ROW-02 (mROW-02) - przełącznik bistabilny

Sterownik dwukanałowy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Rozpisz (nie na kartce), które klawisze załączają które obwody.
Przykład:

Klawisz 1 załącza/rozłącza zaciski: a,b
Klawisz 2: c,d
MichSz
Posty: 11
Rejestracja: czw sty 19, 2023 12:19 pm

pzygmunt pisze: sob kwie 01, 2023 11:21 am Rozpisz (nie na kartce), które klawisze załączają które obwody.
Przykład:

Klawisz 1 załącza/rozłącza zaciski: a,b
Klawisz 2: c,d
Klawisz 1 - I, II
Klawisz 2 - III, IV
Klawisz 3 - V, VI + VII oraz doprowadzony przewód VIII (faza)

nie wiem czy dobrze rozumiem, ale zasila wszysktie przewód VIII. Jest to dość dziwne, bo wskazanie żarnika było bardzo słabe.
Dodatkowo w puszcze mam złączone kostką trzy przewody N, trzy NE oraz dwa brązowe przewody z fazą.

Mam nadzieję że o to chodziło... chcę mieć możliwość sterowania klawiszem 1 i 2.
Gitman
Posty: 469
Rejestracja: sob lis 05, 2022 7:52 am
Lokalizacja: Bielawa

Czy po kliknięciu klawisza 1 i 2 pojawia się faza na przewodzie I i IV ?
djalex
Posty: 446
Rejestracja: pt gru 20, 2019 10:59 pm
Lokalizacja: Rydułtowy

Napisałeś że instalacja jest "obca", co to znaczy? Domyślam się że chodzi o inny kraj iż Polska, takie wyłączniki widywałem we Włoszech. Co to znaczy że nie ma dostępu do elektryka? A co do podłączenia to w pierwszej kolejności należy rozłączyć wszystkie kable od łącznika i wtedy posprawdzać próbnikiem na którym pojawia się napięcie (to będzie zasilanie). Z kabli można wstępnie wywnioskować że tam są tylko 2 obwody (3 żyły N i 3 PE: po jednej zasilanie i po dwa odpływy do lamp choć te szare kable mogą świadczyć że jeden z odpływów jest np 4-ro lub 5-ciożyłowy i dopiero dalej jest to rozdzielone). Zastanawia również te dwie czarne złączone kostką, jest tam napięcie?
MichSz
Posty: 11
Rejestracja: czw sty 19, 2023 12:19 pm

djalex pisze: sob kwie 01, 2023 8:54 pm Napisałeś że instalacja jest "obca", co to znaczy? Domyślam się że chodzi o inny kraj iż Polska, takie wyłączniki widywałem we Włoszech. Co to znaczy że nie ma dostępu do elektryka? A co do podłączenia to w pierwszej kolejności należy rozłączyć wszystkie kable od łącznika i wtedy posprawdzać próbnikiem na którym pojawia się napięcie (to będzie zasilanie). Z kabli można wstępnie wywnioskować że tam są tylko 2 obwody (3 żyły N i 3 PE: po jednej zasilanie i po dwa odpływy do lamp choć te szare kable mogą świadczyć że jeden z odpływów jest np 4-ro lub 5-ciożyłowy i dopiero dalej jest to rozdzielone). Zastanawia również te dwie czarne złączone kostką, jest tam napięcie?
Hiszpania. Włacznik włoski.
Rozłączyłem - sprawdziłem gdzie jest napięcie. Opisałem w linku (przewód II, III, V, VIII); żyły PE oraz N - w liczbie 3 sztuk są połączone razem (PE z PE, N z N); jest jeszcze jedna para kabli - te złączone kostą - tak, tam jest napięcie. Jeden z łączników - ten do którego przyłączone sa przewody V, VI, VII i VIII jest chyba schodowym - załącza lampę z którą można z innego przycisku wlączyć / wyłączyć. Pierwsze dwa - te które chce podłączyć pod mROW są "klasycznymi" włącznikami [jeżeli można to tak nazwać - tylko te przełączniki włączają / wyłączają lampy]
Gitman
Posty: 469
Rejestracja: sob lis 05, 2022 7:52 am
Lokalizacja: Bielawa

MichSz pisze: ndz kwie 02, 2023 1:19 pm
djalex pisze: sob kwie 01, 2023 8:54 pm Napisałeś że instalacja jest "obca", co to znaczy? Domyślam się że chodzi o inny kraj iż Polska, takie wyłączniki widywałem we Włoszech. Co to znaczy że nie ma dostępu do elektryka? A co do podłączenia to w pierwszej kolejności należy rozłączyć wszystkie kable od łącznika i wtedy posprawdzać próbnikiem na którym pojawia się napięcie (to będzie zasilanie). Z kabli można wstępnie wywnioskować że tam są tylko 2 obwody (3 żyły N i 3 PE: po jednej zasilanie i po dwa odpływy do lamp choć te szare kable mogą świadczyć że jeden z odpływów jest np 4-ro lub 5-ciożyłowy i dopiero dalej jest to rozdzielone). Zastanawia również te dwie czarne złączone kostką, jest tam napięcie?
Hiszpania. Włacznik włoski.
Rozłączyłem - sprawdziłem gdzie jest napięcie. Opisałem w linku (przewód II, III, V, VIII); żyły PE oraz N - w liczbie 3 sztuk są połączone razem (PE z PE, N z N); jest jeszcze jedna para kabli - te złączone kostą - tak, tam jest napięcie. Jeden z łączników - ten do którego przyłączone sa przewody V, VI, VII i VIII jest chyba schodowym - załącza lampę z którą można z innego przycisku wlączyć / wyłączyć. Pierwsze dwa - te które chce podłączyć pod mROW są "klasycznymi" włącznikami [jeżeli można to tak nazwać - tylko te przełączniki włączają / wyłączają lampy]
Sprawa jest dosyć prosta o ile wszystko jest zasilane z tej samej fazy tego nie wiem i nie jestem w stanie powiedzieć. Co do podłączenia musisz wypiąć z włącznika przewody I i IV i podłączyć do row-a (I do out1, IV do out2) oraz dołożyć dodatkowe przewody do wejścia row-a (in1 i in2) i podłączyć je do włącznika w miejsce wyciągniętych I i IV. Row musisz zasilić na stałe czyli wiadomo faza do L, neutral do N i skonfigurować wejścia jako bistabilne. No i oczywiście musisz mieć w okolicy włącznika zasięg wifi ;)
Screenshot_20230402-161323_Samsung Internet.jpg
Screenshot_20230402-161323_Samsung Internet.jpg (395.82 KiB) Przejrzano 193 razy
djalex
Posty: 446
Rejestracja: pt gru 20, 2019 10:59 pm
Lokalizacja: Rydułtowy

