MEW-01 Lite - różnice wskazań z licznikiem

araboj
Posty: 3
Rejestracja: śr sty 11, 2023 7:26 pm

Dobry wieczór. Od połowy listopada 2022 jestem posiadaczem MEW-01 Lite i w związku z tym proszę Was o poradę i pomoc. Zanim opiszę mój przypadek, pragnę nadmienić, że przeczytałem na forum dużo postów dotyczących różnic we wskazaniach MEW-a lecz żaden przypadek nie rozwiązał mojego zmartwienia. Aby dokładniej sprawdzić wskazania, postanowiłem poczekać cały grudzień by mieć w miarę jasny obraz. Nie spodziewałem się idealnych wskazań ale to co zobaczyłem mnie zaskoczyło. Podam dla zobrazowania różnice pomiędzy wskazaniami MEW-a a licznikiem z grudnia:
Energia pobrana: Licznik – 1374; MEW – 1397
Energia oddana ( i tu jest trochę gorzej) : Licznik – 11,3; MEW – 29,34
Dla wyjaśnienia, jestem w PGE i czytałem o różnicach dotyczących bilansowania arytmetycznego oraz wektorowego. Sprawdzając jednak zobrazowanie bilansowania wektorowego za grudzień otrzymuje następujące informacje:
Energia pobrana wg MEW – 1368,37 kWh
Następnym krokiem była aktualizacja MEW-a lecz to również nic nie zmieniło ( obecnie WerOpr. 2.8.53. Aktualnie pomimo małej produkcji, skupiłem się na obliczeniach energii oddanej każdego dnia w styczniu, spisująć stan energii oddanej po zakończeniu pracy instalacji fotowol. Cały czas występują znaczne różnice rzędu: licznik - 3,5; MEW - 5,13, w inny dzień licznik - 3,6; MEW - 5,91. Zgodnie z Waszymi wskazówkami, szukając rozwiązania na forum, sprawdziłem jego podłączenie i przyznaję, że jest w 100% dobrze wykonane. Cewki zapięte odpowiednio z kierunkiem a reszta podłączona zgodnie z instrukcją, bez pomyłki z zamianą fazy. Po cichu liczyłem na mały błąd, który by wyeliminował różnice wskazań, nie udało się.
Pozostaje mi prosić Was o pomoc w rozwiązaniu problemu.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

araboj pisze: czw sty 19, 2023 8:28 pm Dobry wieczór.
Dobry wieczór :)

Osobiście obstawiałbym, że Twój licznik od energetyki ma bilansowanie wektorowe.
Nie podałeś ile MEW pokazuje energii oddanej na bilansie wektorowym, ale obstawiam, że jest tam poniżej 1 kWh.

W takiej sytuacji, zgodność nie jest może 100%, ale różnica jest też dość niewielka i wynosi ~5 kWh.
Różnica może wynikać z niedokładności pomiarowej (MEW ma: Dokładność pomiaru: Klasa 2 (±2%) ). 5 kWh na ~1360 kWh to niecałe 0,4% różnicy.
Do tego licznik energetyki też ma jakąś klasę i jakąś dokładność pomiaru.
Kolejne lekkie rozbieżności mogą wynikać z innego czasu spisania stanów licznika.
Kolejna rozbieżność może wynikać z tego, że Supla zapisuje do bazy dane co 10 min, więc pierwszy wpis danego dnia może być o 00:09, a nie o 00:00.

Odnośnie danych z poszczególnych dni stycznia: sprawdź to jeszcze raz porównując pobór i energię oddaną na bilansowaniu wektorowym.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
araboj
Posty: 3
Rejestracja: śr sty 11, 2023 7:26 pm

Zgadza się, podobno PGE stosuje bilansowanie wektorowe - czytałem o tym. Doczytałem również wątek o wskazaniach MEW-a i jego bilansowaniu arytmetycznym co powoduje różnice. Dodałem tekst w poście o wskazaniach poboru - Licznik – 1374; MEW – 1397 - bil. arytm., i parę zdań później podałem wskazania w bilansowaniu wektorowym - Energia pobrana wg MEW – 1368,37. W styczniu skupiłem się tylko na samej produkcji i oddanej energii. Tu błędu z godziną odczytu nie ma, poprostu następuje koniec produkcji w ciągu dnia i już. Wskazania są bardziej rozbieżne. Niestety gdy wybieram w aplikacji bilans wektorowy dni, otrzymuję wykres dotyczący tylko produkcji.
Ostatnio zmieniony czw sty 19, 2023 9:43 pm przez araboj, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Skoro PGE ma bilansowanie wektorowe, to na MEW też musisz porównywać bilans wektorowy, inaczej to nie ma sensu.

Bilans arytmetyczny zawsze pokaże więcej energii oddanej i więcej pobranej, a bilans wektorowy będzie miał obie te energie mniejsze.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
araboj
Posty: 3
Rejestracja: śr sty 11, 2023 7:26 pm

Czy istnieje możliwość podglądu w aplikacji na telefonie w opcji bilansowanie wektorowe, produkcji w danym dniu lub miesiącu? Wybieram opcję energi oddanej i niestety mam wciąż ten sam wykres dotyczący tylko poboru. Jeszcze jedno pytanie. Czy istnieje jakiś sztywny przelicznik by samemu patrząc na wskazania bilansowania arytmetycznego, przeliczyć na bil wektorowe?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

araboj pisze: pt sty 20, 2023 8:04 am Czy istnieje możliwość podglądu w aplikacji na telefonie w opcji bilansowanie wektorowe, produkcji w danym dniu lub miesiącu? Wybieram opcję energi oddanej i niestety mam wciąż ten sam wykres dotyczący tylko poboru. Jeszcze jedno pytanie. Czy istnieje jakiś sztywny przelicznik by samemu patrząc na wskazania bilansowania arytmetycznego, przeliczyć na bil wektorowe?
Sprwadziłem w apce i rzeczywiście przy wykresach bilansu wektorowego nie można za dużo zobaczyć. Nawet jak się ustawi "dni", to nie można odczytać konkretnych wartości produkcji i poboru z danego dnia, tylko łączny dobowy bilans.
Przełącznie strzałek pobór/oddana nic tu nie daje, bo te wykresy z "bilans" na początku, pokazują zarówno energię oddaną jak i pobraną.

