Licznik impulsów - wartość ujemna?

Tomek113
Posts: 10
Joined: Wed May 03, 2017 7:24 pm

Post

Witam

Mam zainstolowany licznik impulsów stworzony na oprogramowaniu GUI Generic (GG v4.13.27) i wszystko działało sprawnie aż do dnia wczorajszego. Nagle w nocy pojwaiła się wartość UJEMNA! Jak to jest możliwe? Przedstawiłem to zrzucie ekranu. Pytanie dlaczego tak się stało a jeszcze ważniejsze jak mogę to "poprawić" w statystykach. Przez tą wartość mam nieaktualne podsumowanie zużycie energii. Rozumiem wartość zero ale na minusie??? W liczniku impulsów??? Mam czasami wartość temperatury z czujnika z "kosmosu" ale na liczniku impulsów pierwszy raz coś takiego.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
klew
Posts: 8355
Joined: Thu Jun 27, 2019 12:16 pm
Location: Wrocław

Post

Musiał Ci się wyzerować z jakiegoś powodu stan licznika.
Wyrkesy w Supli pokazują różnicę. Jak miałeś 100 kWh, a następnie pojawiło się 0 kWh, to wykres pokazuje -100 kWh w tym miejscu.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Tomek113
Posts: 10
Joined: Wed May 03, 2017 7:24 pm

Post

Sęk w tym, że się nie wyzerował. Odjął dokładnie tą wartość 704,87kWh.

Jeśli jest tak jak piszesz (i zakładamy, że ta wartość to był dokładnie stan (suma) licznika na tą chwilę) i wyzerował go, to pytanie dlaczego i ważniejsze jak mogę to naprawić.
User avatar
klew
Posts: 8355
Joined: Thu Jun 27, 2019 12:16 pm
Location: Wrocław

Post

Tomek113 wrote: Thu Nov 24, 2022 9:50 pm Sęk w tym, że się nie wyzerował. Odjął dokładnie tą wartość 704,87kWh.

Jeśli jest tak jak piszesz (i zakładamy, że ta wartość to był dokładnie stan (suma) licznika na tą chwilę) i wyzerował go, to pytanie dlaczego i ważniejsze jak mogę to naprawić.
A ile on teraz łącznie wskazuje?

Dlaczego? Ciężko powiedzieć :) Wyzerowanie można zwalić na jakąś awarię flasha. Pojawienie się jakieś innej liczby mniejszej o 700 kWh jest dość dziwne.

Naprawić chyba się łatwo nie da. Musiałbyś poprawić licznik na urządzeniu (dodać te ~700 kWh), a następnie z bazy usunąć wszystkie wpisy od felernego spadku do dziś. Trochę pomiarów by przepadło (byłyby uśrednione), ale ogólnie by to jakoś wyglądało
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Tomek113
Posts: 10
Joined: Wed May 03, 2017 7:24 pm

Post

A wygląda na tą chwilę w aplikacji na telefonie tak jak w załączniku.
Szkoda, że nie można dostać się do bazy w Supli i ferelną wartość tylko usunąć, nawet wpisując zero lub jakąś srednią by wystarczyło.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
pzygmunt
Posts: 18354
Joined: Tue Jan 19, 2016 9:26 am
Location: Paczków

Post

Usunięcie feralnej wartości nic nie da. Stan licznika trzeba korygować historię od wystąpienia resetu.
Tomek113
Posts: 10
Joined: Wed May 03, 2017 7:24 pm

Post

pzygmunt wrote: Thu Nov 24, 2022 10:39 pm Usunięcie feralnej wartości nic nie da. Stan licznika trzeba korygować historię od wystąpienia resetu.
A tak troszkę dokładniej jak to zrobić? Co masz na myśli? :)

ps. A co może być przyczyną? Oprogramowanie GG? W przypadku temperatury jest to np. brak komunikacji z czujnikiem a tu? W liczniku to troche dziwne. Impulsów nie można liczyć jako ujemnych, to nie powinno mieć miejsca ;-)
Tomek113
Posts: 10
Joined: Wed May 03, 2017 7:24 pm

Post

Widzę, że to nie tylko mój problem: viewtopic.php?t=10164
Opcja blokady wartości ujemnych z liczników impulsów byłaby mile widziana w Supli ;-)
Trzeba chyba czekać.
User avatar
klew
Posts: 8355
Joined: Thu Jun 27, 2019 12:16 pm
Location: Wrocław

Post

Jeszcze raz: licznik impulsów nie ma ujemnej wartości. Natomiast wykres pokazuje różnice między kolejnymi wartościami. Było na liczniku +700, a potem było 0 i urosło do +70. Wartości ujemnych tu nie ma, natomiast był spadek o 700.

Z wykresu widać że licznik się wyzerował (aktualnie pokazuje 70, bo tyle już naliczył od wyzerowania).

Także ta planowana poprawka po stronie apki i cloud jedynie spowoduje że nie będzie tego skoku na minusie, ale licznik nadal będzie pokazywał 70 kWh, a nie 770 kwh
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Tomek113
Posts: 10
Joined: Wed May 03, 2017 7:24 pm

Post

klew wrote: Fri Nov 25, 2022 7:06 am Jeszcze raz: licznik impulsów nie ma ujemnej wartości. Natomiast wykres pokazuje różnice między kolejnymi wartościami. Było na liczniku +700, a potem było 0 i urosło do +70. Wartości ujemnych tu nie ma, natomiast był spadek o 700.

Z wykresu widać że licznik się wyzerował (aktualnie pokazuje 70, bo tyle już naliczył od wyzerowania).

Także ta planowana poprawka po stronie apki i cloud jedynie spowoduje że nie będzie tego skoku na minusie, ale licznik nadal będzie pokazywał 70 kWh, a nie 770 kwh
OK, ja to rozumiem. Urządzenie się wyzerowało i zaczeło naliczać od nowa. W historii pomiarów (na wykresach i pobranych plikach csv) widać to dobrze i jest ok, ale w apce mam koszt MINUS 196zł i zużycie MINUS 277kWh. O to mi chodzi.
Na pewno da się to w jakiś sposób ogarnąć i poprawić.

ps. Dane z tego licznik pobierane są u mnie też do Home Assistanta - jak widać na wykresie nie mam wartości ujemnych. Może jedynie delikatnie zafałszowany wynik z konkretnej tylko jednej godziny. Da się? Da ;-)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Return to “Pomoc”