Podstawy podstaw

Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

SOYER pisze: pt sty 27, 2023 9:35 pm Gościu który ogarnia programowanie, zainteresował się Suplą, pisze tutaj, że ta "dokumentacja" do której zawsze odsyłacie to tak jakby nie za bardzo ten teges. Delikatnie mówiąc. Wy mu odpisujecie, że to przecież bardzo łatwe, a jak czegoś nie łapie to może zapytać na forum( z doświadczenia wiem, że to tak nie działa do końca na tym forum).
To teraz zastanówmy się, w jaki sposób osoby nie zaznajomione z programowaniem mają sobie poradzić.
Czy nie lepiej w sytuacji takiej jak powyższa, mówić prawdę.
1. Supla nie ma i w najbliższym czasie nie będzie mieć aktualnej dokumentacji w formie w jakiej wszyscy kojarzą dokumentację projektu open source.
2. Supla generalnie jest przeznaczona do:
* gotowych urządzeń,
*projektów diy z gotowym softem przygotowywanym za pomocą Gui Generica,
*projektów diy do których bardziej zaawansowany soft zostanie napisany przez osoby mające mnóstwo czasu na wertowanie forum i odpytywanie forumowiczów.
3. Nawet jeśli wgrasz gotowy soft do Supli, lub kupisz urządzenie sterowane przez Suplę, to nigdzie nie znajdziesz kompedium wiedzy jak to wszystko ustawić w supla apk, supla cloud, do prawidłowego ustawienia bardziej zaawansowanych funkcji musisz wertować forum i szukać AKTUALNEGO info..
4. Jeśli znajdziesz na forum informację, że jakaś funkcjonalność jest zaplanowana do dodania w najbliższej aktualizacji, lub o zgrozo, jest zgłoszona do dodania w bliżej nieokreślonej przyszłości, to nie licz na to, że będą to dni lub tygodnie, nawet nie miesiące. Nie spodziewaj się również, że poznasz choćby przybliżoną realną datę dodania tej funkcjonalności.

Lubię Suplę, cenię wiele jej zalet. Gdybym był klientem Zamela, pewnie nie umiał bym się jej nachwalić. Za to chwała twórcom Supli.
Jednak nie znoszę półprawd, zamiatania pod dywan, braku profesjonalizmu i rzucania słow na wiatr.

Pozdrawiam.
Pokaż mi miejsce w którym ktoś mówi: tu jest pełna i dokładna dokumentacja, albo opis krok po kroku.
Ja mam wrażenie że w kółko piszemy: nie ma dokumentacji, są tylko jej strzępy i przykłady od których można zacząć i że pomożemy na forum.

Też kiedyś zaczynałem. Możesz na forum przejrzeć kilka moich pierwszych postów, zaczęło się od pytania czy mogę jakiś gotowy projekt wykorzystać do mojego licznika impulsów (bez odpowiedzi), potem nie kompilowała się u mnie niby gotowa biblioteka, ale rozwiązanie znalazłem samemu. Potem pytałem o dokumentację :D, potem o plany na implementację licznika impulsów, a w końcu sam to napisałem i podzieliłem się moim projektem z ludźmi na forum. Wtedy zaczęła się moja współpraca w tym projekcie.

Supla to projekt open source. Z definicji wszystko jest udostępniane "tak jak jest" i "bez żadnej gwarancji" ;). Tak działa open source i takie są zapisy w pierwszych zdaniach licencji GPL. Oczywiście Supla ma swoją komercyjną odnogę, która finansuje projekt, co niesie też konkretne zobowiązania wobec użytkowników.

Jak mówi stare polskie przysłowie: darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda :p

Jeśli ktoś lubi projekt, to zapraszamy i zachęcamy do aktywnego wsparcia. Można finansowo, można programistycznie, a jak ktoś nie potrafi, to można pisać dokumentację, opisy, tutoriale, filmy robić.
Pomysły i konstruktywna krytyka też są mile widziane, ale jest ich na forum już tysiące, a brakuje osób chętnych do podniesienia tej rękawicy.

