Termostat Fracz zapis ustawień profilu

Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

spokojnie można zdezaktywować termostat i się nie będzie włączał. Harmonogram dotyczy zmian profilu a nie włączania danego termostatu (rozumianego jako kilka profili).
Ja mam takie dwa termostaty z kilkoma profilami i przełączam się między nimi przy zmianie pór roku. Jak włączysz termostat to dopiero zaczną się automatycznie zmieniać profile.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Lukas2022 pisze: czw gru 01, 2022 9:28 am Zobaczymy, poczekamy. Możliwe, że nie zmieni charakterystyki pracy. W końcu przycisk włącz/wyłącz do czegoś służy. Okaże się po 15.00
Kliknij w Termostaty i przy 'starym' termostacie kliknij 'Dezaktywuj'
Utwórz drugi 'nowy', skonfiguruj i Aktywuj


Drugi sposób na utrzymanie aktywności profilu przez dłuższy czas, to:
kliknij w 'starym' termostacie w podglądzie na 'Zmień'

Kod: Zaznacz cały

Kolejna automatyczna zmiana profilu nastąpi po 01.12.2022 23:59  Zmień
Wyskoczy okienko z pytaniem

Kod: Zaznacz cały

Do kiedy ma być aktywny obecny profil?
Kliknij tyle razy w + 1 dni ile Ci się podoba np 15 razy ;) i zmień tym samym czas automatycznej zmiany aktywnego profilu

Kod: Zaznacz cały

Kolejna automatyczna zmiana profilu nastąpi po 16.12.2022 23:59  Zmień
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
Awatar użytkownika
Lukas2022
Posty: 162
Rejestracja: pt wrz 02, 2022 3:09 pm

Tak zrobiłem Dezaktywacja to jest to samo co przycisk włącz\wyłącz zrobiłem to wcześniej. Dodatkowo zmieniłem czas następnej zmiany na 10-12-2022 dzięki @lesny8

klew
"Jesteś fanem? :)"
Nie jestem fanem nawet nie wiem kto to jest :) Najważniejsze, że jest napis SUPLA
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Lukas2022 pisze: czw gru 01, 2022 10:57 am
"Jesteś fanem? :)"
Nie jestem fanem nawet nie wiem kto to jest :) Najważniejsze, że jest napis SUPLA
Poszukaj na jakimś Spotify ;)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
mmiikk
Posty: 439
Rejestracja: pn sie 06, 2018 1:27 pm

Na zakładce termostaty można dezaktywować wybrany termostat, potem stworzyć nowy i go aktywować, potem jak konieczne przywrócenie starego wystarczy dezaktywować nowy i aktywować stary,
ale przydałby się export import profili danego termostatu (dodane takiej funkcji chyba nie powinna wymagać dużej ilości pracy),

ewentualnie coś bardziej zaawansowanego : pogrupowanie profili w szablony o różnych nazwach/ numerach i ustawianie żeby termostat działa wg konkretnego szablonu profili.
np: szablon - 1 Bardzo mroźna zima i w nim 4 profile, a później szablon 2 zima łagodna i w nim inne profile, ustawialibyśmy dla termostatu wg którego szablonu ma działać termostat i automatycznie wykorzystywać profile z zakresu tylko wybranego szablonu
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

mmiikk pisze: pt gru 02, 2022 7:08 am Na zakładce termostaty można dezaktywować wybrany termostat, potem stworzyć nowy i go aktywować, potem jak konieczne przywrócenie starego wystarczy dezaktywować nowy i aktywować stary,
ale przydałby się export import profili danego termostatu (dodane takiej funkcji chyba nie powinna wymagać dużej ilości pracy),

ewentualnie coś bardziej zaawansowanego : pogrupowanie profili w szablony o różnych nazwach/ numerach i ustawianie żeby termostat działa wg konkretnego szablonu profili.
np: szablon - 1 Bardzo mroźna zima i w nim 4 profile, a później szablon 2 zima łagodna i w nim inne profile, ustawialibyśmy dla termostatu wg którego szablonu ma działać termostat i automatycznie wykorzystywać profile z zakresu tylko wybranego szablonu
No to właśnie tak chyba działa. Masz możliwość stworzenia kilku termostatów a w nich profile. Możesz termostaty sobie nazwać "mroźna zima" itd. Czyli to co nazywasz "szablon" już istnieje i nazywa się "termostat". W zależności od np temp. zewn możesz uruchamiac odpowiednie termostaty automatycznie ze scen.
Nie ma tylko eksportu ale to przydałoby się jedynie przy przenoszeniu ustawień na inne konto a jest to potrzeba raczej niszowa.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
mmiikk
Posty: 439
Rejestracja: pn sie 06, 2018 1:27 pm

