Nowa wersja 6.0.0

MarekTom
Posty: 17
Rejestracja: wt lut 08, 2022 11:47 am

Cześć,
Nie wiem, czy z wersją 6.0.0 (teraz już 6.0.1) zrobił się problem z przyciskiem przełączającym przekaźniki. Kiedyś to na pewno działało poprawnie :-). Przekaźniki są na ekspanderze PCF8574. Przycisk jak niżej w załączniku. Problem polega na tym, ze nie działa akcja przełącz. Działa załącz oraz wyłącz. Powtarzalne przy każdej możliwej reakcji na przycisk (wciśnięcie, zwolnienie, zmiana stanu, przytrzymanie). W przypadku włączenia wyzwalacza akcji i sterowania za jego pomocą tym samym przekaźnikiem (i oczywiście przyciskiem) działa poprawnie przełącz. No ale to droga okrężna...
Załączniki
przycisk2.png
przycisk2.png (24.24 KiB) Przejrzano 336 razy
przycisk1.png
przycisk1.png (25.28 KiB) Przejrzano 336 razy
MarekTom
Posty: 17
Rejestracja: wt lut 08, 2022 11:47 am

Jeszcze dla ścisłości, akcja przełącz zachowuje się dokładnie tak samo, jak akcja załącz. Daje się tylko załączyć. Akcja załącz i wyłącz zachowuje się poprawnie, zgodnie z nazwą.
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

MarekTom pisze: śr mar 15, 2023 10:41 pm Cześć,
Nie wiem, czy z wersją 6.0.0 (teraz już 6.0.1) zrobił się problem z przyciskiem przełączającym przekaźniki. Kiedyś to na pewno działało poprawnie :-). Przekaźniki są na ekspanderze PCF8574. Przycisk jak niżej w załączniku. Problem polega na tym, ze nie działa akcja przełącz. Działa załącz oraz wyłącz. Powtarzalne przy każdej możliwej reakcji na przycisk (wciśnięcie, zwolnienie, zmiana stanu, przytrzymanie). W przypadku włączenia wyzwalacza akcji i sterowania za jego pomocą tym samym przekaźnikiem (i oczywiście przyciskiem) działa poprawnie przełącz. No ale to droga okrężna...
Na screenach pokazujesz przyciski dla GPIO a piszesz, że coś nie działa dla PCF - nie do końca rozumiem w czym masz problem :) Ale wrzuciłem kilka poprawek dla PCF.
https://gui-generic-builder.supla.io/
poszukiwacz
Posty: 6
Rejestracja: śr sty 04, 2023 11:03 am

a ja chciałem podziękować autorowi gui za warunkowanie :) działa lepiej niż skrypty w moim przypadku :) :D
MarekTom
Posty: 17
Rejestracja: wt lut 08, 2022 11:47 am

Przepraszam, jeśli zamotałem. Przekaźnik jest na PCF, przycisk na GPIO. Działa funkcja przycisku włącz, wyłącz, funkcja przełącz tylko załącza.
MarekTom
Posty: 17
Rejestracja: wt lut 08, 2022 11:47 am

Dla ścisłości, jeśli przekaźnik jest również na GPIO, wszystkie funkcje przycisku działają poprawnie, również przełącz.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

MarekTom pisze: czw mar 16, 2023 10:49 am Dla ścisłości, jeśli przekaźnik jest również na GPIO, wszystkie funkcje przycisku działają poprawnie, również przełącz.
Funkcja "przełącz" realizowana przez urządzenie (czyli np. z przycisku), opiera się na odczycie stanu GPIO przekaźnika (czyli na tym PCF).
Jeśli nie działa odczyt stanu na tym expanderze, to "przełącz" nie będzie działało.

Z clouda "przełącz" opiera się na stanie raportowanym przez urządzenie, więc dlatego to działa. Tzn. urządzenie finalnie dostaje "włącz" lub "wyłącz".
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

MarekTom pisze: czw mar 16, 2023 10:49 am Dla ścisłości, jeśli przekaźnik jest również na GPIO, wszystkie funkcje przycisku działają poprawnie, również przełącz.
Przetestuj ostatnie poprawki które wrzuciłem.
https://gui-generic-builder.supla.io/
MarekTom
Posty: 17
Rejestracja: wt lut 08, 2022 11:47 am

Testowałem przed ostatnim wpisem na 6.0.3.
Ale odpowiedź Klewa jest bardzo rzeczowa, wynikałoby, że expander PCF8574 nie przekazuje statusu przekaźnika. Nie wiem, czy jest to właściwość tego hardwaru, czy też problem softu. Spróbuję jeszcze za chwilę przetestować na PCF8575 oraz MCP23017 i dam znać, jak wyszło.
Dzięki za zainteresowanie.
MarekTom
Posty: 17
Rejestracja: wt lut 08, 2022 11:47 am

Na PCF8575 oraz MCP23017 działa, na PCF8574 nie działa przełączanie. Trudno, zmienię ekspander. Wielkie dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”