Prądożerność czujnika DHT22?

mmiikk
Posty: 439
Rejestracja: pn sie 06, 2018 1:27 pm

Mam wemosa d1 mini zasilanego z aku li ion. Kiedy włączam go na baterii moduł się nie odpala, kiedy odczepie czujnik odpala się a potem jak podłączę czujnik do działającego już modułu to czujnik podejmuje prace i pokazuje temperaturę i wilgotność w aplikacji. Ten sam moduł z czujnikiem ds18b20 startuje od razu bez kombinowania. Może jest uszkodzony?
Testowałem na dwóch różnych aku l ion rożnego typu ich napięcie to ok 3,70V
Czy ten czujnik dht22 jest tak wymagający prądowo? Czy uszkodzony?
Zmierzyłem prąd płynący z baterii kiedy dht22 jest podłączony i go uruchamiam płynie 50mA a kiedy jest odłączony (sam moduł) 86mA
mmiikk
Posty: 439
Rejestracja: pn sie 06, 2018 1:27 pm

A oto jak sie zachowuje podlaczony z opoznieniem po odpaleniu wemosa wczesniej w aplikacji:
Obrazek
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

mmiikk pisze: pt wrz 23, 2022 11:18 am Kiedy włączam go na baterii moduł się nie odpala, kiedy odczepie czujnik odpala się a potem jak podłączę czujnik do działającego już modułu to czujnik podejmuje prace i pokazuje temperaturę i wilgotność w aplikacji. Ten sam moduł z czujnikiem ds18b20 startuje od razu bez kombinowania. Może jest uszkodzony?
To zmień jeszcze GPIO do którego go podłączasz - byćmoże użyłeś któregoś z GPIO0, GPIO1, GPIO2, GPIO15 ?
mmiikk
Posty: 439
Rejestracja: pn sie 06, 2018 1:27 pm

Hrumque pisze: pt wrz 23, 2022 9:18 pm
mmiikk pisze: pt wrz 23, 2022 11:18 am Kiedy włączam go na baterii moduł się nie odpala, kiedy odczepie czujnik odpala się a potem jak podłączę czujnik do działającego już modułu to czujnik podejmuje prace i pokazuje temperaturę i wilgotność w aplikacji. Ten sam moduł z czujnikiem ds18b20 startuje od razu bez kombinowania. Może jest uszkodzony?
To zmień jeszcze GPIO do którego go podłączasz - byćmoże użyłeś któregoś z GPIO0, GPIO1, GPIO2, GPIO15 ?
Tak. Użyłem gpio 15...
bo był obok pin u 3,3V z którego zasilam czujnik, dla wygody...

podłączyłem testowo czujnik do nodemcu na innym gpio i działa, wiec kompletnie zgłupiałem.
dlaczego gpio15 jest niewłaściwym wyborem?

Wieczorem podłączę do innego gpio w wemosie i przetestuje, gpio13 będzie ok?
Patryk
Posty: 2677
Rejestracja: pn sty 07, 2019 7:51 pm
Lokalizacja: Rybnik

mmiikk pisze: sob wrz 24, 2022 1:32 pm
Tak. Użyłem gpio 15...
Tu znajdziesz odpowiedź:
https://randomnerdtutorials.com/esp8266 ... nce-gpios/
mmiikk
Posty: 439
Rejestracja: pn sie 06, 2018 1:27 pm

Dzięki, widzę że zwyczajnie brakuje mi wiedzy i stad moje kłopoty, aż dziwne ze żyjąc w nieświadomości udało mi się to i owo osuplować zgodnie z założeniami (w sumie już 12 modułów w mieszkaniu)
mmiikk
Posty: 439
Rejestracja: pn sie 06, 2018 1:27 pm

Jeszcze jedno dłuższe pytanie:
Na nodemcu działa m prawidłowo ten czujnik, nawet na aku, w trybie deep sleep (wybudzam co 1 min - w ramach eksperymentu i aproksymacji możliwego czasu pracy na baterii),
zauważałem jednak jak bateria słabnie już mocno, moduł nie podaje mi yemperatury i wilgotności, ale co dziwne sam dzała, tzn wybudzanie mam ustawione co minutę, do 19:32 mam na wykresie odczyty, natomiast ostatni czas połączenia z cloud mam sprzed minuty, czyli juz grubo po 21.

Jak to wytłumaczyć? Czujnik nie dostaje wystarczającego prądu a nodemcu jeszcze ma na tyle by działać?
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

mmiikk pisze: sob wrz 24, 2022 7:36 pm Jeszcze jedno dłuższe pytanie:
Na nodemcu działa m prawidłowo ten czujnik, nawet na aku, w trybie deep sleep (wybudzam co 1 min - w ramach eksperymentu i aproksymacji możliwego czasu pracy na baterii),
zauważałem jednak jak bateria słabnie już mocno, moduł nie podaje mi yemperatury i wilgotności, ale co dziwne sam dzała, tzn wybudzanie mam ustawione co minutę, do 19:32 mam na wykresie odczyty, natomiast ostatni czas połączenia z cloud mam sprzed minuty, czyli juz grubo po 21.

Jak to wytłumaczyć? Czujnik nie dostaje wystarczającego prądu a nodemcu jeszcze ma na tyle by działać?
A jak masz te baterie zasilanie podłączone do modułu? (i czemu nie zrobisz sobie pomiaru analogowego, przez dzielnik, na A0, napięcia baterii)?
ESP teoretycznie działa na 3.3v ale realnie poniżej 3v i też wystartuje, a czujnik - może już nie ruszać. Powinieneś mieć jakąś przetworniczkę w górę - np coś takiego co zrobi z 0.9-5v stałe 5v https://pl.aliexpress.com/item/10050032 ... BXDYHc5Lt2
Obrazek
mmiikk
Posty: 439
Rejestracja: pn sie 06, 2018 1:27 pm

Nie chce modułów step up / down bo żrą baterię.
Zmieniłem trochę podłączenie zasilania, czujnik ożył i na tej prawie rozładowanej baterii jeszcze działa.
Teraz do baterii dałe równolegle kondensator 2200uF ale sam kondensator raczej nic nie dał., oraz baterię do pinu 3,3V za pośrednictwem diody shotkyiego, jak mi poradzono na tym forum. Do tego samego pinu podłączony czujnik jak wcześniej
Taka konfiguracja sprawiła ze czujnik działał w takiej sytuacji rozładowania co wcześniej już nie działał.

Co do woltomierza na A0 jest w planach o ile GG go wspiera.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Tylko pamiętaj, że dzielnik napięcia na pinie analogowym będzie także drenował baterię.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”