YoMan pisze: pt gru 02, 2022 7:48 am
mmiikk pisze: pt gru 02, 2022 7:08 am Na zakładce termostaty można dezaktywować wybrany termostat, potem stworzyć nowy i go aktywować, potem jak konieczne przywrócenie starego wystarczy dezaktywować nowy i aktywować stary,
ale przydałby się export import profili danego termostatu (dodane takiej funkcji chyba nie powinna wymagać dużej ilości pracy),

ewentualnie coś bardziej zaawansowanego : pogrupowanie profili w szablony o różnych nazwach/ numerach i ustawianie żeby termostat działa wg konkretnego szablonu profili.
np: szablon - 1 Bardzo mroźna zima i w nim 4 profile, a później szablon 2 zima łagodna i w nim inne profile, ustawialibyśmy dla termostatu wg którego szablonu ma działać termostat i automatycznie wykorzystywać profile z zakresu tylko wybranego szablonu
No to właśnie tak chyba działa. Masz możliwość stworzenia kilku termostatów a w nich profile. Możesz termostaty sobie nazwać "mroźna zima" itd. Czyli to co nazywasz "szablon" już istnieje i nazywa się "termostat". W zależności od np temp. zewn możesz uruchamiac odpowiednie termostaty automatycznie ze scen.
Nie ma tylko eksportu ale to przydałoby się jedynie przy przenoszeniu ustawień na inne konto a jest to potrzeba raczej niszowa.
Traktowanie termostatów jako szablonów ogrzewania dla tego samego urządzenia niesie ze sobą dwie wady:
Pierwsza: żeby dezaktywować i aktywować inny termostat musimy sie zalogowac na supla scripts, a przydało by się to przełączenie w tej mini aplikacji analogicznie jak można tam przełączyć ręcznie aktywny profil.
Druga: z tymi wieloma termostatami jako szablonami jest kolejny problem, mianowicie dla każdego jest oddzielny link do mini aplikacji, oznacza to ze musiałbym wszystkim domownikom w telefonach w tym osobom starszym utworzyć po minimum 2 ikony jeśli miałbym zdefiniowane 2 szablony-termostaty i uczyć ich kiedy maja działać na jednej ikonie a kiedy ma drugiej, raczej doszło by do chaosu, wiec to taka trochę proteza szablonów. manualna ingerencja jest czasem potrzebna ze względu na zbiornik wody użytkowej CWU, który w momencie wyłączenia pieca, nie dogrzewa wody i jeśli jest akurat zużyta to będzie zwyczajnie zimna.

Reasumując wirtualne termostaty w supla scripts są świetne i jak sie już pozna jak działają to dają duży plus do komfortu w moim domu, ale mogly by byc jeszcze lepsze ;)

Ja póki co radze sobie z tymi "szablonami " bardziej zimowymi i mniej zimowymi w ten sposób , ze ponieważ u mnie różnice są niewielkie i polegają na tym, ze przy bardziej mroźnych dniach po prostu na dogrzewaniu domu także w środku nocy, to mam ustawiony profil środek nocy , w którym jak są cieplejsze dni ustawiam temperatury graniczne na 1 do 2 stopni wtedy profil nie włącza pieca, a zmieniam cele na 20 i 20,5 kiedy nadchodzą mrozy.
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

