Przekaźnik bistabilny 5V z zatrzaskiem

Mirek5
Posty: 102
Rejestracja: śr paź 20, 2021 7:58 am

Poszukuję przekaźnika bistabilnego 5V DC z zatrzaskiem, małych rozmiarów.
Chodzi o to, że jak nacisnę z microswitch, to przekaźnik załącza obwód. Jeżeli nacisnę microswitch drugi raz, to przekaźnik rozłącza obwód. Pasowałby mi przekaźnik z zatrzaskiem, taki który pobiera prąd tylko w momencie naciśnięcia przycisku, przełącza styki i nie potrzebuje napięcia do podtrzymania stanu.
A może jest inne rozwiązanie?
onoff_ltd
Posty: 9
Rejestracja: czw mar 02, 2023 8:55 pm

Jest to tzw. "latching relay", znalazłem np. SRD-05VDC-SL-C Songle. Nie wiem tylko, czy z twojego pkt. widzenia jest on mały. Z innymi sposobami energooszczędnego przełączania zasilania nie spotkałem się.
W termostacie do maty podłogowej miałem DK-1A1B-L-3V (3V cewka przełączająca), ale mimo, że to niby markowy Panasonic i relatywnie drogi, to miałem z nim nieprzyjemną przygodę, bo zjarał się w paskudny sposób - zaczął się palić żywym ogniem z czarnym dymem/farfoclami, jak ze styropianu (a niby powinien być wykonany z samogasnących materiałów), dlatego trudno by mi było go polecić. Z Songle nie spotkałem się osobiście, znalazłem go w necie.
PioKar
Posty: 411
Rejestracja: czw maja 03, 2018 5:56 am

Trochę nie taki bo na 12V.
W Trabancie był taki do przełączania świateł z mijania na drogowe.
Proste jak cep ale niezawodne.
Podanie na chwilę napięcia na cewkę powoduje przestawienie styków.
Mirek5
Posty: 102
Rejestracja: śr paź 20, 2021 7:58 am

o
Ostatnio zmieniony ndz mar 19, 2023 6:01 am przez Mirek5, łącznie zmieniany 2 razy.
Mirek5
Posty: 102
Rejestracja: śr paź 20, 2021 7:58 am

onoff_ltd pisze: sob mar 18, 2023 9:31 pm Jest to tzw. "latching relay", znalazłem np. SRD-05VDC-SL-C Songle. Nie wiem tylko, czy z twojego pkt. widzenia jest on mały. Z innymi sposobami energooszczędnego przełączania zasilania nie spotkałem się.
W termostacie do maty podłogowej miałem DK-1A1B-L-3V (3V cewka przełączająca), ale mimo, że to niby markowy Panasonic i relatywnie drogi, to miałem z nim nieprzyjemną przygodę, bo zjarał się w paskudny sposób - zaczął się palić żywym ogniem z czarnym dymem/farfoclami, jak ze styropianu (a niby powinien być wykonany z samogasnących materiałów), dlatego trudno by mi było go polecić. Z Songle nie spotkałem się osobiście, znalazłem go w necie.

Dzięki za informację. Zamówiłem 4 szt. Jak przesyłka dojdzie, to przetestuję je.
Mirek5
Posty: 102
Rejestracja: śr paź 20, 2021 7:58 am

PioKar pisze: ndz mar 19, 2023 3:51 am Trochę nie taki bo na 12V.
W Trabancie był taki do przełączania świateł z mijania na drogowe.
Proste jak cep ale niezawodne.
Podanie na chwilę napięcia na cewkę powoduje przestawienie styków.
Dzięki za info. Musi to być przekaźnik na 5V. Trabant odpada :D
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Ten przekaźnik songle się nie nadaje do twojego założenia. Bo wymaga ciągłego zasilania w czasie przelaczenia styków z NO na NC.

P.S.
Potrzebny Tobie będzie moduł z przekaźnikiem np. songle. Ale nadal nie spełnia on Twojego założenia w poborze prądu. https://www.youtube.com/watch?v=kGnknHV15T4
Mirek5
Posty: 102
Rejestracja: śr paź 20, 2021 7:58 am

dobo pisze: ndz mar 19, 2023 9:55 am Ten przekaźnik songle się nie nadaje do twojego założenia. Bo wymaga ciągłego zasilania w czasie przelaczenia styków z NO na NC.

P.S.
Potrzebny Tobie będzie moduł z przekaźnikiem np. songle. Ale nadal nie spełnia on Twojego założenia w poborze prądu. https://www.youtube.com/watch?v=kGnknHV15T4
Dziękuję za podpowiedź. Znalazłem moduł przekaźnika, który spełni moje oczekiwania. W zasadzie to chodziło mi, żeby cewka przekaźnika nie była stale pod napięciem. Ten moduł jest na 5V i posiada dwa stany załączane impulsem 5V. Jednym przyciskiem załączam i tym samym przyciskiem rozłączam.
Pozdrawiam ;)
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Możesz dać linka do tego modułu?
Mirek5
Posty: 102
Rejestracja: śr paź 20, 2021 7:58 am

dobo pisze: ndz mar 19, 2023 5:53 pm Możesz dać linka do tego modułu?
Mogę, bardzo proszę, ale widzę, że sprzedaż zakończona. Kupiłem ostatnie dwie sztuki. Może poszukaj innej oferty.

https://allegro.pl/oferta/przekaznik-bi ... YjljZjY%3D

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”