Licznik impulsów - wartość ujemna?

Tomek113
Posty: 10
Rejestracja: śr maja 03, 2017 7:24 pm

Witam

Mam zainstolowany licznik impulsów stworzony na oprogramowaniu GUI Generic (GG v4.13.27) i wszystko działało sprawnie aż do dnia wczorajszego. Nagle w nocy pojwaiła się wartość UJEMNA! Jak to jest możliwe? Przedstawiłem to zrzucie ekranu. Pytanie dlaczego tak się stało a jeszcze ważniejsze jak mogę to "poprawić" w statystykach. Przez tą wartość mam nieaktualne podsumowanie zużycie energii. Rozumiem wartość zero ale na minusie??? W liczniku impulsów??? Mam czasami wartość temperatury z czujnika z "kosmosu" ale na liczniku impulsów pierwszy raz coś takiego.
Załączniki
licznik impulsow.jpg
licznik impulsow.jpg (192.41 KiB) Przejrzano 375 razy
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Musiał Ci się wyzerować z jakiegoś powodu stan licznika.
Wyrkesy w Supli pokazują różnicę. Jak miałeś 100 kWh, a następnie pojawiło się 0 kWh, to wykres pokazuje -100 kWh w tym miejscu.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Tomek113
Posty: 10
Rejestracja: śr maja 03, 2017 7:24 pm

Sęk w tym, że się nie wyzerował. Odjął dokładnie tą wartość 704,87kWh.

Jeśli jest tak jak piszesz (i zakładamy, że ta wartość to był dokładnie stan (suma) licznika na tą chwilę) i wyzerował go, to pytanie dlaczego i ważniejsze jak mogę to naprawić.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Tomek113 pisze: czw lis 24, 2022 9:50 pm Sęk w tym, że się nie wyzerował. Odjął dokładnie tą wartość 704,87kWh.

Jeśli jest tak jak piszesz (i zakładamy, że ta wartość to był dokładnie stan (suma) licznika na tą chwilę) i wyzerował go, to pytanie dlaczego i ważniejsze jak mogę to naprawić.
A ile on teraz łącznie wskazuje?

Dlaczego? Ciężko powiedzieć :) Wyzerowanie można zwalić na jakąś awarię flasha. Pojawienie się jakieś innej liczby mniejszej o 700 kWh jest dość dziwne.

Naprawić chyba się łatwo nie da. Musiałbyś poprawić licznik na urządzeniu (dodać te ~700 kWh), a następnie z bazy usunąć wszystkie wpisy od felernego spadku do dziś. Trochę pomiarów by przepadło (byłyby uśrednione), ale ogólnie by to jakoś wyglądało
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Tomek113
Posty: 10
Rejestracja: śr maja 03, 2017 7:24 pm

A wygląda na tą chwilę w aplikacji na telefonie tak jak w załączniku.
Szkoda, że nie można dostać się do bazy w Supli i ferelną wartość tylko usunąć, nawet wpisując zero lub jakąś srednią by wystarczyło.
Załączniki
1669329098305.jpg
1669329098305.jpg (176.04 KiB) Przejrzano 354 razy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Usunięcie feralnej wartości nic nie da. Stan licznika trzeba korygować historię od wystąpienia resetu.
Tomek113
Posty: 10
Rejestracja: śr maja 03, 2017 7:24 pm

pzygmunt pisze: czw lis 24, 2022 10:39 pm Usunięcie feralnej wartości nic nie da. Stan licznika trzeba korygować historię od wystąpienia resetu.
A tak troszkę dokładniej jak to zrobić? Co masz na myśli? :)

ps. A co może być przyczyną? Oprogramowanie GG? W przypadku temperatury jest to np. brak komunikacji z czujnikiem a tu? W liczniku to troche dziwne. Impulsów nie można liczyć jako ujemnych, to nie powinno mieć miejsca ;-)
Tomek113
Posty: 10
Rejestracja: śr maja 03, 2017 7:24 pm

Widzę, że to nie tylko mój problem: viewtopic.php?t=10164
Opcja blokady wartości ujemnych z liczników impulsów byłaby mile widziana w Supli ;-)
Trzeba chyba czekać.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Jeszcze raz: licznik impulsów nie ma ujemnej wartości. Natomiast wykres pokazuje różnice między kolejnymi wartościami. Było na liczniku +700, a potem było 0 i urosło do +70. Wartości ujemnych tu nie ma, natomiast był spadek o 700.

Z wykresu widać że licznik się wyzerował (aktualnie pokazuje 70, bo tyle już naliczył od wyzerowania).

Także ta planowana poprawka po stronie apki i cloud jedynie spowoduje że nie będzie tego skoku na minusie, ale licznik nadal będzie pokazywał 70 kWh, a nie 770 kwh
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Tomek113
Posty: 10
Rejestracja: śr maja 03, 2017 7:24 pm

klew pisze: pt lis 25, 2022 7:06 am Jeszcze raz: licznik impulsów nie ma ujemnej wartości. Natomiast wykres pokazuje różnice między kolejnymi wartościami. Było na liczniku +700, a potem było 0 i urosło do +70. Wartości ujemnych tu nie ma, natomiast był spadek o 700.

Z wykresu widać że licznik się wyzerował (aktualnie pokazuje 70, bo tyle już naliczył od wyzerowania).

Także ta planowana poprawka po stronie apki i cloud jedynie spowoduje że nie będzie tego skoku na minusie, ale licznik nadal będzie pokazywał 70 kWh, a nie 770 kwh
OK, ja to rozumiem. Urządzenie się wyzerowało i zaczeło naliczać od nowa. W historii pomiarów (na wykresach i pobranych plikach csv) widać to dobrze i jest ok, ale w apce mam koszt MINUS 196zł i zużycie MINUS 277kWh. O to mi chodzi.
Na pewno da się to w jakiś sposób ogarnąć i poprawić.

ps. Dane z tego licznik pobierane są u mnie też do Home Assistanta - jak widać na wykresie nie mam wartości ujemnych. Może jedynie delikatnie zafałszowany wynik z konkretnej tylko jednej godziny. Da się? Da ;-)
Załączniki
HA.jpg
HA.jpg (69.91 KiB) Przejrzano 298 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”