Pomiar temperatury w pokoju + Deep mode

matip9lite
Posty: 10
Rejestracja: wt maja 24, 2022 9:16 pm

Witam, chciałbym wykonać prosty termometr na ds18b20. Zależy mi aby dokonywal pomiaru np co 10 minut a potem wchodził w najbardziej oszczędny tryb pracy. Jak to ustawić? Ktoś mógłby mi pomóc?
Zibi
Posty: 614
Rejestracja: śr lip 31, 2019 9:20 am
Lokalizacja: Białogard

Jeśli ma to być bateryjne rozwiązanie to ESP NOW lub moim zdaniem jeszcze lepsze rozwiązanie radio 433 i wysyłka do odbiornika, bramka która pcha dane do Supli wtedy bateria wystarczy na długo, ale trzeba to oprogramować.
mmiikk
Posty: 439
Rejestracja: pn sie 06, 2018 1:27 pm

matip9lite pisze: czw gru 01, 2022 10:44 am Witam, chciałbym wykonać prosty termometr na ds18b20. Zależy mi aby dokonywal pomiaru np co 10 minut a potem wchodził w najbardziej oszczędny tryb pracy. Jak to ustawić? Ktoś mógłby mi pomóc?
Wgraj guigeneric z obsługa dsa i deep sleep,
ten artykuł powinien ci wyjaśnić co nieco: Żeby deep sleep dzialal trzeba połączyć odpowiednie 2 piny kabelkiem na stałe.
https://randomnerdtutorials.com/esp8266 ... duino-ide/1

sam zrobiłem cos takiego i mi działa ale nie jestem zachwyconym długością działania na 1 aku 18450 - około 1,5tyg. nodemcu jest trochę oszczędniejszy niż wemos d1 mini
Adamo28
Posty: 138
Rejestracja: ndz lis 08, 2020 2:54 pm

Na jednym ogniwie, z wemosem? i jednym DS1820 wytrzymało ci 1.5tyg? Z jakim czasookresem wybudzania? Może się ktoś podzielić osiągami działania?
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Wi-Fi jest bardzo "prądożerne", więc 1.5 tygodnia na akumulatorze 18450 (nie mylić z 18650) to i tak całkiem dobry wynik. Jeśli chcemy, aby pomiar temperatury w pomieszczeniach użytkowych miał jakiś sens, to interwał 10 minut to jest moim zdaniem max. Tak więc na godzinę jest 6 pomiarów co na dobę daje 144 pomiary.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
mmiikk
Posty: 439
Rejestracja: pn sie 06, 2018 1:27 pm

Adamo28 pisze: pt gru 02, 2022 8:58 am Na jednym ogniwie, z wemosem? i jednym DS1820 wytrzymało ci 1.5tyg? Z jakim czasookresem wybudzania? Może się ktoś podzielić osiągami działania?
wybudzanie co 15minut,
przypuszczam że wytrzymałby dłużej , gdyby nie to ze czujnik nie jest chyba usypiany ani wyłączany
mmiikk
Posty: 439
Rejestracja: pn sie 06, 2018 1:27 pm

Myślę ze lepszym sposobem jest skorzystanie z tych termometrów Xiaomi na BT i bramki do nich, jeśli mają być bateryjne. Doskonałe 2 poradniki jak to ogarnąć Roberta i Klimasstudio są podlinkowane na tym forum Natomiast jeśli maja wychodzić poza zasięg BT to te radiowe co zibi robi.
Zibi
Posty: 614
Rejestracja: śr lip 31, 2019 9:20 am
Lokalizacja: Białogard

Zgadzam się jak najbardziej z Robertem stosowanie ESP nie ma sensu jest bardzo prądożerne jeszcze przy częstych interwałach zabijasz baterie.
Z BT jest kiepski zasięg jak mieszkasz w bloku to ściany z zelbetonu tym bardziej to utrudniają będziesz biegał szukając zasięgu dlatego zasugerowałem radio 433.
Walczyłem z tym tematem jakiś czas bo brakowało mi czujników bezprzewodowych na Suple zasilanych z baterii.
Zrobiłem układ w oparciu o najtańszy nadajnik 433 za 6zl i działa to na Aku 14500 4 miesiące i spadło dopiero 0.02V także do 2 lat pociągnie.
Później poszedłem dalej ponieważ zaczęło mi brakować żeby w domu mieć wyświetlacz na ścianie i spojrzeć jaka mam temp, wilgotnośc.
To połączyłem w jedną całość, czyli wyświetlanie wartości w Supli i na wyświetlaczu wykorzystując do tego epaper który bardzo mi się spodobał i ma Super jakość wszystko dokładnie widać.
Układ składający się z nadajnika 433, sht30, wyświetlacz EPAPER zasilany z baterii.
Układ trochę przerobiłem żeby oszczędzić baterie i wdrozyc tryb nocny od 22:00 do 6:00 wyświetlacz się nie włącza wykorzystując do tego harmonogram Supli i łączność radiową w dwie strony hc12.
W sumie układ pełni rolę pomiaru temperatury, wilgotności napięcia baterii i przeciw pożarowy bo są powiadomienia kiedy temp wzrośnie.
Załączniki
Screenshot_2022-11-15-16-13-25-590_com.google.android.apps.photos.jpg
Screenshot_2022-11-15-16-13-25-590_com.google.android.apps.photos.jpg (1.21 MiB) Przejrzano 277 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”