Z dotychczasowych opisów obawiam się że ROW-02 jest nie do podłączenia (styki potencjałowe) ponieważ tam są różne fazy, można by od puszki pod łącznikiem ewentualnie zasilić oba obwody z jednej fazy ale... pytanie czy w instalacji jest różnicówka, bo jeśli te poszczególne fazy w puszce są na różnych różnicówkach jedno fazowych to klops aczkolwiek skoro wszystkie N w puszce są złączone zgaduję - to prawdopodobnie różnicówka jest 3-fazowa ze wspólnym N lub jej w instalacji nie ma wogóle więc w takiej sytuacji jest możliwe podłączenie ROW: w pierwszej kolejności należy bezwzględnie odłączyć z przycisków 1 i 2 te podświetlenie, następnie odłączyć przewody I, II, III, IV, z opisu wynika że na przewodzie II i III jest faza więc zasilanie lamp i ROW do wyboru, albo z II lub z III. Przykładowo zasilanie z przewodu II: założyć złączkę (polecam wago) minimum 4-rokrotną, z niej po jednej żyle do przycisku 1 i 2 i jedną do zasilania ROW (L), z przycisków 1 i 2 po jednej żyle do IN1 i IN2, przewody I i IV do wyjść ROW, na niebiskich przewodach również założyć złączkę i doprowadzić N do ROW. Na koniec NAJWAŻNIEJSZE: przewód III koniecznie zabezpieczyć w puszce (FAZA!!!!!) - najlepiej założyć złączkę lub odłączyć od zasilania po drodze w jakiejś puszce (trzeba ją zlokalizować) lub jeśli ten przewód idzie prosto do rozdzielnicy to odłączyć od bezpiecznika oraz przed przystąpieniem do prac WYŁĄCZYĆ ZASILANIE!!!!
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Podłącz multimetr pomiędzy przewodami fazowymi (sprawdź każdy z każdym). Zawsze powinno pokazać 0V. Jeśli pokaże 400V to znaczy, że masz tam dwie różne fazy.
djalex
Posty: 446
Rejestracja: pt gru 20, 2019 10:59 pm
Lokalizacja: Rydułtowy

pzygmunt pisze: ndz kwie 02, 2023 4:47 pm Podłącz multimetr pomiędzy przewodami fazowymi (sprawdź każdy z każdym). Zawsze powinno pokazać 0V. Jeśli pokaże 400V to znaczy, że masz tam dwie różne fazy.
Jestem prawie pewien że tam są różne fazy bo po co ciągnąć trzy różne przewody lub jeden przewód np 5-cio żyłowy do jednej puszki jak na każdym z nich byłaby ta sama faza. Rozwiązanie które zaproponowałem zadziała i jest bezpieczne zarówno dla instalacji jak i dla ROW-a :D
Jedynie jeśli w rozdzielnicy jest opis na poszczególnych zabezpieczeniach co zasilają to trzeba by zmienić że od tej pory obwód lamp 1 i 2 jest zasilany z jednego esa a nie dwóch różnych (żeby w przyszłości jakiś elektryk nie został wprowadzony w błąd)
Gitman
Posty: 469
Rejestracja: sob lis 05, 2022 7:52 am
Lokalizacja: Bielawa

djalex pisze: ndz kwie 02, 2023 5:10 pm
pzygmunt pisze: ndz kwie 02, 2023 4:47 pm Podłącz multimetr pomiędzy przewodami fazowymi (sprawdź każdy z każdym). Zawsze powinno pokazać 0V. Jeśli pokaże 400V to znaczy, że masz tam dwie różne fazy.
Jestem prawie pewien że tam są różne fazy bo po co ciągnąć trzy różne przewody lub jeden przewód np 5-cio żyłowy do jednej puszki jak na każdym z nich byłaby ta sama faza. Rozwiązanie które zaproponowałem zadziała i jest bezpieczne zarówno dla instalacji jak i dla ROW-a :D
Jedynie jeśli w rozdzielnicy jest opis na poszczególnych zabezpieczeniach co zasilają to trzeba by zmienić że od tej pory obwód lamp 1 i 2 jest zasilany z jednego esa a nie dwóch różnych (żeby w przyszłości jakiś elektryk nie został wprowadzony w błąd)
Fakt jest to dziwne ale dziwniejsze jest dla mnie to że ktoś ciągnie 3 fazy do trzech punktów świetlnych. równie dobrze pod regipsem może być złączka z rozgałęzieniem do tego włącznika której po prostu nie widać tak jak @pzygmunt napisał trzeba zmierzyć i będzie wiadomo o co kaman.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL ROW-02”