Licznik MEW-01 + gniazdko WiFi -> problem ze scenami

erdekare
Posty: 6
Rejestracja: czw sty 12, 2023 10:36 am

Dzień dobry. Mam problem z prawidłowym ustawieniem scen. Były poruszane podobne tematy, ale u mnie nie działa to tak jak powinno i pomimo wielu prób nie jestem w stanie prawidłowo ustawić scen. Zainstalowany mam licznik MEW-01. Ustawiłem sceny tak, że jeśli instalacja PV oddaje do sieci ponad 1500 W (suma mocy z 3 faz), to załącza gniazdko WiFi do którego podłączony jest grzejnik. Problem polega na tym że scena włączająca nie włącza gniazdka. Przy włączeniu ręcznym sceny włączającej, po jakimś czasie wyłącza gniazdko. Przy pierwszych testach które prowadziłem na innych ustawieniach był problem takiego typu że załączanie scen realizowało się po 1-2 minutach. Czy jest możliwość żeby działało to bez takiego opóźnienia? w danym momencie jak spada produkcja np do 500W to wyłącza gniazdko, a jeśli produkcja wzrośnie do 1500 W to od razu załącza gniazdko? Bardzo proszę bardziej zaawansowanych użytkowników o sprawdzenie moich scen i pomoc w optymalnym ustawieniu tego algorytmu.
Załączniki
po lewej scena włączająca / po prawej wyłączająca
po lewej scena włączająca / po prawej wyłączająca
Logi.png (201.73 KiB) Przejrzano 621 razy
Scena wyłączająca.png
Scena wyłączająca.png (60.42 KiB) Przejrzano 621 razy
Scena włączająca.png
Scena włączająca.png (60 KiB) Przejrzano 621 razy
Ostatnio zmieniony czw sty 12, 2023 11:39 am przez erdekare, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Dodaj tam jakąś histerezę i odejmij moc grzejnika. Jeśli grzejnik ma 1 kW, to: włącz, jeśli < -1500, wyłącz jeśli > -200.

Odpalenie grzejnika 1 kW spowoduje, że moc wzrośnie o 1000, a więc automatycznie wyłączy Ci grzejnik, jeśli produkcja będzie > -2500.

Ja bym spróbował wyrzucić te dodatkowe warunki na stan kanału grzejnika.
Ogólnie zrobienie "włącz" gdy grzejnik jest włączony, nie spowoduje żadnego problemu (ani zmiany).
Podobnie gdy grzejnik jest wyłączony, to "wyłącz" też nic nie zrobi.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
erdekare
Posty: 6
Rejestracja: czw sty 12, 2023 10:36 am

Dzięki za pomoc. Wprowadziłem wszystkie zmiany o których napisałeś, przeprowadziłem wstępne testy i wszystko wskazuje że teraz działa to tak jak chciałem. Muszę poczekać jeszcze na trochę bardziej słoneczne dni, tak żeby produkcja z pv była większa i wtedy w pełni będę mógł przetestować.
erdekare
Posty: 6
Rejestracja: czw sty 12, 2023 10:36 am

Kolego @klew czy mogę Cię jeszcze prosić o weryfikację moich scen. Scena włączająca nie włącza gniazka, muszę robić to ręcznie, wyłączanie działa prawidłowo. Aktualnie moc grzejnika ustawioną mam na 750 W. W scenie włączającej mimo informacji że oba warunki są spełnione nie następuje włączenie.
Załączniki
Scena wyłączająca.jpg
Scena wyłączająca.jpg (87.3 KiB) Przejrzano 448 razy
Scena włączająca 750W.jpg
Scena włączająca 750W.jpg (91.22 KiB) Przejrzano 448 razy
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

erdekare pisze: czw lut 16, 2023 10:44 am Kolego @klew czy mogę Cię jeszcze prosić o weryfikację moich scen. Scena włączająca nie włącza gniazka, muszę robić to ręcznie, wyłączanie działa prawidłowo. Aktualnie moc grzejnika ustawioną mam na 750 W. W scenie włączającej mimo informacji że oba warunki są spełnione nie następuje włączenie.
Wygląda prawidłowo.
Zakładam też, że same akcje masz ustawione poprawnie.
Jeśli tak, to w logach (w scenie i tych ogólnych na skryptach) powinny pojawiać się jakieś informacje.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
erdekare
Posty: 6
Rejestracja: czw sty 12, 2023 10:36 am

Chciałem wrócić do tematu, ponieważ w dalszym ciągu nie działa mi ta konfiguracja tak jak bym tego chciał. Wyłączenie grzejnika działa zawsze, natomiast z włączeniem są problemy. Mimo spełnionych obu warunków akcja nie włącza od razu grzejnika. Czasami się włączy, czasami nie, czasami z kilku godzinnym opóźnieniem. Proszę o pomoc, co mógłbym jeszcze sprawdzić w mojej konfiguracji.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

erdekare pisze: czw mar 14, 2024 12:16 pm Chciałem wrócić do tematu, ponieważ w dalszym ciągu nie działa mi ta konfiguracja tak jak bym tego chciał. Wyłączenie grzejnika działa zawsze, natomiast z włączeniem są problemy. Mimo spełnionych obu warunków akcja nie włącza od razu grzejnika. Czasami się włączy, czasami nie, czasami z kilku godzinnym opóźnieniem. Proszę o pomoc, co mógłbym jeszcze sprawdzić w mojej konfiguracji.
A może spróbuj usunąć tą scenę ze skryptów i wykorzystać do tego "Reakcje", które już od jakiegoś czasu są dostępne w Cloud?
Znajdziesz je w cloud.supla.org, jak wejdziesz na kanał licznika energii.
Tylko trzeba ustawić osobno reakcję włączającą i osobno wyłączającą.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
erdekare
Posty: 6
Rejestracja: czw sty 12, 2023 10:36 am

ok, dzięki za podpowiedź
erdekare
Posty: 6
Rejestracja: czw sty 12, 2023 10:36 am

Po przejściu na "reakcje" w supla cloud i wstępnym testach, włączanie i wyłączanie działa jak należy. Dzięki
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL MEW-01”