Czujnik temperatury zewnętrznej w SUPLA

elpablo
Posty: 8
Rejestracja: pt mar 10, 2023 12:58 pm

Cześć. Szukam systemu którym obsłużę 11 rolet, 3 lub 4 temperatury w domu, przekaźnik dopuszkowy dla włączania światła i najważniejsze - temperaturę otoczenia.
Widzę że są 3 rozwiązania Tuya, Sonoff i Supla. Puszki mam zamontowane fi60, głębsze.
Dlaczego wspominam o temperaturze. Poszukuję rozwiązania którym zmierzę temperaturę otoczenie i będzie historia odczytu godziny / dnia/ miesiąca / roku. Dzięki temu porównać zużycie gaz vs średnia temperatura w miesiącu. Nie potrzebuję odczytu co 10 minut i przejrzenia historii 90 dni z odczytami co 10 minut. Tylko miesiąc - wartość średnia.
Jak wyglądają wykresy w SUPLA?
Widzę że mogę rozbudować SUPLA o czujnik przepływu gazu itp. Wiadomo, w miarę poznawania systemu apetyt rośnie.
Dzięki
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

elpablo pisze: pt mar 10, 2023 1:06 pm Nie potrzebuję odczytu co 10 minut i przejrzenia historii 90 dni z odczytami co 10 minut. Tylko miesiąc - wartość średnia.
Jak wyglądają wykresy w SUPLA?
Aktualnie Supla zapisuje temperaturę co 10 min i wykresy nie pokazują średniej, tylko dokładny odczyt.

Kiedyś na to zgłosiłem issue, aby temat nie przepadł:
https://github.com/SUPLA/supla-android/issues/375

Mam nadzieję, że zostanie to zaimplementowane, ale nie wiem kiedy.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
elpablo
Posty: 8
Rejestracja: pt mar 10, 2023 12:58 pm

No właśnie tylko to znalazłem w internecie.
Obecnie to jest ogromna wada tego systemu.
Szkoda.
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

elpablo pisze: pt mar 10, 2023 1:06 pm Cześć. Szukam systemu którym obsłużę 11 rolet, 3 lub 4 temperatury w domu, przekaźnik dopuszkowy dla włączania światła i najważniejsze - temperaturę otoczenia.
Widzę że są 3 rozwiązania Tuya, Sonoff i Supla. Puszki mam zamontowane fi60, głębsze.
Dlaczego wspominam o temperaturze. Poszukuję rozwiązania którym zmierzę temperaturę otoczenie i będzie historia odczytu godziny / dnia/ miesiąca / roku. Dzięki temu porównać zużycie gaz vs średnia temperatura w miesiącu. Nie potrzebuję odczytu co 10 minut i przejrzenia historii 90 dni z odczytami co 10 minut. Tylko miesiąc - wartość średnia.
Jak wyglądają wykresy w SUPLA?
Widzę że mogę rozbudować SUPLA o czujnik przepływu gazu itp. Wiadomo, w miarę poznawania systemu apetyt rośnie.
Dzięki
Mam zrobione makro w Excelu. Pobiera dane z supli I wstawia do arkusza dzień, temp max, min i avg, zuzycie prądu przez klimę i produkcję paneli. Jak będzie cieplej to dojdzie licznik gazu. Może kiedyś pobor prądu w całości.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

elpablo pisze: pt mar 10, 2023 1:29 pm No właśnie tylko to znalazłem w internecie.
Obecnie to jest ogromna wada tego systemu.
Szkoda.
Z mojego punktu widzenia, to tylko drobna niedogodność.

W praktyce po miesiącu od uruchomienia systemu, przestajesz nagminnie zaglądać i analizować każdy detal.
Potem 1-2 razy w roku zerkasz i sprawdzasz takie rzeczy. Zagadnienia w stylu "ile gazu schodzi przy jakiej temperaturze", to też ciekawostki, które po 1-2 razach przestaniesz sprawdzać.

Jeśli Ci bardzo zależy, to dane można wyeksportować do excela i tam wszystko przeliczyć.
Można też czekać, aż ta funkcja będzie dodana do aplikacji. Osobiście nie wiem czy nie wygodniej jest wyeksportować do excela i tam sobie wszystko podliczyć, po czym skopiować średnie temperatury dla np. 24 miesięcy, niż to ręcznie przepisywać z apki, która sama liczy średnie, ale ctrl+c i ctrl+v na komputer nie zrobisz ;)

Im dłużej mam historię temperatury, tym bardziej wydaje mi się to zbędą rzeczą. Na pewno te odcinki 10 min po 3 latach są bez sensu. Może średnie godzinowe by się jeszcze do czegoś przydały, albo średnie dobowe.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
elpablo
Posty: 8
Rejestracja: pt mar 10, 2023 12:58 pm

Dokładnie, średnie dobowe byłyby super. Awaryjnie excel też dam radę sprawdzić co potrzebuję. Codziennie nie będę sprawdzać historycznych danych.
Jeszcze jedno, jaki bezprzewodowy czujnik temperatury zewnętrznej mogę użyć w SUPLA?
Dlaczego czujnik bezprzewodowy? Na strychu mam miejsce gdzie mogę spokojnie dać urządzenie np przerobiony przełącznik Sonoff Basic R2, a 4m dalej czujnik. Pod podłączenia czujnika wykorzystałbym kabel który pod elewacją i był przygotowany pod taki manewr. Kabel to 10x0,5.
Trochę zakręcony opis, ale może da się zrozumieć :)
Dlatego idealny byłby czujnik bezprzewodowy lub przeróbka czegoś po kablu
Awatar użytkownika
ktsurma
Posty: 162
Rejestracja: pn lis 18, 2019 7:07 pm
Lokalizacja: Zgierz

Ja zrobiłem sobie taką zabawkę z wykorzystaniem Supli i Power BI firmy Microsoft
Załączniki
Zrzut ekranu 2023-03-10 160801.jpg
Zrzut ekranu 2023-03-10 160801.jpg (270.63 KiB) Przejrzano 848 razy
elpablo
Posty: 8
Rejestracja: pt mar 10, 2023 12:58 pm

Przekonaliście mnie, że zapis minutowy zamiast godzinowego czy dobowego jest po prostu niedopatrzeniem producenta :)

Co do czujnika temperatury, jest rozwiązanie w SUPLA?
adgl
Posty: 52
Rejestracja: śr lip 24, 2019 5:14 pm
Lokalizacja: Tychy

Zobacz proszę na:
https://gui-generic-builder.supla.io/
Na 1Wire, lub I2C masz do wyboru z jakich czujników temperatury możesz skorzystać.
adgl
Posty: 52
Rejestracja: śr lip 24, 2019 5:14 pm
Lokalizacja: Tychy

ktsurma pisze: pt mar 10, 2023 3:10 pm Ja zrobiłem sobie taką zabawkę z wykorzystaniem Supli i Power BI firmy Microsoft
Coś pięknego. :)

Czy mogę prosić o trochę więcej szczegółów, jak pobierać dane itd choć aby wiedział w którą stronę iść i zgłębić temat z wujkiem google.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”