dBm - 215 mA
Transmit 802.11b, CCK 11Mbps, POUT=+18.5dBm - 197 mA
Transmit 802.11g, OFDM 54Mbps, POUT =+16dBm -145 mA
Transmit 802.11n, MCS7, POUT=+14dBm -135 mA
Receive 802.11b, packet length=1024 byte, -80dBm - 60 mA
Receive 802.11g, packet length=1024 byte, -70dBm - 60 mA
Receive 802.11n, packet length=1024 byte, -65dBm - 62 mA
Standby - 0.9 mA
Deep sleep - 10 uA
Power save mode DTIM 1 - 1.2 mA
Power save mode DTIM 3 - 0.86 mA
Total shutdown - 0.5 uA
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dodatkowo zrobić programowe GPIO albo z tranzystora sygnał podłączyć do wolnego GPIO w ESP i ustawić jako np. kontaktron. Gdy GPIO będzie miało odpowiedni stan, a będzie miało np z tranzystora gdy na elektrodach sondy będzie woda to nastąpi imitowanie połączenia "załączenie na kontaktronie" i nastąpi wysłanie linka.

dla Deep sleep znalazłem coś takiego jeśli dobrze zrozumiałem to połączenie GPIO16 z Reset powoduje wybudzenie ESP
ESP.deepSleep(sleepTimeS * 33333); ///one minuts sleep

EDIT

Poprawka do powyższego to ma wybudzać ESP co określony interwał czasowy.
Dodatkowo na początku kodu powinna jeszcze być poniższa linijka
// Time to sleep (in seconds):
const int sleepTimeS = 1800;

Natomiast do wybudzania za pomocą przycisku służy reset, do którego podłączamy przycisk, kontaktron lub sondę, która poda na pin reset stan niski. Do kodu programu trzeba dodać poniższą linijkę

// Deep sleep mode until RESET pin is connected to a LOW signal (for example pushbutton or magnetic reed switch)
Serial.println("I'm awake, but I'm going into deep sleep mode until RESET pin is connected to a LOW signal");
ESP.deepSleep(0);

lub samo

ESP.deepSleep(0);

Dla czasowego usypiania (30 sekund) znalazłem jeszcze taką linijkę
// Deep sleep mode for 30 seconds, the ESP8266 wakes up by itself when GPIO 16 (D0 in NodeMCU board) is connected to the RESET pin
Serial.println("I'm awake, but I'm going into deep sleep mode for 30 seconds");
ESP.deepSleep(30e6);
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Moduł poszedł do kolegi Elmaya.
Jak poczta nie zawali powinien w tym tygodniu dotrzeć do Hiszpanii 😁
Fajnie byłoby mieć osuplowane takie urządzenie, możnaby je wykorzystać do różnych celów (nie tylko do zalania)
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
elmaya
Posty: 1482
Rejestracja: śr cze 27, 2018 5:48 pm
Lokalizacja: El Saucejo - Sevilla

module received ;)

Direct Link flood sensor

press reset for 5 seconds to access WiFi Config.
"this will be automatic if there is no WiFi network defined in the device"

led flashing, connect to the WiFi AP "Supla_leakage" for configuration:

Select your WiFi network from the list and enter your WiFi password.

enter the url of the server, Link 1 "sent when it detects flood", Link 2 "sent when the flood passes".

WiFiConfig.png
WiFiConfig.png (25.89 KiB) Przejrzano 7342 razy

To upload the software to the module connect the programmer to + 3.3v, RX, TX, GND and also connect Gpio 0 to GND
connect the programmer to the PC, press reset on the sensor for 5 seconds "flashing led", start upload.

7084111.png
7084111.png (2.1 MiB) Przejrzano 7342 razy

D_Link_water_leakage_DOUT_8Mbit.rar
compiled firmware
(353.42 KiB) Pobrany 241 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”