MEW-01 który włącza i wyłącza wyjścia w ROW-04M

pawel wilk
Posty: 39
Rejestracja: wt lut 07, 2023 7:21 pm

Witam. Chcę wykorzystać MEW-01 do załączania grzałek w buforze ciepła przez styczniki którymi steruje ROW-04M.
Ma to mniej więcej wyglądać tak że MEW-01 w oparciu o wielkość produkcji z pv będzie uruchamiał poszczególne fazy w grzałkach . Jeżeli produkcja bd 10 kw uruchomi 3 fazy w grzałce 10kw jeżeli produkcja spadnie do 3.3 kw to odłączy 2 fazy i zostanie tylko 3.3 kw trzeba zastosować opóźnienia tak żeby nie przełączało zbyt często np jak bd chmurka. Można też ustawić zależność w oparciu o zbyt duże napięcie i załączyć 3 fazy żeby zbić napięcie i uchronić falownik przed włączeniem. Można w taki sposób sterować wieloma przekaźnikami zwiększając tym samym autokonsumpcje i pozbyć się problemu z zbyt wysokim napięciem. Potrzebuje kogoś kto mi to zaprogramuje.
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

pawel wilk pisze: wt lut 07, 2023 9:04 pm Witam. Chcę wykorzystać MEW-01 do załączania grzałek w buforze ciepła przez styczniki którymi steruje ROW-04M.
Ma to mniej więcej wyglądać tak że MEW-01 w oparciu o wielkość produkcji z pv będzie uruchamiał poszczególne fazy w grzałkach . Jeżeli produkcja bd 10 kw uruchomi 3 fazy w grzałce 10kw jeżeli produkcja spadnie do 3.3 kw to odłączy 2 fazy i zostanie tylko 3.3 kw trzeba zastosować opóźnienia tak żeby nie przełączało zbyt często np jak bd chmurka. Można też ustawić zależność w oparciu o zbyt duże napięcie i załączyć 3 fazy żeby zbić napięcie i uchronić falownik przed włączeniem. Można w taki sposób sterować wieloma przekaźnikami zwiększając tym samym autokonsumpcje i pozbyć się problemu z zbyt wysokim napięciem. Potrzebuje kogoś kto mi to zaprogramuje.
wystarczy ci w chmurze? to da sie na skryptach.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Takie stopniowe załączanie będzie trochę trudniejsze, dlatego, że MEW nie zna aktualnej produkcji. Wie natomiast jaki jest bilans mocy (tzn. ile oddajesz do sieci). Załączanie odbiornika o mocy 5 kW, spowoduje spadek oddawanej mocy o 5 kW.

Ja bym zrobił przede wszystkim na histerezie. Może bez opóźnień by się udało.
Np. jeśli oddajemy obecnie 5 kW, to włączamy grzałkę 3,3 kW. Oddawana moc spada do 1,7 kW.
Jeśli ponownie wzrośnie do 5 kW, to włączamy drugą grzałkę 3,3 kW. Oddawana moc znowu spada do 1,7 kW.
I podobnie z trzecią grzałką, tylko przy falowniku o mocy 10 kW, więcej nie wyciągniesz :P

Analogicznie można wyłączać stopniowo, tzn. jeśli moc oddawana jest mniejsza niż 500 W, to wyłącz grzałkę.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

klew pisze: wt lut 07, 2023 10:26 pm Takie stopniowe załączanie będzie trochę trudniejsze, dlatego, że MEW nie zna aktualnej produkcji.
nie znam MEW'a ale jak go włączy na linii pomiędzy falownikiem a rozdzielnią to nie pokaże mu czystej produkcji i mocy? Tylko wtedy potrzebuje drugiej MEW'ki, żeby mierzyć bilans ale kolega nie wspominał, że chce to sterować na podstawie bilansu tylko na podstawie czystej produkcji. Z bilansem to już trudniejsze zadanie.

BTW jeżeli masz np. SolarEdga, Froniusa lub Afore to tutaj masz soft, który poda ci te informacje bez fizycznego podłączania pomiaru viewtopic.php?p=95101#p95101 wtedy MEW mierzy resztę i mamy wynik.

