Warunki w SUPLA Scripts - pomysły

Awatar użytkownika
elhenio
Posty: 198
Rejestracja: wt sty 02, 2018 1:30 pm

Tak, mam prosta funkcjonalność...
Bram wjazdowa i brama garażowa. Jak którakolwiek jest otwarta zapalają się lampy.
Całość opatrzona jest zakresem godzinowym. Tylko po zachodzie i przed wschodem (zgodnie z moją geolokalizacją).
Lampy przed garażem ukryłem w aplikacji bo nie są mi potrzebne na liście, a ma je i tak w grupie innych lamp.
Jak tak było nie zapalały się. Po odkryciu działają.
Byłem przekonany, że to nie ma nic wspólnego. Mogę wykonać jeszcze jeden test dla pewności.
Pozdrawiam
elhenio
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nie wystarczy zdobywać mądrości, trzeba jeszcze z niej korzystać.
miko1282
Posty: 538
Rejestracja: śr gru 06, 2017 10:15 pm
Lokalizacja: Brodnica

też to zaobserwowałem, jak mam ukryty w urządzeniach wirtualny przekaźnik to scena nie reaguje na jego stan, w momencie gdy jest dostępny w urządzeniach klienckich scena mniej więcej działa :D
Awatar użytkownika
fracz
Posty: 2256
Rejestracja: pt paź 28, 2016 10:56 pm
Lokalizacja: Kraków

To zachowanie zostanie poprawione w 2.3.37
Lomax1983
Posty: 181
Rejestracja: wt mar 09, 2021 8:29 pm
Lokalizacja: Małe Trójmiasto

elhenio pisze: pn lut 14, 2022 2:19 pm Tak, mam prosta funkcjonalność...
Bram wjazdowa i brama garażowa. Jak którakolwiek jest otwarta zapalają się lampy.
Całość opatrzona jest zakresem godzinowym. Tylko po zachodzie i przed wschodem (zgodnie z moją geolokalizacją).
Lampy przed garażem ukryłem w aplikacji bo nie są mi potrzebne na liście, a ma je i tak w grupie innych lamp.
Jak tak było nie zapalały się. Po odkryciu działają.
Byłem przekonany, że to nie ma nic wspólnego. Mogę wykonać jeszcze jeden test dla pewności.
Ja sobie poradziłem w ten sposób, że nie ukrywałem widoczności w aplikacji mobilnej tylko stworzyłem lokalizację której nie przypisałem żadnemu użytkownikowi.
Awatar użytkownika
klimasstudio
Posty: 1114
Rejestracja: śr sie 28, 2019 9:35 pm
Lokalizacja: localhost
Kontakt:

Mam dwie sceny OTWARTE DRZWI ŁAZIENKI i ZAMKNIĘTE DRZWI ŁAZIENKI

1) OTWARTE DRZWI ŁAZIENKI
Wyzwalanie: Jeżeli przekaźnik drzwi jest ON
Warunek: brak
Wykonaj: zapal światło główne w łazience

2) ZAMKNIĘTE DRZWI ŁAZIENKI
Wyzwalanie: Jeżeli przekaźnik drzwi jest ON i zapalone światło główne w łazience
Warunek: Jeżeli przekaźnik drzwi jest OFF i zapalone światło główne w łazience
Wykonaj: zgaś światło główne w łazience, zgaś światło nad lustrem w łazience

PROBLEM: Jak otworze drzwi zapala się światło i w miare szybko wejdę i zamknę je za sobą to światło nadal się świeci. Natomiast jak zbyt późno zamkne drzwi to światła się gaszą w łazience.

Czy da rade to jakoś ogarnąć aby warunki były sprawdzane np. po upływie 5 sekund ? Czy muszę sprawicz sobie czujnik ruchu i dodać go do warunków ?

Jeden plus tego jak teraz działa to rano otwieram drzwi do łazienki na oścież i latam po domu i jak zamkne drzwi to zgasną światła.

Jakby istniał jakiś warunek coś w stylu :

{{ wait('2 seconds') and state(XXXXX).on}}
Czekaj 2sekundy i wtedy zobacz czy kanał XXXXX jest ON
Więc chodź OSUPLUJE Ci dom :mrgreen:

Druk 3D - > https://klimastech.eu.org/druk-3d
Awatar użytkownika
fracz
Posty: 2256
Rejestracja: pt paź 28, 2016 10:56 pm
Lokalizacja: Kraków

Dodaj scenę wyzwalaną warunkiem, która będzie mieć opóźnioną akcję wykonującą inną scenę, która ma jakiś tam warunek inny. Wtedy ten warunek inny sprawdzi się po skonfigurowanym opóźnieniu (min 5s).
maciej_bart
Posty: 11
Rejestracja: pt sie 24, 2018 1:41 pm

Niestety nie znam się zupełnie na programowaniu ... Z pojedynczymi warunkami dzięki podanym przykładom sobie radzę, ale czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć jak połączyć warunki do wykonania sceny by po spełnieniu któregokolwiek - scena byłą wykonana ? Chodzi o to by w warunkach podać
Trzy takie: {{state(xxxx).temperature < 20}} z różnych termometrów - i jeśli na którymkolwiek ta temperatura będzie poniżej 20 - scena się wykona
Awatar użytkownika
klimasstudio
Posty: 1114
Rejestracja: śr sie 28, 2019 9:35 pm
Lokalizacja: localhost
Kontakt:

Czyli dodać scenę która wyzwala się otwarciem drzwi i po 5sek wyzwala scenę w której jest gaszenie oświetlenia. A jak zamknę drzwi zanim minie te 5 sekund to przerwie scenę ktora ma xgasic światła. Dobrze myślę?
Więc chodź OSUPLUJE Ci dom :mrgreen:

Druk 3D - > https://klimastech.eu.org/druk-3d
PawelEr
Posty: 31
Rejestracja: pt kwie 09, 2021 9:25 pm

maciej_bart pisze: śr mar 09, 2022 9:15 am Niestety nie znam się zupełnie na programowaniu ... Z pojedynczymi warunkami dzięki podanym przykładom sobie radzę, ale czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć jak połączyć warunki do wykonania sceny by po spełnieniu któregokolwiek - scena byłą wykonana ? Chodzi o to by w warunkach podać
Trzy takie: {{state(xxxx).temperature < 20}} z różnych termometrów - i jeśli na którymkolwiek ta temperatura będzie poniżej 20 - scena się wykona
Użyj operatorów logicznych, w tym przypadku OR:

{{

state(aaaaa).temperature < 20

or

state(bbbbb).temperature < 20

or

state(ccccc).temperature < 20

}}

Warunek będzie spełniony, jeżeli temperatura na którymkolwiek termometrze będzie mniejsza niż 20 stopni.
Awatar użytkownika
fracz
Posty: 2256
Rejestracja: pt paź 28, 2016 10:56 pm
Lokalizacja: Kraków

klimasstudio pisze: śr mar 09, 2022 11:37 am Czyli dodać scenę która wyzwala się otwarciem drzwi i po 5sek wyzwala scenę w której jest gaszenie oświetlenia. A jak zamknę drzwi zanim minie te 5 sekund to przerwie scenę ktora ma xgasic światła. Dobrze myślę?
Scena 1: gdy otworzysz drzwi (wyzwalacz) to po 5s wykonaj scenę 2
Scena 2: jeśli drzwi zamknięte (warunek) to zgaś światło
ODPOWIEDZ

Wróć do „SUPLA Scripts”