Masz pomysł? Zrób to i podziel się.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
klimasstudio
Posty: 1114
Rejestracja: śr sie 28, 2019 9:35 pm
Lokalizacja: localhost
Kontakt:

Ja podobnie zaczynałem. Kolega pokazał mi projekt jak samemu termometr na DHT11 zrobić. Zakupiliśmy programator i niezbędne elementy. Tak się zaczęło. Codziennie przeglądałem forum i czytałem różne tematy. Często od 1 do nawet 30 którejś strony :D Z czasem zacząłem gotowce Sonoffa czy innych marek przeprogramowywać pod suplę. Odkąd powstało GUI Generic to ruszyłem jak z kopa. Oczy mi się zaświeciły z wrażenia i zdumienia co można zrobić w SUPLI. Sam czasem wpadam na ciekawe pomysły. Zakładam temat na forum i czekam na zainteresowanie. Nie raz bez odpowiedzi a czasem aż wrzało od dyskusji. Też podsunąłem ciekawe rozwiązania a także zobaczyłem pomysły innych użytkowników. Mogę powiedzieć że mam "SUPLOZE" :D Na start polecam kupić programator lub WEMOS D1 mini i jakieś czujniki i próbować. Też ubolewałem nad brakiem dokumentacji ale to nie problem bo wystarczy chwilkę posiedzieć i poszukać. Z racji że nie sposób zapamiętać co jak zrobić itp. zacząłem opisywać gotowe rozwiązania na swoim blogu https://KlimasTech.eu.org Kto wie czy kiedyś nie skończy się na tym że będę tworzyć dokumentacje how to krok po kroku. Bardzo się wkręciłem w ten projekt. Wpadnie mi jakiś pomysł i już kombinuje czy da się to z SUPLą zintegrować. Jakby ktoś zobaczył w moją historię przeglądarki to 90% to forum.supla.org

Szukać, czytać, pytać, próbować ;)
Więc chodź OSUPLUJE Ci dom :mrgreen:

Druk 3D - > https://klimastech.eu.org/druk-3d
SOYER
Posty: 819
Rejestracja: śr sie 10, 2022 12:29 pm
Lokalizacja: Kryry

Ja też jestem samoukiem i dlatego wiem jak trudno jest zaczynać, kiedy nie wiesz od czego zacząć. Zazwyczaj kiedy łapiesz się czegoś nowego, szukasz miejsca gdzie jest opisane dane zagadnienie. Takim miejscem dla Supli jest to szanowne forum.
Skoro więc nie ma domumentacji, na forum nie ma usystematyzowanej wiedzy o projekcie, a jej kawałki są porozrzucane w różnych miejscach internetu jako takiego. Skoro ewidentnie jest to jakiś tam problem dość często przewijający się przez to forum. Skoro nie ma szans na poprawę tej sytuacji nawet w dalszej(1rok?) perspektywie.
To:
Załóżcie tu na tym forum, zakładkę i temat, pierwszy u góry, zatytułowany np. tak jak ten temat, czyli "Podstawy podstaw".
W środku lista linków do opracowanych tematów na temat supli.
Link do githuba z opisem co tam jest.
Link do GG z opisem czego tam szukać.
Link do Supla Scripts z opisem jakie informacje czy potrzebne funkcje tam znajdziemy.
Kilka innych linków dla adminów oczywistych.
Wreszcie prośba do uczestników forum by sami wrzucali takie linki do filmów, stron z w miarę dokładnym opisem co znajduje sie pod tym linkiem. Wystarczy długość twitterowa np.
Prośba do userów forum którzy przy pomocy innych użytkowników rozwiązali jakiś swój problem, by również wrzucali linka do tematu, ew. tematu i numerów stron tego tematu gdzie jest opisana zagwozdka i jej rozwiązanie.