I jeszcze jedno tak mi wpadło .... czy MEW na wejściu do budynku poda info czy pobieramy energię czy oddajemy (w sensie np. wartości ujemnej)? Jeżeli tak to mamy gotowy bilans -> jeżeli energia jest <"0kW" (czyli oddajemy) to włącz cośtam, jeżeli < "-3kW" to włącz cośtamx2, etc.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
pawel wilk
Posty: 39
Rejestracja: wt lut 07, 2023 7:21 pm

Mam falownik sofar hyd 20 KTL, Pv 15.4 kw, magazyn energii 25 kWh. Chcę żeby to działało w takiej kolejności że priorytet pv obsługuje magazyn a grzałki zasilanie będą w harmonogramie od 22 do 6 rano plus nadwyżkami która ma być oddana do sieci już po naładowaniu magazynu, czyli tymi resztkami oczywiście w miesiącach przejściowych gdzie potrzebuje ogrzewać dom.
pawel wilk
Posty: 39
Rejestracja: wt lut 07, 2023 7:21 pm

Oczywiście grzałki nie będą używać energii z magazynu. Będą na odseparowanym obwodzie wpięte bezpośrednio do sieci PGE
pawel wilk
Posty: 39
Rejestracja: wt lut 07, 2023 7:21 pm

MEW-01 chcę podpiąć jako pierwszy od strony sieci czyli przez cewki bd płynęła tylko to co zostanie i będzie pchane do sieci?
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

pawel wilk pisze: śr lut 08, 2023 4:19 am MEW-01 chcę podpiąć jako pierwszy od strony sieci czyli przez cewki bd płynęła tylko to co zostanie i będzie pchane do sieci?
Czyli potrzebujesz, jeżeli dobrze rozumiem, żeby MEW pokazał ci bilans na wejściu do budynku. Jeżeli ładuje magazyn to nie oddaje nic (w uproszczeniu), dopiero jak naładuje to zaczyna oddawać i ten moment Cię interesuje, żeby załączyć grzałki?
Wydaj mi się, że MEW jest w stanie to pokazać -> skrypty, niestety nie testowałem, musi się ktoś wypowiedzieć kto ma MEW'a.
Falownika Sofar chyba nikomu nie udało się "usuplić/osuplować" (jak jest poprawnie? ;) )
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

pawel wilk pisze: śr lut 08, 2023 4:11 am Mam falownik sofar hyd 20 KTL, Pv 15.4 kw, magazyn energii 25 kWh. Chcę żeby to działało w takiej kolejności że priorytet pv obsługuje magazyn a grzałki zasilanie będą w harmonogramie od 22 do 6 rano plus nadwyżkami która ma być oddana do sieci już po naładowaniu magazynu, czyli tymi resztkami oczywiście w miesiącach przejściowych gdzie potrzebuje ogrzewać dom.
To tutaj trzeba będzie trochę poeksperymentować z tymi ustawieniami i co kiedy ma być włączone.
Na ogrzewanie domu osobiście bym zbytnio nie liczył. Oczywiście, jak jest bezchmurnie, to jest pięknie, ale np. u mnie przy 10 kWp na dachu miałem 177 kWh wyprodukowane w grudniu (z danych falownika) i 237 kWh w styczniu. To nawet na zwykły bytowy prąd nie wystarczy, nie mówiąc już o ogrzewaniu czegokolwiek :)

Ale do rzeczy. Spróbujmy zrobić taką automatyzację przy pomocy skryptów. Zaloguj się na https://scripts.supla.io .

Będziemy tam dodawać "sceny". U Ciebie będą 3 progi, więc będą tam 3 osobne sceny załączające przekaźniki, oraz 3 sceny wyłączające przekaźniki.

Najpierw dodaj scenę i nazwij ją np: "Autokonsumpcja - włączanie grzałki 1", następnie ustaw tylke te pola, o których piszę, a resztę zostaw pustą. W skrypach pojawiają się identyfikatory kanałów, np. "state(26818)" to u mnie kanał licznika energii. U Ciebie będzie inny. Ten numer możesz odczytać np. w apce na telefonie (po kliknięciu na (i) - "id kanału" ), albo możesz w skryptach napisać znak "{" i wtedy wyskoczy lista z podpowiedziami.
- "Wyzwalacz sceny w oparciu o stan kanałów" wstaw:

Kod: Zaznacz cały

{{
(state(26818).phases[0].powerActive + state(26818).phases[1].powerActive + state(26818).phases[2].powerActive < -4000)
and (not state(25447).on)
and (not state(25444).on)
and (not state(20561).on)
}}
U mnie 26818 to licznik energii.
25447 to "grzałka 1"
25444 to "grzałka 2"
20561 to "grzałka 3"
Zamień te ID na poprawne dla Twojego konta. W kolejnych przykładach też trzeba to popodmieniać, ale nie będę już o tym pisał.

- "Warunek wykonania sceny" - wstaw tutaj dokładnie to samo co w "Wyzwalacz sceny w oparciu o stan kanałów"
- Akcje -> kliknij "kanał" -> wybierze kanał "grzałka 1" i akcaj "włącz"
- zapisz - pierwsza scena gotowa :)

Teraz dodajemy drugą scenę:
"Autokonsumpcja - włączanie grzałki 2"
- - "Wyzwalacz sceny w oparciu o stan kanałów" wstaw:

Kod: Zaznacz cały

{{
(state(26818).phases[0].powerActive + state(26818).phases[1].powerActive + state(26818).phases[2].powerActive < -4000)
and (state(25447).on)
and (not state(25444).on)
and (not state(20561).on)
}}
- reszta ustawień analogicznie jak w poprzedniej, czyli do warunku kopiujesz to samo co w wyzwalaczu, a akcję ustawiasz włączenie grzałki 2.

