Pytania w zakresie Supla

Awatar użytkownika
Lukas2022
Posty: 162
Rejestracja: pt wrz 02, 2022 3:09 pm

1. Istnieje aplikacja android, która pozwala ustawić temperatury na poczegolne termometry. Istniejąca aplikacja pozwala jedynie sprawdzić temperatury. Fajnie byłoby mieć wszystko w jednym miejscu nie skacząc po zewnętrznych linkach do stron.
2. Supla przepuści przez przekaźnik nieograniczony prąd czy ma blokadę tak jak Ewelink. Jeżeli zmienię przekaźnik na 50A będę mógł obciążyć nawet 10000W.?
3. Dlaczego nie ma w sprzedaży Sonoff Pow R2 ewentualnie jaki jest zamiennik.
4. Basic R2 obsługuje pracę wielu przekaźników oraz czy da się sterować każdym przaznikiem osobno na podstawie temperatury. Przykład przekaźników poniżej.
https://shopee.pl/product/597261045/135 ... 62358704.9
Załączniki
Screenshot_20220905-081816-492.png
Screenshot_20220905-081816-492.png (565.88 KiB) Przejrzano 1110 razy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18279
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

1. Nie istnieje
2. Obecnie tylko mROW kontroluje obciążenie. Możesz sobie podłączyć pod ten przekaźnik co chcesz tylko miej świadomość, że przekaźnik, zaciski, ścieżki mają swoje ograniczenia. W związku z powyższym jeśli przekroczysz dopuszczalny przez sprzęt próg to narazisz siebie na niebezpieczeństwo, a sama elektronika może pójść z dymem.

3. To pytanie powinieneś skierować do Chińskiego producenta
4. Ogranicza Cię ilość dostępnych portów GPiO. Musisz zastosować ekspander lub szukać płytki przekaźnikowej sterowaniem po spi/i2c/uart. Supla nie wspiera jeszcze oficjalnie termostatów ale są rozwiązania DIY/skrypty, które w jakimś stopniu to realizują.
Awatar użytkownika
Lukas2022
Posty: 162
Rejestracja: pt wrz 02, 2022 3:09 pm

1. Odpowiedź na 4 pytanie jest ciekawa. Możesz rozwinąć temat odnośnie ekspandera na podstawie Basic R2. Jeżeli to nie kłopot prosiłbym o linki do instrukcji lub potrzebnych urządzeń..

2. Jako konsument co oczekiwałabym po jednym urządzeniu.
- Sterowanie przekaźnikiem przez termostat - jest
- Sterowanie przekaźnikiem przez czas - jest
- Pomiar prądu - jest ale nie ma urządzenia pow R2
- Sterowanie wieloma przekaźnikami niezależnie - nie
- Powiadomienia na telefon np. Załącz /wyłącz przekaźnik, zmiana temperatury - nie wiem
- Podłączenie czujnika ruchu oraz powiadomienia na telefon - nie wiem

Reasumując jakie urządzenia obsługują całość lub większość komend.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Lukas2022 pisze: pn wrz 05, 2022 10:33 am 1. Odpowiedź na 4 pytanie jest ciekawa. Możesz rozwinąć temat odnośnie ekspandera na podstawie Basic R2. Jeżeli to nie kłopot prosiłbym o linki do instrukcji lub potrzebnych urządzeń..
W zasadzie większość urządzeń na Wi-Fi jest oparata o ESP8266 lub ESP32 (w nowszych wariantach). Niektórzy producenci poszli też w inne układy, ale w takich z reguły nie da się zmienić oprogramowania, lub jest to dużo trudniejsze.

Do każdego urządzenia opartego o ESP8266 da się dołożyć jakieś dodatkowe czujniki/urządzenia, o ile są dostępne GPIO. Jeśli w tym Sonoff Basic jest wolne GPIO do podłączenia ekspandera portów, to technicznie da się to zrobić.