Tu również prośba do adminów by w miarę możliwości moderowali takie opisy linków pod kątem ich łatwego wyszukiwania przez forumową szukajkę.

Czy jest to do zrobienia?
Myślę, że na początek by wystarczyło, a taka pomoc byłaby barco potrzebna nie tylko tym początkującym.

Dajcie znać co myślicie o takim pomyśle.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

SOYER pisze: sob sty 28, 2023 12:35 pm Ja też jestem samoukiem i dlatego wiem jak trudno jest zaczynać, kiedy nie wiesz od czego zacząć. Zazwyczaj kiedy łapiesz się czegoś nowego, szukasz miejsca gdzie jest opisane dane zagadnienie. Takim miejscem dla Supli jest to szanowne forum.
Skoro więc nie ma domumentacji, na forum nie ma usystematyzowanej wiedzy o projekcie, a jej kawałki są porozrzucane w różnych miejscach internetu jako takiego. Skoro ewidentnie jest to jakiś tam problem dość często przewijający się przez to forum. Skoro nie ma szans na poprawę tej sytuacji nawet w dalszej(1rok?) perspektywie.
To:
Załóżcie tu na tym forum, zakładkę i temat, pierwszy u góry, zatytułowany np. tak jak ten temat, czyli "Podstawy podstaw".
W środku lista linków do opracowanych tematów na temat supli.
Link do githuba z opisem co tam jest.
Link do GG z opisem czego tam szukać.
Link do Supla Scripts z opisem jakie informacje czy potrzebne funkcje tam znajdziemy.
Kilka innych linków dla adminów oczywistych.
Wreszcie prośba do uczestników forum by sami wrzucali takie linki do filmów, stron z w miarę dokładnym opisem co znajduje sie pod tym linkiem. Wystarczy długość twitterowa np.
Prośba do userów forum którzy przy pomocy innych użytkowników rozwiązali jakiś swój problem, by również wrzucali linka do tematu, ew. tematu i numerów stron tego tematu gdzie jest opisana zagwozdka i jej rozwiązanie.

Tu również prośba do adminów by w miarę możliwości moderowali takie opisy linków pod kątem ich łatwego wyszukiwania przez forumową szukajkę.

Czy jest to do zrobienia?
Myślę, że na początek by wystarczyło, a taka pomoc byłaby barco potrzebna nie tylko tym początkującym.

Dajcie znać co myślicie o takim pomyśle.
Pomysł dobry, o ile masz chęci, aby go zrealizować oraz czas aby potem go utrzymywać na bieżąco.
Także: masz pomysł? Zrób to!
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Kolego @SOYER, projekty OpenSource mają to do siebie, że każdy może dołożyć do nich swoją cegiełkę, dlatego i Ciebie zachęcam do tego aby po prostu zakasać rękawy i pomóc w tym co Ci najbardziej doskwiera. My z naszej strony włożyliśmy w ten projekt mnóstwo pracy, serca i pieniędzy. Od miesięcy staramy się zatrudnić kolejne osoby (linki do ogłoszeń poniżej) jednakże zgłaszają się ludzie bez doświadczenia. Chętnie wydamy kolejne pieniądze i zatrudnimy kogoś, kto taką dokumentację dla nas napisze i będzie ją regularnie aktualizował ale niestety w branży IT bardzo trudno pozyskać profesjonalistów. Na koniec posłużę się pewną analogią aby zobrazować sytuację.

