Dokładność odczytu temperatury w aplikacji

rafal_12345@o2.pl
Posty: 3
Rejestracja: czw sty 19, 2023 9:39 am

Witam, czy jest możliwość aby w aplikacji był prezentowany odczyt temperatury z sond ds18b20 do dwóch miejsc po przecinku tak jak to jest widoczne na wyświetlaczu i czy możliwe jest częstsze odświeżanie niż to które jest obecnie, czyli mniej więcej 10 sekund. Na forum nie znalazłem odpowiedzi na te pytania
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

rafal_12345@o2.pl pisze: czw sty 19, 2023 9:53 am Witam, czy jest możliwość aby w aplikacji był prezentowany odczyt temperatury z sond ds18b20 do dwóch miejsc po przecinku tak jak to jest widoczne na wyświetlaczu i czy możliwe jest częstsze odświeżanie niż to które jest obecnie, czyli mniej więcej 10 sekund. Na forum nie znalazłem odpowiedzi na te pytania
To zależy o co pytasz. Jeśli o jakąś gotową opcję do ustawienia, to nie ma takiej możliwości.

Natomiast to jest kod open source.
W kodzie apki na telefon da się zmienić precyzję :P
A częstotliwość pomiarów jest ustawiona w kodzie urządzenia. Termometry mają tam wklepane 10 s. Jak zmienisz na 5 s, przekompilujesz i wgrasz na urządzenie, to będzie się odświeżać częściej.

Do czego jest Ci potrzebne tak częste odświeżanie temperatury?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
rafal_12345@o2.pl
Posty: 3
Rejestracja: czw sty 19, 2023 9:39 am

Rozdzielczość i częste odświeżanie potrzebne jest bardziej do przewidzenia tego w którą stronę będzie chciała się za chwilę kierować temperatura w buforze. Pod tym względem idealny był Blynk, a teraz szukam dla niego alternatywy, w Supli działa mi urządzenie z sondami DS, przekaźnikami i wyświetlaczem, zależności przekaźników od temperatury też sobie dobrze radzą. Fajnie gdyby udało się właśnie jeszcze doprecyzować ten pomiar temperatury. Czyli muszę zdobyć kod, bo do tej pory korzystałem z wygenerowanego softu z Gui generic. Chyba że da się go w jakiś sposób edytować z tej formy gotowej do wgrania, a później np. wgrać przez arduino ide?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

rafal_12345@o2.pl pisze: czw sty 19, 2023 11:41 am Rozdzielczość i częste odświeżanie potrzebne jest bardziej do przewidzenia tego w którą stronę będzie chciała się za chwilę kierować temperatura w buforze. Pod tym względem idealny był Blynk, a teraz szukam dla niego alternatywy, w Supli działa mi urządzenie z sondami DS, przekaźnikami i wyświetlaczem, zależności przekaźników od temperatury też sobie dobrze radzą. Fajnie gdyby udało się właśnie jeszcze doprecyzować ten pomiar temperatury. Czyli muszę zdobyć kod, bo do tej pory korzystałem z wygenerowanego softu z Gui generic. Chyba że da się go w jakiś sposób edytować z tej formy gotowej do wgrania, a później np. wgrać przez arduino ide?
Kod GG jest dostępny na githubie krycha88.
Wszystkie potrzebne biblioteki są w katalogu "lib" w tym projekcie.
Aby Arduino IDE to otworzyło, to trzeba zmienić mu nazwę katalogu w którym jest GuiGeneric.ino na taki sam jak nazwa pliku ino, bo Arduino tego wymaga.

Odczyt temperatury ustawisz w lib/SuplaDevice/src/supla/sensors/thermometer.cpp w metodzie iterateAlways.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
rafal_12345@o2.pl
Posty: 3
Rejestracja: czw sty 19, 2023 9:39 am

Dzięki, zaraz to sprawdzę
os77
Posty: 1
Rejestracja: pn sty 23, 2023 4:57 pm

Mam pytanie jak częsta jest aktualizacja temperatury przy integracji z Alexa jeżeli chciałbym np. wykonywać jakąś w miarę pilną akcję np. załączenie pompki?
MichNick
Posty: 11
Rejestracja: śr wrz 07, 2022 5:46 pm

rafal_12345@o2.pl pisze: czw sty 19, 2023 9:53 am możliwość aby w aplikacji był prezentowany odczyt temperatury z sond ds18b20 do dwóch miejsc po przecinku
Przyłączam się do prośby o wprowadzenie takiej opcji w oficjalnej aplikacji.
bokk
Posty: 91
Rejestracja: pt mar 01, 2019 4:26 am

Również przyłączam się do prośby dodania dwóch miejsc po przecinku dla odczytu temperatury ale i przy liczniku wody :)
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

czy możecie mi powiedzieć po co Wam taka dokładność? 0,01 stopnia to są już wartości laboratoryjne i chyba Supla nie do tego? Ds18b20 nawet chyba nie ma takiej "rozdzielczości"
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
vajera
Posty: 387
Rejestracja: śr paź 31, 2018 7:58 am

rafal_12345@o2.pl pisze: czw sty 19, 2023 9:53 am Witam, czy jest możliwość aby w aplikacji był prezentowany odczyt temperatury z sond ds18b20 do dwóch miejsc po przecinku tak jak to jest widoczne na wyświetlaczu i czy możliwe jest częstsze odświeżanie niż to które jest obecnie, czyli mniej więcej 10 sekund. Na forum nie znalazłem odpowiedzi na te pytania
Specyfikacja techniczna DS18B20 mówi o dokładności pomiaru od +/- 0,5 st. C do nawet +/- 2 stopni - w zależności od warunków pracy.
W zamierzchłych czasach na lekcjach fizyki uczono, że jakakolwiek precyzja pomiaru przekraczająca dokładność pomiarową urządzenia jest absolutnie bezużyteczna ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”