Odpowiedź, którą dostałeś była bardzo ogólna i w zasdzie oznaczała tyle, że znając elektronikę urządzenia, które używasz, możesz tam podłączyć dodatkowe rzeczy, o ile ogarniasz elektronikę :P. Pod względem elektronicznym, Supla niczym się nie różni od dowolnego projektu opartego o układy ESP8266. Elektronika jest taka sama. Spróbuj poszukać sobie w sieci jak przerabiać urządzenie, które masz, jak dołożyć tam ekspander portów, itp.
Lukas2022 pisze: pn wrz 05, 2022 10:33 am 2. Jako konsument co oczekiwałabym po jednym urządzeniu.
- Sterowanie przekaźnikiem przez termostat - jest
- Sterowanie przekaźnikiem przez czas - jest
- Pomiar prądu - jest ale nie ma urządzenia pow R2
- Sterowanie wieloma przekaźnikami niezależnie - nie
- Powiadomienia na telefon np. Załącz /wyłącz przekaźnik, zmiana temperatury - nie wiem
- Podłączenie czujnika ruchu oraz powiadomienia na telefon - nie wiem

Reasumując jakie urządzenia obsługują całość lub większość komend.
Supla to projekt oparty o otwarte oprogramowanie. Mamy partnerów, którzy sprzedają gotowe komercyjne produkty z Suplą na pokładzie (np. Zamel, Fakro, Varilight, ...) Niestety nie ma produktu, który by spełniał Twoje wymagania. Natomiast widzę, że używasz produktów innych producentów i wgrywasz na nie oprogramowanie Supli. To są tzw. rozwiązania DIY. Rozwiązania DIY z definicji nie są dla zwykłych "konsumentów" :P.
Lista Twoich wymagań jest dość długa i dziwna jeśli ma to być jedno urządzenie. Chyba, żę chcesz jakiś kombajn do ogarnięcia wielu tematów na raz. Tego typu urządzenie najłatwiej będzie zbudować samemu. Ale do tego potrzeba sporo wiedzy z zakresu elektroniki i mikrokontrolerów.
Może łatwiej by było gdybyś spróbował opisać co chciałbyś osiągnąć tymi funkcjami? Ewentualnie jakie niezależne bloki/urządzenia mógłbyś z tego wyodrębnić? Może uda się znaleźć kilka gotowców, które by tutaj się wpasowały,
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Lukas2022
Posty: 162
Rejestracja: pt wrz 02, 2022 3:09 pm

Przykładowo sterowanie bramą automatyczną w konfiguracji lewa strona, prawa strona, lewa prawa razem plus furtka. W takiej konfiguracji potrzebne są 4 przekaźniki może uda się na trzech. Dodatkowo pomiar temperatury na zewnątrz oraz czujniki ruchu. Po części Basic może obsłużyć takie funkcje ale nie wszystkie razem. Dlatego przydałaby się możliwość podłączenia wielu przekaźników. Dodatkowo czujnik sprawdzający czy brama jest zamknięta lub otwarta. Końcową kwestią są powiadomienia w aplikacji o otwarciu i zamknięciu.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18279
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Odradzam używania urządzeń zasilanych 230V - szczególnie DIY podłączanych do furtek/bram/automatyki bram.
Jeśli już to Sonoff SV.
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

@Lukas2022 - może popatrz na taki moduł - jeśli jesteś w stanie wgrać sobie soft i skonfigurować np GG to to rozwiązanie jest dla Ciebie: https://pl.aliexpress.com/item/10050019 ... pt=glo2pol
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
Lukas2022
Posty: 162
Rejestracja: pt wrz 02, 2022 3:09 pm