"Zbudowaliśmy hotel własnymi skromnymi zasobami i udostępniliśmy go za darmo dla chętnych. Po początkowej euforii zaczęły się głosy niezadowolenia. Pokoje zbyt rzadko sprzątane. W miejscu na klimatyzację są tylko kable i rurki. Basen niewykończony. Siłownia nadal niewyposażona. Sauna zwykle nieczynna. Materace w łóżkach zbyt twarde. Telewizorów jak nie było tak nie ma. Wszystko długo trwa. Obiecują, obiecują i nic z tego nie ma. "

https://www.pracuj.pl/praca/programista ... ta,9676824
https://www.pracuj.pl/praca/programista ... ta,9676820
SOYER
Posty: 819
Rejestracja: śr sie 10, 2022 12:29 pm
Lokalizacja: Kryry

klew pisze: sob sty 28, 2023 1:28 pm
SOYER pisze: sob sty 28, 2023 12:35 pm Ja też jestem samoukiem i dlatego wiem jak trudno jest zaczynać, kiedy nie wiesz od czego zacząć. Zazwyczaj kiedy łapiesz się czegoś nowego, szukasz miejsca gdzie jest opisane dane zagadnienie. Takim miejscem dla Supli jest to szanowne forum.
Skoro więc nie ma domumentacji, na forum nie ma usystematyzowanej wiedzy o projekcie, a jej kawałki są porozrzucane w różnych miejscach internetu jako takiego. Skoro ewidentnie jest to jakiś tam problem dość często przewijający się przez to forum. Skoro nie ma szans na poprawę tej sytuacji nawet w dalszej(1rok?) perspektywie.
To:
Załóżcie tu na tym forum, zakładkę i temat, pierwszy u góry, zatytułowany np. tak jak ten temat, czyli "Podstawy podstaw".
W środku lista linków do opracowanych tematów na temat supli.
Link do githuba z opisem co tam jest.
Link do GG z opisem czego tam szukać.
Link do Supla Scripts z opisem jakie informacje czy potrzebne funkcje tam znajdziemy.
Kilka innych linków dla adminów oczywistych.
Wreszcie prośba do uczestników forum by sami wrzucali takie linki do filmów, stron z w miarę dokładnym opisem co znajduje sie pod tym linkiem. Wystarczy długość twitterowa np.
Prośba do userów forum którzy przy pomocy innych użytkowników rozwiązali jakiś swój problem, by również wrzucali linka do tematu, ew. tematu i numerów stron tego tematu gdzie jest opisana zagwozdka i jej rozwiązanie.

Tu również prośba do adminów by w miarę możliwości moderowali takie opisy linków pod kątem ich łatwego wyszukiwania przez forumową szukajkę.

Czy jest to do zrobienia?
Myślę, że na początek by wystarczyło, a taka pomoc byłaby barco potrzebna nie tylko tym początkującym.

Dajcie znać co myślicie o takim pomyśle.
Pomysł dobry, o ile masz chęci, aby go zrealizować oraz czas aby potem go utrzymywać na bieżąco.
Także: masz pomysł? Zrób to!
Ok, w jaki sposób dołożyć nową grupę tematów w widoku głównym forum?
Załączniki
Screenshot_2023-01-28-14-58-59-146_com.android.chrome.jpg
Screenshot_2023-01-28-14-58-59-146_com.android.chrome.jpg (342.95 KiB) Przejrzano 362 razy
SOYER
Posty: 819
Rejestracja: śr sie 10, 2022 12:29 pm
Lokalizacja: Kryry

pzygmunt pisze: sob sty 28, 2023 1:49 pm Kolego @SOYER, projekty OpenSource mają to do siebie, że każdy może dołożyć do nich swoją cegiełkę, dlatego i Ciebie zachęcam do tego aby po prostu zakasać rękawy i pomóc w tym co Ci najbardziej doskwiera. My z naszej strony włożyliśmy w ten projekt mnóstwo pracy, serca i pieniędzy. Od miesięcy staramy się zatrudnić kolejne osoby (linki do ogłoszeń poniżej) jednakże zgłaszają się ludzie bez doświadczenia. Chętnie wydamy kolejne pieniądze i zatrudnimy kogoś, kto taką dokumentację dla nas napisze i będzie ją regularnie aktualizował ale niestety w branży IT bardzo trudno pozyskać profesjonalistów. Na koniec posłużę się pewną analogią aby zobrazować sytuację.

