Sterowanie przekaźnikiem NO i NC

edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

Cześć.
Załóżmy że jest jakaś płytka ESP z przekaźnikiem na pokładzie np. HF115F/024 który ma tylko wyprowadzenie COM i NO (brak NC).
Przekaźnik ten można zasilać również DC max około 36V. Do tego przekaźnika HF115F/024 chciałbym podłączyć kolejny zewnętrzny przekaźnik mocniejszy na szynę DIN zasilany np. 24V DC, który jednak miałby wyprowadzenie COM i NC.
Także przekaźnik HF115F/024 sterowałby tylko przekaźnikiem na szynie DIN.
Pytanie jak by się to zachowywało, ponieważ sterujący przekaźnik to NO a sterowany to NC.
Czy dobrze rozumiem że klikając na (ON) z poziomu aplikacji supla w rzeczywistości wyłączałbym (OFF) ten przekaźnik na DIN ?.
Nie mam w/w urządzeń żeby sprawdzić i analizuję przed zakupem. Widzę że w cloud supla nie ma opcji coś w stylu odwróconej logiki dla przekaźników.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
matrix0606
Posty: 333
Rejestracja: wt lis 08, 2022 9:05 pm

edm pisze: ndz lut 05, 2023 1:16 pm Cześć.
Załóżmy że jest jakaś płytka ESP z przekaźnikiem na pokładzie np. HF115F/024 który ma tylko wyprowadzenie COM i NO (brak NC).
Przekaźnik ten można zasilać również DC max około 36V. Do tego przekaźnika HF115F/024 chciałbym podłączyć kolejny zewnętrzny przekaźnik mocniejszy na szynę DIN zasilany np. 24V DC, który jednak miałby wyprowadzenie COM i NC.
Także przekaźnik HF115F/024 sterowałby tylko przekaźnikiem na szynie DIN.
Pytanie jak by się to zachowywało, ponieważ sterujący przekaźnik to NO a sterowany to NC.
Czy dobrze rozumiem że klikając na (ON) z poziomu aplikacji supla w rzeczywistości wyłączałbym (OFF) ten przekaźnik na DIN ?.
Nie mam w/w urządzeń żeby sprawdzić i analizuję przed zakupem. Widzę że w cloud supla nie ma opcji coś w stylu odwróconej logiki dla przekaźników.
Jeżeli sterujący masz NO czyli normalnie otwarty, a sterowany to NC czyli normalnie zwarty to owszem, włączanie tego pierwszego wywoła efekt wyłączenia tego drugiego czyli zadziała to w logice NOT.
Vivo V21 5G 8G RAM + 4G SWAP
Funtouch OS 12 Global
MOBO - MSI B350 Tomahawk
GPU - GTX1060 6G
CPU - Ryzen5 1400 3,2G
PSU - SPC Vero L2 500W 80 Plus Bronze
RAM - HyperX 2x8GB 3200MHz CL16 Predator RGB
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Wg mnie pytanie zadałeś w nieprawidłowy sposób.

Złącza COM, NO, i NC przy przezkaźnikach oznaczają w jakim stanie znajduje się dane wyjście, gdy nie jest podawany sygnał sterujący (stan niski lub wysoki, zależnie od typu sterowania przekaźnikiem).

NO oznacza, że bez zasialania cewki/bez sygnału to złącze jest otwarte, a więc nie ma zwarcia z COM.
NC w tych samych warunkach będzie zwarte z COM.

Jeśli wyjście NO z przekaźnika 1 podłączysz na wejście sterująće przekaźnika 2, to gdy nie będzie sygnału sterującego podanego na przekaźnik 1, to NO będzie "otwarte", więc przekaźnik 2 będzie miał zwarty COM z NC, a NO będzie tutaj też otwarte.
Podanie sygnału sterującego na przekaźnik 1 spowoduje, że COM zostanie zwarte z NO, co da sygnał do przekaźnika 2 i ten przełączy zwarcie na COM z NO (czyli NC będzie wtedy otwarte).
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

klew pisze: ndz lut 05, 2023 7:36 pm Wg mnie pytanie zadałeś w nieprawidłowy sposób.

Złącza COM, NO, i NC przy przezkaźnikach oznaczają w jakim stanie znajduje się dane wyjście, gdy nie jest podawany sygnał sterujący (stan niski lub wysoki, zależnie od typu sterowania przekaźnikiem).

NO oznacza, że bez zasialania cewki/bez sygnału to złącze jest otwarte, a więc nie ma zwarcia z COM.
NC w tych samych warunkach będzie zwarte z COM.