Tak potrafię, ciekawe rozwiązanie z przekaźnikami.
1. Na chwilę obecną mam problem po wgraniu GG z obsługą termostatu R18b20. Wszystko działa do momentu braku napięcia w gniazdku, wtedy Supla nie widzi temperatury i wyświetla w aplikacji -- a przez stronę -273. Muszę ponownie wchodzić do urządzenia przez stronę i zapisać czujniki. Jak rozwiązać ten problem.[*]
2. Przykład mam jedno konto Supla oraz wiele urządzeń. Jak dostosować aplikacje aby administrator miał dostęp do wszystkich a klient do wybranych.
Przykład Brama, furtka, garaż, oświetlenie wewnętrzne, zewnętrzny, oraz wiele innych. Konsument potrzebuję dostęp tylko do bramy i garażu jak udostępnić bez tworzenia nowego użytkownika, ewentualnie utworzenie nowego i udostępnienie wybranych pozycji.
3. Sonoff na GG dostaje wewnętrzny IP, po podłączeniu do lokalnego routera możemy zmienić parametry. Jest możliwość zmiany parametrów z zewnątrz nie podłączając się lokalnie?
4. Czym się różni Basic od RF wifi oprócz ceny i pilota. Mogę wgrać to samo oprogramowanie co do Basic. Posiada takie same wyjścia 3.3, Rx, TX, GND.?
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Lukas2022 pisze: sob wrz 10, 2022 7:04 am Tak potrafię, ciekawe rozwiązanie z przekaźnikami.
1. Na chwilę obecną mam problem po wgraniu GG z obsługą termostatu R18b20. Wszystko działa do momentu braku napięcia w gniazdku, wtedy Supla nie widzi temperatury i wyświetla w aplikacji -- a przez stronę -273. Muszę ponownie wchodzić do urządzenia przez stronę i zapisać czujniki. Jak rozwiązać ten problem.[*]
Po powrocie zasilania wszystko powinno działać. Mam tego sporo i po powrocie zasilania wszystko działa. (BTW chyba masz na myśli nie termostat tylko termometr i nie R18b20 tylko ds18b20)
Lukas2022 pisze: sob wrz 10, 2022 7:04 am 2. Przykład mam jedno konto Supla oraz wiele urządzeń. Jak dostosować aplikacje aby administrator miał dostęp do wszystkich a klient do wybranych.
Przykład Brama, furtka, garaż, oświetlenie wewnętrzne, zewnętrzny, oraz wiele innych. Konsument potrzebuję dostęp tylko do bramy i garażu jak udostępnić bez tworzenia nowego użytkownika, ewentualnie utworzenie nowego i udostępnienie wybranych pozycji.
Tworzysz identyfikatory dostępu, które mają różne uprawnienia i przydzielasz je do konkretnych urządzeń/telefonów/tabletów
Lukas2022 pisze: sob wrz 10, 2022 7:04 am 3. Sonoff na GG dostaje wewnętrzny IP, po podłączeniu do lokalnego routera możemy zmienić parametry. Jest możliwość zmiany parametrów z zewnątrz nie podłączając się lokalnie?
Pewnie się da to jakoś tunelować poprzez przekierowanie portów albo vpn. Nie próbowałem. Może ktoś to rozkminiał?
Lukas2022 pisze: sob wrz 10, 2022 7:04 am 4. Czym się różni Basic od RF wifi oprócz ceny i pilota. Mogę wgrać to samo oprogramowanie co do Basic. Posiada takie same wyjścia 3.3, Rx, TX, GND.?
tutaj https://gui-generic-builder.supla.io/ możesz sobie wybrać pod jakie urządzenie potrzebujesz soft i wygenerować odpowiednią wersję
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
Lukas2022
Posty: 162
Rejestracja: pt wrz 02, 2022 3:09 pm

Dziękuję!. Przetestowałem Identyfikator dostępu i faktycznie działa :) . Dobrze, że nie mam jeszcze rozbudowanego systemu teraz zrobię porządki aby grało z identyfikatorami dostępu.
Dokładnie mam problem z DS18B20 po zaniku napięcia nie powracają temperatury.

Zaczynam się rozglądać za bardziej rozbudowanymi płytkami, aby można było wykorzystać więcej portów. Basic obsłuży wiele termometrów ale z przekaźnikami ma już problem. Prawdopodobnie miażdżąca alternatywa to Wemos D1 mini ESP32 posiada wiele portów. Jeżeli dobrze rozumiem to DS18B2, krańcówki, niezliczona ilość przekaźników np x 8, czujniki zbliżeniowe, licznik energii i zapewne wiele innych czujników obsłuży jedna płytka Wemos. Mam nadzieję, że się nie mylę.

1.Wemos Lolin D32 będzie dobrym oprogramowaniem do tego modelu.
2. Jaka alternatywa dla Wemos D1 mini.
3. Wemos różni się od Sonoffa, że nie ma zasilania więc trzeba zastosować własne. Jeżeli ma wejście micro to zapewne zasilacz 5V 1A czy się mylę.
Załączniki
Wemos D1 mini.png
Wemos D1 mini.png (972.36 KiB) Przejrzano 673 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”