"Zbudowaliśmy hotel własnymi skromnymi zasobami i udostępniliśmy go za darmo dla chętnych. Po początkowej euforii zaczęły się głosy niezadowolenia. Pokoje zbyt rzadko sprzątane. W miejscu na klimatyzację są tylko kable i rurki. Basen niewykończony. Siłownia nadal niewyposażona. Sauna zwykle nieczynna. Materace w łóżkach zbyt twarde. Telewizorów jak nie było tak nie ma. Wszystko długo trwa. Obiecują, obiecują i nic z tego nie ma. "

https://www.pracuj.pl/praca/programista ... ta,9676824
https://www.pracuj.pl/praca/programista ... ta,9676820
Chwała Wam za to, że Wam się chce, że powstał fajny,polski projekt, że współpracuje z fajnym, polskim osprzętem, że tworzy go wspaniała społeczność.

Co do przykładu z hotelem, to akurat mało trafiony. Może ten kto ten hotel otwarł, za dużo na początku naobiecywał klimatyzacji, hydromasażu, wodnych łóżek i szampana w kranie. Teraz wszyscy pytają gdzie to jest, bo przecież mówiliście, że będzie. Może ten hotelarz powinien zacząć od skromnego hostelu, dla ubogich bezdomnych, a dzięki wsparciu dobrych ludzi tworzyć to miejsce jeszcze lepszym, a nowe udogodnienia ogłaszać po ich zainstalowaniu, a nie puszczać info w gazetach, że już "za parę dni za dni parę...". Może ten właściciel hostelu, tak właśnie próbuje robić, ale ma za miękkie serce i wszystkim chce dogodzić naraz. Nie wiem, nie znam gościa. :D
Awatar użytkownika
klimasstudio
Posty: 1114
Rejestracja: śr sie 28, 2019 9:35 pm
Lokalizacja: localhost
Kontakt:

Ja jak byłem początkującym założyłem żeby się coś nauczyć to:

1. Co chce zrobić
2. Szukałem jak to zrobić
3. Przygotowałem niezbędne sprzęty
4. Pierwsze próby
5. Problemy opisałem na forum pokazując co i jak robię

Dostałem odpowiedź i lecimy dalej :)

Wiem że czasem ciężko coś znaleźć albo dla nowicjusza. Dlatego ja zacząłem opisywać na blogu od a do z co z czym. Może komuś się przyda.
Więc chodź OSUPLUJE Ci dom :mrgreen:

Druk 3D - > https://klimastech.eu.org/druk-3d
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

SOYER pisze: sob sty 28, 2023 2:00 pm Ok, w jaki sposób dołożyć nową grupę tematów w widoku głównym forum?
Myślałem że chcesz założyć nowy temat, czyli po prostu zwykły post z tymi wszystkimi informacjami.
Wydaje mi się że zależnie taki post mógłby być dodany do działu "ogólny" lub "pomoc".
Jak go zrobisz, to można go przypiąć aby zawsze był na samej górze.
Nie wiem czy osobny dział jest tutaj potrzebny. Działy może założyć tylko administrator forum.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
SOYER
Posty: 819
Rejestracja: śr sie 10, 2022 12:29 pm
Lokalizacja: Kryry

klimasstudio pisze: sob sty 28, 2023 2:16 pm Ja jak byłem początkującym założyłem żeby się coś nauczyć to:

1. Co chce zrobić
2. Szukałem jak to zrobić
3. Przygotowałem niezbędne sprzęty
4. Pierwsze próby
5. Problemy opisałem na forum pokazując co i jak robię

Dostałem odpowiedź i lecimy dalej :)

Wiem że czasem ciężko coś znaleźć albo dla nowicjusza. Dlatego ja zacząłem opisywać na blogu od a do z co z czym. Może komuś się przyda.
Ja postąpiłem tak samo, przenosząc moje urządzenia z Blynka na Suplę.
Chyba 8x nodeMCU i arduino Mega. Działa, zadowolony jestem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Arduino IDE”