Dimmer sterowany jednym przyciskiem

krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Na początek wrzuciłem domyślne parametry zaproponowane przez kolegę @lukfud. Możecie przetestować.
https://gui-generic-builder.supla.io/
LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

krycha88 pisze: śr lis 16, 2022 4:48 pm Na początek wrzuciłem domyślne parametry zaproponowane przez kolegę @lukfud. Możecie przetestować.
Przycisk nie bardzo chce wystartować jak jest całkowicie wyłączony kanał. Po jednym kliknięciu (nie wiem czemu nie zawsze łapie) jak się uruchomi, to przytrzymanie działa i wygląda na pewno płynniej. Natomiast chyba najmniejsza wartość to 5% i bardzo szybko leci w 10-15% i trzeba być bardzo szybkim aby ustawić te kilka procent. Tak jak wyżej było opisane ludzkie oko widzi w skali logarytmicznej czyli największe różnice widzimy na 1-10%, a później coraz mniej zauważalne. W nocy to praktycznie chciałbym móc uruchamiać ściemniacz najlepiej w zakresie 1-10%
LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Może ktoś oprócz mnie jeszcze to sprawdzić ? U mnie nie mogę włączyć ściemniacza przez przytrzymanie przycisku, są trudności w jednokrotnym klikiem aby uruchomić/wyłączyć ściemniacz. Jak już się włączy to samo ściemnianie i rozjaśnianie działa dosyć płynnie ale jeśli dobrze to utrafiłem to najmniejsza wartość jaką da się ustawić to 5%. Jednak to że ten przycisk działa jak loteria to nie da się za bardzo działać
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

klew pisze: pn lis 14, 2022 8:31 am Jeśli ktoś ma jakąś propozycję jaka powinna być funkcja tej nieliniowości, to piszcie śmiało. Jeśli ktoś ma czas zrobić research w sieci, czy ktoś badał zależność jasności (lub ludzkiej percepcji jasności) w funkcji wypełnienia sygnału sterującego od LEDów, to też byłoby fajnie :).

Przerobić sterowanie liniowe na jakąś inną funkcję to jest raczej dość prosty temat. Natomiast nie mam obecnie zbytnio czasu na to, aby ten temat zgłębić od strony teoretycznej i praktycznej. Głupio by było, gdybyśmy dodali jakąś nieliniową zależność, bo u kilku użytkowników to wyglądało dobrze, a jednoczęśnie byśmy pogorszyli sytuację u X innych użytkowników, którzy akurat mają inne LEDy u siebie i u nich akurat to inaczej działa.
coś ciężko na szybko znaleźć jakieś wiarygodne opracowania (po anglosasku jeszcze nie szukałem) ale patrząc na wykres ze strony http://comled.pl/Media/Images/Nieliniow ... ciemniania wizualizujący tzw. kwadratowe prawo ściemniania (swoją drogą też za bardzo nic nie ma na ten temat) spróbowałem odwzorować funkcję i wyszło mi coś takiego w przybliżeniu:
 f(x) = 0,0095x^2,01113
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

@klew dopiero teraz na jeden z modułów wgrałem nowe GG na nowych bibliotekach i muszę przyznać, że dimmer działa bardzo ładnie, płynnie :) grats&thx
....
... ale jeśli mógłbym pomarudzić .... brakuje mi dwóch minifunkcji, które były wcześniej:
  • gdy dimmer jest wyłączony można było dłużej przytrzymać i startował od 0 - teraz nic się nie dzieje, a korzystałem z tego dość często :(
  • przy dotarciu do górnego lub dolnego położenia ściemnianie lub rozjaśnianie zatrzymywało się na chwilę, teraz od razu zmienia kierunek - ciężko utrafić
czy to kwestia nowych bibliotek czy też ich użycia w GG przez @krycha88 ?

EDIT: i jeszcze ...
  • zezwolenie na zjazd do niższych wartości niż 5% (tego akurat wcześniej też nie było)
Ostatnio zmieniony czw lis 24, 2022 10:23 pm przez YoMan, łącznie zmieniany 1 raz.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

YoMan pisze: czw lis 24, 2022 9:44 pm @klew dopiero teraz na jeden z modułów wgrałem nowe GG na nowych bibliotekach i muszę przyznać, że dimmer działa bardzo ładnie, płynnie :) grats&thx
....
... ale jeśli mógłbym pomarudzić .... brakuje mi dwóch minifunkcji, które były wcześniej:
  • gdy dimmer jest wyłączony można było dłużej przytrzymać i startował od 0 - teraz nic się nie dzieje, a korzystałem z tego dość często :(
  • przy dotarciu do górnego lub dolnego położenia ściemnianie lub rozjaśnianie zatrzymywało się na chwilę, teraz od razu zmienia kierunek - ciężko utrafić
czy to kwestia nowych bibliotek czy też ich użycia w GG przez @krycha88 ?
Obie te funkcje nadal są w bibliotece. Z tego co kojarzę, to krycha88 ustawił parametry przycisków na jakieś inne wartości, dzięki którym to działa płynniej. One mogły też wpłynąć na to zachowanie, które obserwujesz.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

klew pisze: czw lis 24, 2022 10:06 pm
YoMan pisze: czw lis 24, 2022 9:44 pm @klew dopiero teraz na jeden z modułów wgrałem nowe GG na nowych bibliotekach i muszę przyznać, że dimmer działa bardzo ładnie, płynnie :) grats&thx
....
... ale jeśli mógłbym pomarudzić .... brakuje mi dwóch minifunkcji, które były wcześniej:
  • gdy dimmer jest wyłączony można było dłużej przytrzymać i startował od 0 - teraz nic się nie dzieje, a korzystałem z tego dość często :(
  • przy dotarciu do górnego lub dolnego położenia ściemnianie lub rozjaśnianie zatrzymywało się na chwilę, teraz od razu zmienia kierunek - ciężko utrafić
czy to kwestia nowych bibliotek czy też ich użycia w GG przez @krycha88 ?
Obie te funkcje nadal są w bibliotece. Z tego co kojarzę, to krycha88 ustawił parametry przycisków na jakieś inne wartości, dzięki którym to działa płynniej. One mogły też wpłynąć na to zachowanie, które obserwujesz.
ok, zatem zmieniam adresata :)
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Ok czyli ktoś także potwierdził że nie da się uruchomić z "0" przytrzymaniem. @Krycha88 pomożesz tutaj ten element poprawić ?
@Klew, a może da radę wprowadzić tą logarytmiczną funkcję wg opisów jakie podrzuciło tu parę osób ?

edit:
Teraz jeszcze przemyślałem że dimmer nie jest używany wyłącznie do oświetlenia. Nawet sam wykorzystuje do pracy wiatraków, silników, a taka skala logarytmiczna mocno by zaburzyła sterowalność. Najlepiej jak by była jakaś opcja wyboru skala liniowa, skala logarytmiczna ale to już chyba przesadzam ?:)
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Ustawiłem takie parametry jakie zostały zasugerowane:
https://github.com/krycha88/GUI-Generic ... I.cpp#L573
Nie mam czasu teraz na testowanie jak to zrobić lepiej. Więc jak mi napiszecie jakie parametry są optymalne to je ustawię.
https://gui-generic-builder.supla.io/
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

To są sprawy "na pograniczu" biblioteki i GG, także niekoniecznie zmiana adresata pomoże.

Zajmę się tym tematem, jak będzie luźniejsza chwila. Teraz gonią terminy z innymi rzeczami :)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”