Trzecia scena:
"Autokonsumpcja - włączanie grzałki 3"
- "Wyzwalacz sceny w oparciu o stan kanałów" wstaw:

Kod: Zaznacz cały

{{
(state(26818).phases[0].powerActive + state(26818).phases[1].powerActive + state(26818).phases[2].powerActive < -4000)
and (state(25447).on)
and (state(25444).on)
and (not state(20561).on)
}}
- reszta analogicznie jak wcześniej

Czwarta scena - wyłączanie przekaźników:
"Autokonsumpcja - wyłączanie grzałki 3"
- "Wyzwalacz sceny w oparciu o stan kanałów" wstaw:

Kod: Zaznacz cały

{{
(state(26818).phases[0].powerActive + state(26818).phases[1].powerActive + state(26818).phases[2].powerActive > 0)
and (state(25447).on)
and (state(25444).on)
and (state(20561).on)
}}
- reszta analogicznie jak wcześniej, z tym że akcja to "wyłącz grzałkę 3"

Piąta scena - wyłączanie przekaźników:
"Autokonsumpcja - wyłączanie grzałki 2"
- "Wyzwalacz sceny w oparciu o stan kanałów" wstaw:

Kod: Zaznacz cały

{{
(state(26818).phases[0].powerActive + state(26818).phases[1].powerActive + state(26818).phases[2].powerActive > 0)
and (state(25447).on)
and (state(25444).on)
and (not state(20561).on)
}}
- reszta analogicznie jak wcześniej, z tym że akcja to "wyłącz grzałkę 2"

Szósta scena - wyłączanie przekaźników:
"Autokonsumpcja - wyłączanie grzałki 1"
- "Wyzwalacz sceny w oparciu o stan kanałów" wstaw:

Kod: Zaznacz cały

{{
(state(26818).phases[0].powerActive + state(26818).phases[1].powerActive + state(26818).phases[2].powerActive > 0)
and (state(25447).on)
and (not state(25444).on)
and (not state(20561).on)
}}
- reszta analogicznie jak wcześniej, z tym że akcja to "wyłącz grzałkę 1"

Nie wiem jak to się zachowa w momentach załczania/wyłączania przekaźników (np. czy kilka na raz się nie załapie, bo stan przekaźnika się zmieni, a licznik energii jeszcze nie odczyta nowej mocy). Także jeśli by odpalały się natychmiast, to trzeba to trochę zmienić.
W takiej sytuacji spróbuj ze wszystkich powyższych scen usuwamy "wyzalanie w opacriu o stan kanałów".
I dodajemy nowe sceny:
"Sprwadź warunek włączania grzałki 1"
"wyzwalacz sceny w oparciu o stan kanałów" - wstaw tutaj wyzwalacz z pierwszej sceny, którą zrobiliśmy, warunek ustaw taki sam, natomaist zamiast włączać grzałkę, dodaj "opóźnione wykonanie akcji" - dodaj np. 30 s opóźnienia i następnie uruchom scenę "Autokonsumpcja - włączanie grzałki 1". Ta scena sprawdzi jeszcze raz warunek, czyli po 30 s sprawdzi, czy nadal poziom mocy jest odpowiedni i wtedy dopiero włączy przekaźnik.

Analogicznie trzeba będzie dodać takie opóźnione odpalanie dla każdej z 6 scen, które zrobiliśmy na początku.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
pawel wilk
Posty: 39
Rejestracja: wt lut 07, 2023 7:21 pm

Witam. Przemyślałem sprawę i ze względu na niewielką ilość miejsca w rozdzielnicy sterowania grzałkami i to że styczniki będą zbyt często się załączały postanowiłem uprościć trochę te sterowanie. Na chwilę obecną mam dwa styczniki 3 fazowe jednokanalowe. Odpowiedzialny za włączanie tych grzałek jest ROW-02 który załącza grzałki 4.5 i 10 kw na pełnej mocy. Chcę podzielić to w ten sposób. Produkcja 5kw załącza grzałkę 4.5 kw, produkcja 10.5 kw załącza grzałkę 10 kw i wyłącza 4.5 kw , produkcja 15.5 kw załącza dwie grzałki jednocześnie. Myślę że takie rozwiązanie będzie bardziej stabilne i mniej nadwyrężajace styczniki. Chcę też żeby przy napięciu 251v załączyła się grzałka 4.5 kw lub 10 i włączyła jeśli napięciu spadnie do 250? Może jakieś sugestie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL MEW-01”