Nie da się z bilansu arytmetycznego wyczyliczyć bilansu wektorowego, bo to zależy od chwilowych poborów i produkcji na każdej z faz osobno.
Natomiast w celu sprawdzenia poprawności licznia, możesz wyliczać sobie "bialns dobowy". Niezależnie jaki rodzaj bilansowania międzyfazowego jest użyty, zawsze jak odejmiesz energię oddaną od pobranej, to dostaniesz ten sam wynik.
Przykładowo:
- licznik energetyki - pobrana 10 kWh, oddana 4 kWh - bilans: 10 - 5 = 6 kWh
- MEW bilans arytmetyczny - pobrana 12 kWh, oddana 6 kWh - bilans 12 - 6 = 6 kWh
- MEW bilans wektorowy - pobrana 10,5 kWh, oddana 4,5 kWh - bilans = 6 kWh

Ta różnica między pobraną a oddaną energią powinna być taka sama między MEW a licznikiem energetyki. Ewentualne odstępstwa to są błędy pomiarowe, których szukasz.

Dokładne dane możesz też z poziomu Clouda pobrać do pliku csv i dalej to przeglądać w excelu. Tam będziesz miał stany liczników co 10 min zapisane, z rozbiciem bilansu wektorowego na pobór i oddaną.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Andrzej_T
Posty: 8
Rejestracja: pt paź 21, 2022 10:06 am

Hej, mam problem z dość dużym rozjazdem wartości pobranego prądu pomiędzy odczytem z licznika a odczytem z MEW-01.
Zainstalowałem urządzenie 17 stycznia, dodałem "wartość dodaną" na 2148.22 kW, tym samym zsynchronizowałem z licznikiem.
Nie mam PV.

Pomiary z kolejnych dni:
24.01.2023:
Licznik: 2219.70 kW
MEW-01: 2218.65 kW
Δ = 1.05 kW (może być wysoki ze względu na możliwy offset czasowy zapisu wartości dodanej a rzeczywistym stanem licznika)

27.01.2023:
Licznik: 2248.84 kW
MEW-01: 2247.30 kW
Δ = 1.54 kW

03.02.2023:
Licznik: 2316.22 kW
MEW-01: 2313.44 kW
Δ = 2.78 kW

07.02.2023:
Licznik: 2359.87 kW
MEW-01: 2356.33 kW
Δ = 3.54 kW

22.02.2023:
Licznik: 2512.44 kW
MEW-01: 2506.36 kW
Δ = 6.08 kW

03.03.2023:
Licznik: 2621.34 kW
MEW-01: 2614.25 kW
Δ = 7.09 kW

14.03.2023:
Licznik: 2738.72 kW
MEW-01: 2728.10 kW
Δ = 9.62 kW

Tym samym doszliśmy do różnicy ok 10 kW przez dwa i pół miesiąca.
Pobór wyszedł mniej więcej 581 kW czyli te 9.62 kW stanowi jakieś 1.65 %, czyli trochę dużo
Czy to normalne, czytałem gdzieś jak niektórzy mieli rozbieżności roczne rzędu 7 kW.
Wszystko podłączone prawidłowo, na co zwrócić uwagę?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Andrzej_T pisze: wt mar 14, 2023 11:40 am Tym samym doszliśmy do różnicy ok 10 kW przez dwa i pół miesiąca.
Pobór wyszedł mniej więcej 581 kW czyli te 9.62 kW stanowi jakieś 1.65 %, czyli trochę dużo
Czy to normalne, czytałem gdzieś jak niektórzy mieli rozbieżności roczne rzędu 7 kW.
Wszystko podłączone prawidłowo, na co zwrócić uwagę?
Najczęściej problemem jest nieprawidłowe podłączenie.

Przeczytaj uważnie pierwszy post tutaj:
viewtopic.php?t=8692

I sprawdź to co tam jest napisane.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Andrzej_T
Posty: 8
Rejestracja: pt paź 21, 2022 10:06 am

klew pisze: wt mar 14, 2023 12:04 pm Przeczytaj uważnie pierwszy post tutaj:
viewtopic.php?t=8692

I sprawdź to co tam jest napisane.
Sprawdzałem już wcześniej, wszystko jest podłączone jak trzeba. Czy przewody do przekładników należy skrócić aby nie były zbyt długie i żeby nie robiła się z nich jakaś pętla? w skrzynce?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Andrzej_T pisze: wt mar 14, 2023 4:07 pm

Sprawdzałem już wcześniej, wszystko jest podłączone jak trzeba. Czy przewody do przekładników należy skrócić aby nie były zbyt długie i żeby nie robiła się z nich jakaś pętla? w skrzynce?
Te przewody raczej nie mają wpływu.

Gdzie masz założone przekładniki? Czy jest to zaraz obok licznika energetyki? Jeśli nie, to czy jesteś pewny że nigdzie nie ma niczego wcześniej podłączonego?
W następnej kolejności wyłączyłbym wszystkie bezpieczniki w domu (poza mew) i sprawdził czy mew albo licznik energetyki coś nabija.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL MEW-01”