Jeśli wyjście NO z przekaźnika 1 podłączysz na wejście sterująće przekaźnika 2, to gdy nie będzie sygnału sterującego podanego na przekaźnik 1, to NO będzie "otwarte", więc przekaźnik 2 będzie miał zwarty COM z NC, a NO będzie tutaj też otwarte.
Podanie sygnału sterującego na przekaźnik 1 spowoduje, że COM zostanie zwarte z NO, co da sygnał do przekaźnika 2 i ten przełączy zwarcie na COM z NO (czyli NC będzie wtedy otwarte).
Ok, podsumowując będzie to działać tak jak napisał @matrix0606, czyli odwrotnie. Włączenie w "supli" ON dla 1 przekaźnika spowoduje wyłączenie OFF dla 2 przekaźnika i na odwrót, zgadza się?
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

edm pisze: ndz lut 05, 2023 7:51 pm Ok, podsumowując będzie to działać tak jak napisał @matrix0606, czyli odwrotnie. Włączenie w "supli" ON dla 1 przekaźnika spowoduje wyłączenie OFF dla 2 przekaźnika i na odwrót, zgadza się?
Tak, podłączanie się pod styk "NC" podowuje odwrotne działanie.

Natomiast osobiście jeszcze nigdy nie widziałem przekaźnika, który by miał tylko złącza COM i NC. Podasz jakiś link/zdjęcie?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

Bo filozofia jest trochę inna ;).
Przyglądam się różnym płytką ESP z większą ilością przekaźników na pokładzie np. 24 szt., mowa np. o Kincony KC868 E16S, czy BoneIO itp. Akurat te płytki mają wyprowadzenia dla każdego przekaźnika tylko COM i NO. Przez co przeważnie nadają się do oświetlenia.
Lecz ja większość przekaźników z tego typu płytek chcę wykorzystać do zasilania gniazd elektrycznych. A do wybranych gniazd elektrycznych (piekarnik, pralka, indukcja...) chcę zastosować oddzielne mocniejsze przekaźniki 16A, które będą sterowane tymi pierwszymi z płytki.
Zgadzam się z Tobą. Zwykle przekaźniki na szynę DIN np. 1P 16A 24V ZAMEL mają styki COM NO i NC.
Tyko jaki jest sens utrzymywania zasilania na przekaźnikach żeby zewrzeć styki. Gniazdami będę sterował rzadko (w sensie wyłączał napięcie), przez co domyślnie wolałbym mieć NC. Stąd myślałem w 2 przekaźniku podłączyć się pod COM i NC.
Ale odwrócona logika sterowania zabija raczej mój pomysł. Jak tu wytłumaczyć żonie że wyłączone oznacza włączone. Zresztą po czasie sam zapomnę.
Przekaźniki na płytkach pobierają jakąś moc np. 480mW. Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale myślę że ta moc jest pobierana (zużywana) tylko wtedy jak podajemy na przekaźnik napięcie sterujące. Przy kilkudziesięciu np. 48 przekaźnikach robi się to ~23W nie licząc przekaźników dołożonych na szynę DIN. Dom ma być smart i eko ;)
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Jeśli wgrasz swój soft, to możesz tam odwrócić logikę sterowania przekaźnikiem. Wtedy będziesz widział odwrotny stan w Supli, więc gdy zanegujesz wyjście, to dostaniesz poprawny stan ;)

Innymi słowy: jeśli przekaźnik jest sterowany stanem wysokim, to ustawiasz sterowanie stanem niskim i wszystko będzie działać odwrotnie.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

Napisanie softu na wymienione urządzenia to nie mój poziom. Na jakieś proste urządzenie raczej bym się zdecydował.
Bardziej myślałem że jest to możliwe z poziomu supla cloud, tak jak to ma miejsce chyba przy kontaktronach (odwrócona logika) i tego typu urządzeniach. Są jakieś ograniczenia żeby odwrócona logika była dostępna z poziomu supla cloud także dla przekaźników?.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

edm pisze: ndz lut 05, 2023 8:51 pm Napisanie softu na wymienione urządzenia to nie mój poziom. Na jakieś proste urządzenie raczej bym się zdecydował.
Bardziej myślałem że jest to możliwe z poziomu supla cloud, tak jak to ma miejsce chyba przy kontaktronach (odwrócona logika) i tego typu urządzeniach. Są jakieś ograniczenia żeby odwrócona logika była dostępna z poziomu supla cloud także dla przekaźników?.
Jestem pewien, że to się ustawia w konfiguracji GG.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
radzik_r
Posty: 390
Rejestracja: ndz sie 11, 2019 5:32 pm

Myślę że idealnym rozwiązaniem byłby przekaźnik bistabilny na szyne din i sterowanie nim softem z "bistable_relay".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”