mmiikk pisze: pt gru 02, 2022 9:39 am Traktowanie termostatów jako szablonów ogrzewania dla tego samego urządzenia niesie ze sobą dwie wady:
Pierwsza: żeby dezaktywować i aktywować inny termostat musimy sie zalogowac na supla scripts, a przydało by się to przełączenie w tej mini aplikacji analogicznie jak można tam przełączyć ręcznie aktywny profil.
niekoniecznie, możesz to zautomatyzować w zależności od temperatury na zewnątrz. Możesz również zrobić wirtualne przekaźniki i odpowiedni termostat będzie się odpalał według stanu tych przekaźników (a te masz w apce supli)
mmiikk pisze: pt gru 02, 2022 9:39 am Druga: z tymi wieloma termostatami jako szablonami jest kolejny problem, mianowicie dla każdego jest oddzielny link do mini aplikacji, oznacza to ze musiałbym wszystkim domownikom w telefonach w tym osobom starszym utworzyć po minimum 2 ikony jeśli miałbym zdefiniowane 2 szablony-termostaty i uczyć ich kiedy maja działać na jednej ikonie a kiedy ma drugiej, raczej doszło by do chaosu, wiec to taka trochę proteza szablonów. manualna ingerencja jest czasem potrzebna ze względu na zbiornik wody użytkowej CWU, który w momencie wyłączenia pieca, nie dogrzewa wody i jeśli jest akurat zużyta to będzie zwyczajnie zimna.
nie wiem co to ta "mini aplikacja" - masz na myśli podgląd stanu termostatu bez logowania przez www? faktycznie tam można zmieniać profile ale ja raczej traktuję zmianę profilu tam w przypadku zmiany codziennej rutyny czyli. np. ogrzewanie obniża się między 8-16 ale zdarza się, że nie poszedłem do pracy więc ręcznie zmieniam profil na "obecny" (chociaż to też powinno się zautomatyzować poprzez połączenie z alarmem - brak czasu). Generalnie jak dasz możliwość regulacji kilku osobom to możesz nie dojść ładu składu, każdy będzie ustawiał po swojemu. Idealny Smart home to taki w którym nic nie ustawiasz, nic nie przełączasz - i do tego należałoby dążyć.
mmiikk pisze: pt gru 02, 2022 9:39 am Reasumując wirtualne termostaty w supla scripts są świetne i jak sie już pozna jak działają to dają duży plus do komfortu w moim domu, ale mogly by byc jeszcze lepsze ;)
Nikt nie twierdzi, że są idealne. To jest pewnego rodzaju proteza stworzona dawno temu, żeby "doczekać" do oficjalnego wsparcia termostatów w cloudzie supli. Podejdź do tego w ten sposób, że to tymczasowe i od razu będzie łatwiej znieść niewygody. U mnie już hulają 3 lata i długo trwało zanim je poprawnie ustawiłem i zautomatyzowałem.
mmiikk pisze: pt gru 02, 2022 9:39 am Ja póki co radze sobie z tymi "szablonami " bardziej zimowymi i mniej zimowymi w ten sposób , ze ponieważ u mnie różnice są niewielkie i polegają na tym, ze przy bardziej mroźnych dniach po prostu na dogrzewaniu domu także w środku nocy, to mam ustawiony profil środek nocy , w którym jak są cieplejsze dni ustawiam temperatury graniczne na 1 do 2 stopni wtedy profil nie włącza pieca, a zmieniam cele na 20 i 20,5 kiedy nadchodzą mrozy.
I tu chyba mamy odpowiedź. Wynika z tego co piszesz, że nie masz pomiaru temperatury w domu. Gdyby była to piec sam by dogrzał, gdyby w domu zrobiło się za zimno. Poza tym możesz spokojnie zautomatyzować dogrzewanie, jeżeli w nocy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej np. -2 stopni -> jeden termometr zewnętrzny. (nie qmam tylko tych 1-2stopni temperatury granicznej)

Tu jest urok SUPLI i jej otwartego charakteru, nie jest może idealna ale daje się lubić. Czasami jednak trzeba trochę pokombinować z nastawieniem "jak to zrobić" a nie "dlaczego nie ma takiej opcji". Ja ogarnąłem termostatami sterowanie nagrzewnicami w budynku przemysłowym, które mają 3 stopnie nawiewu i w zależności od warunków pogodowych odpalają się na odpowiednim biegu i dodatkowo jeśli jest bardzo zimno, to zaczynają grzać w niedziele już o 14, żeby nagrzać do 4 rano do 19stopni. W normalniejszych warunkach ruszają o północy. Wszystko tylko w termostatach na skryptach.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
mmiikk
Posty: 439
Rejestracja: pn sie 06, 2018 1:27 pm

Yoman, przecież gdybym nie miał termometrów w supli w domu to żaden termostat by mi nie zadziałał :)
mam kilka termometrów, na zewnątrz tez jeden , ale takie automatyzacje jak piszesz to są dość zaawansowane, ja nie dam rady, a już pisałem tez wcześniej dlaczego ingerencja mini apki (tak to ten podgląd wyrzucony do ikony na komórce) jest konieczna (zbiornik cwu ) a nie wyobrażam sobie żeby teść do mnie dzwonił jak jestem w pracy ze ma zimna wodę bo poprzednia porcje zużył, niech sam mini apka włączy sobie piec na 15 minut (jest taka opcja w mini apce)a nie czeka aż temperatura w salonie spadnie do dolnego celu i odpali piec, w takiej sytuacji
Ja jestem z supli zadowolony i z tych termostatów wirtualnych również, korzystam z nich dopiero 2 tygodnie wiec na bieżąco pisze co mi wpadło do głowy, radze sobie jak umiem, po prostu wypisałem co mi przyszło do głowy jakby autor termostatu się nudził :)
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

mmiikk pisze: pt gru 02, 2022 9:39 am ...
manualna ingerencja jest czasem potrzebna ze względu na zbiornik wody użytkowej CWU, który w momencie wyłączenia pieca, nie dogrzewa wody i jeśli jest akurat zużyta to będzie zwyczajnie zimna.
...
Dodaj sobie termometr do zbiornika z CWU, edytuj termostat i dodaj dodatkowe pomieszczenie z tym termometrem, ustal wartości progowe i będziesz miał automatyzację ;)
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”