[tutorial] RPiZeroW + odczyt z LYWSD03MMC przez BLE + Supla-Device

Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

uchnast.michal pisze: czw sty 26, 2023 6:17 am
lesny8 pisze: śr sty 25, 2023 10:57 pm Podaj mi proszę co masz pod

Kod: Zaznacz cały

uname -a
Linux raspberrypi 5.15.89+ #1620 Wed Jan 18 12:18:01 GMT 2023 armv6l GNU/Linux
Po co robiłeś 'rpi-update'?
Kernel, który teraz masz jest pre-release, zawsze może coś nie działać. Lepiej trzymać się main/stable.

Zrobiłem test, wrzuciłem czysty obraz na kartę, upgradowałem kernel do tej wersji, którą podałeś i puściłem swój skrypt. Zadziałał bez problemu.

Tylda(~) to to samo co zmienna środowiskowa $HOME dla zalogowanego użytkownika, zawsze wskazuje na katalog domowy.
W moim skrypcie nie używam tyldy tylko raz, a kilka razy. Tym samym, przejście do katalogu też by nie zadziałało.
Dlatego nie mogę potwierdzić, że z tyldą jest jakiś problem.

Test zrobiłem na RPI Zero W i tej samej wersji systemu

Kod: Zaznacz cały

Linux RPi 5.15.89+ #1620 Wed Jan 18 12:18:01 GMT 2023 armv6l GNU/Linux
Jak teraz się zalogujesz na RPi i wkleisz

Kod: Zaznacz cały

export SUPLA_DEVICE_PATH=~/supla-device
to masz jakiś błąd?
Jak wywołasz zmienną po exporcie

Kod: Zaznacz cały

$SUPLA_DEVICE_PATH
to co masz?

A może podniosłeś uprawnienia wpisując 'sudo su' a potem uruchomiłeś skrypt? To by mi się zgadzało ;)
Wtedy jesteś w katalogu użytkownika, ale jako root, a jego $HOME jest gdzie indziej, tam nie ma supla-device, tym samym kompilacja się nie uda.


Robert Błaszczak pisze: czw sty 26, 2023 8:45 am ...
Tak, mówię o przykładzie w instrukcji. Ze skryptu nie korzystałem. Wolę - w ramach samonauki - ręcznie wszystko ogarnąć :D
Problem był w tabulatorze, wczoraj poprawiłem, dzięki za wskazówkę :) Miałem to poprawione w notatkach, ale jakimś cudem do posta wkleiłem zawartość z przed zmiany tabulatora na spacje :roll:
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
Awatar użytkownika
uchnast.michal
Posty: 1074
Rejestracja: wt cze 04, 2019 11:37 am

Imponująca analiza, faktycznie podniosłam uprawnienia sudo su a następnie wykonałam polecenie:( Jeszcze raz dziękuję.
e-talking............
Byłem tam - Supla Offline Party 2023
Kwicol
Posty: 45
Rejestracja: ndz sty 03, 2021 3:08 pm

Witam.
Mam pytanie odnośnie ilości max. czujników.Mam osiem i na razie działają.Czy jest jakiś limit ilości maksymalnej czy to tylko kwestia wydajności sprzętowej.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

uchnast.michal pisze: pt sty 27, 2023 5:42 am Imponująca analiza, faktycznie podniosłam uprawnienia sudo su a następnie wykonałam polecenie:( Jeszcze raz dziękuję.
Nie dawało mi to spokoju, ale dobrze, że już wiem jak do tego u Ciebie doszło ;)
Kwicol pisze: pt sty 27, 2023 8:37 am Witam.
Mam pytanie odnośnie ilości max. czujników.Mam osiem i na razie działają.Czy jest jakiś limit ilości maksymalnej czy to tylko kwestia wydajności sprzętowej.
Pozdrawiam.
Nie mam pojęcia. Czytałem gdzieś na githubie o 10 ale nie mam tylu żeby to sprawdzić.
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
Kwicol
Posty: 45
Rejestracja: ndz sty 03, 2021 3:08 pm

Dzięki.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Kwicol pisze: pt sty 27, 2023 8:37 am Witam.
Mam pytanie odnośnie ilości max. czujników.Mam osiem i na razie działają.Czy jest jakiś limit ilości maksymalnej czy to tylko kwestia wydajności sprzętowej.
Pozdrawiam.
Też nie pamiętam ilości ale coś było, że są odpytywane po kolei i moduł czeka na odpowiedź. Limitem jest czas potrzebny na odpytanie wszystkich który się zmieści w czasie kiedy trzeba ponownie odpytać pierwszego. Kiedyś podłączyłem ich sporo, żeby sprawdzić odchył między egzemplarzami ale nie pamiętam czy do 10 doszedłem.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 833
Rejestracja: pn lip 31, 2017 7:11 am
Lokalizacja: Chrzanów

Czy któreś z alternatywnych firmware umożliwia bezpośrednią kalibrację wskazań wyświetlanych na termometrze?
Awatar użytkownika
uchnast.michal
Posty: 1074
Rejestracja: wt cze 04, 2019 11:37 am

Muszę przyznać, że mega lipa z tym zużyciem energii. Bateria "leci" duuuuużo bardziej niż w poprzednim zastosowaniu, czyli połączeniach co 15 min. W ciągu miesiąca (w zależności od położenia czujnika) od 4 do 10%.
e-talking............
Byłem tam - Supla Offline Party 2023
Awatar użytkownika
Lector
Posty: 1398
Rejestracja: pt lis 17, 2017 2:26 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

U mnie w bateriach mega poprawa.
Niespełniony automatyk. :mrgreen:
https://3d-lamp.photos/
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

uchnast.michal pisze: śr lut 15, 2023 6:49 pm Muszę przyznać, że mega lipa z tym zużyciem energii. Bateria "leci" duuuuużo bardziej niż w poprzednim zastosowaniu, czyli połączeniach co 15 min. W ciągu miesiąca (w zależności od położenia czujnika) od 4 do 10%.
Hmmm....

Po pierwsze, zużycie baterii nie ma nic wspólnego z położeniem czujnika, a to dlatego, że nie dochodzi do żadnego połączenia pomiędzy nimi a RPi. Nasłuch to nie połączenie.

Po drugie, dane z czujnika domyślnie lecą w eter co 2,5s a nie co 15min. Do Supli i tak trafia to co 5s albo 6s. Zmieniając interwał wydłużysz życie baterii.
interwal.jpg
interwal.jpg (5.75 KiB) Przejrzano 370 razy
Wnioskując po tych wykresach z githuba, gdy czujnik rzadziej rozsyła odczyty, mniej żre prądu i bateria dłużej żyje ;)
Obrazek
Obrazek
Po trzecie, obserwowałem wielokrotnie restart czujników przy próbie połączenia z RPi na oryginalnym sofcie. Teraz baterie dojone będą dłuuużej, do póki wyświetlacz nie zgaśnie.

Po czwarte, RPi nie świruje z prockiem i się nie zawiesza. Same plusy :D

P.S. Do dwóch czujników wsadziłem 2 nowe baterie 29.12.2022, Reszta czujników męczy stare baterie z przed zmiany softu. Jedna z tych nowych miała 3,33V druga 3,29V. Pierwsza ma teraz 3,04V druga 3,00V, ale bawiłem się z nimi na początku, więc ten spadek może być podwyższony.
Jak mi w którymś czujniku bateria padnie to po wsadzeniu nowej bateryjki zmienię w tym czujniku interwał. Po 1,5mc sprawdzę napięcie i napiszę jak taka zmiana u mnie wpływa na spadek V ;)
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ / Jak to zrobić”