Dimmer sterowany jednym przyciskiem

petione
Posty: 90
Rejestracja: sob lip 21, 2018 4:26 pm

krycha88 pisze: wt sty 24, 2023 10:00 am
Przyjrzałem się tematowi i mogę dodać powiązanie AT z RGBW/RGB/Dimmerem.

Jeżeli dodasz Przekaźnik1 oraz Dimmer1 sterowany Przyciskiem1 to dodadzą się dwa AT powiązane z kanałem Przekaźnika1 oraz Dimmera1 i będą sterowane z Przycisku1.
Jeżeli dodasz tylko Dimmer1 i Przycisk1 to doda się tylko AT sterowany Przyciskiem1.
Jeżeli dodasz nieprzypisany Przycisk to doda się osobny kanał AT.

Pasuje? Oczywiście spowoduje to konflikt aktualnych kanałów.
Nie było by to głupie rozwiązanie a przynajmniej było by to logicznie poukładane.

Natomiast zapytam czy jest możliwość dołożenia warunkowania PWM która od jakiegoś czasu jest w bibliotece?
lukfud pisze: sob sie 27, 2022 9:01 pm



Doszły akcje warunkowe dla RGB i RGBW.
Przykład dla RGBW, gdzie kanał podzielony jest na kolor i ściemniacz:

Kod: Zaznacz cały

auto r3 = new Supla::Control::Relay(RELAY3_GPIO);
auto r4 = new Supla::Control::Relay(RELAY4_GPIO);
auto rgbw1 = new Supla::Control::RGBWLeds(R_GPIO, G_GPIO, B_GPIO, DIMMER_GPIO);

// akcje dla ściemniacza
rgbw1->addAction(Supla::TURN_ON, r3, OnGreater(60));
rgbw1->addAction(Supla::TURN_OFF, r3, OnLess(20));

// akcje dla poziomu jasności koloru
rgbw1->addAction(Supla::TURN_ON, r4, OnGreater(60, true));
rgbw1->addAction(Supla::TURN_OFF, r4, OnLess(20, true));
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

krycha88 pisze: wt sty 24, 2023 9:14 am Bez dorobienia grupowania przycisków oraz dodatkowych akcji typu 1 kliknięcie, 2 kliknięcia to nie wyobrażam sobie po co taka akcja jak np. RGB kolor 1. W tym modelu musiałbyś mieć aż 4 przyciski do sterowania jednym urządzeniem RGB - 3 przyciski do kolorów a 1 do ściemniania i włączania/wyłączania :)
RGB Kolor (kanał 1, pierwsze wyjście RGB, nie kanał R g czy b) ustawia/zmienia kolor - hue wg procedurki Hue, Saturation and Brightness a nie osobno każda składowa R G i B...
RGB jasnosc zmienia Brightness w HSB
Saturation powiedzmy ze trzymamy się ciągle 100% ;)
https://www.kasperkamperman.com/blog/ar ... sb-to-rgb/

Czyli dla sciemniacza jednokolorowego mamy 1 guzik - jasnosc (robiący też on/off)
A dla kontrolera RGB mamy 2 guziki - jasność (jak dla 1kolorowego, robiący też on/off) oraz drugi - zmieniający kolor z jakimiś tam krokami, wg koła kolorów HUE.
Obrazek
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

YoMan pisze: wt sty 24, 2023 10:06 am
krycha88 pisze: wt sty 24, 2023 10:00 am
YoMan pisze: ndz sty 22, 2023 3:48 pm Owszem, przyznaje się. Czasami najpierw pytam bo "kto pyta, mniej błądzi" ;)
A na serio nie mam rgbw, same białe. Podałem powyżej konfig "przekaźniki-przyciski-dimmery" i nie widzę tam miejsca na dwa wolne AT wiec nie wiem skad aie pojawily.

EDIT: niedziela ... trochę czasu .... kilkanaście kursów po schodach i wykminiłem. AT'ki dodają się do kolejnych dimmerów z ustawionym przyciskiem (do tych bez przycisku się oczywiście nie dodają), chyba, że dimmer i przekaźnik mają jeden wspólny przycisk. U mnie tak jest na pierwszym miejscu, ponieważ nie można zostawić wolnego pierwszego przekaźnika (pewnie mógłbym przekonfigurować i zostawić pustego pierwszego dimmera). Wtedy działa AT'ek ustawiany we właściwościach przekaźnika.
Przyjrzałem się tematowi i mogę dodać powiązanie AT z RGBW/RGB/Dimmerem.

Jeżeli dodasz Przekaźnik1 oraz Dimmer1 sterowany Przyciskiem1 to dodadzą się dwa AT powiązane z kanałem Przekaźnika1 oraz Dimmera1 i będą sterowane z Przycisku1.
Jeżeli dodasz tylko Dimmer1 i Przycisk1 to doda się tylko AT sterowany Przyciskiem1.
Jeżeli dodasz nieprzypisany Przycisk to doda się osobny kanał AT.

Pasuje? Oczywiście spowoduje to konflikt aktualnych kanałów.
Dziękuję za ofertę się ale źle mnie zrozumiałeś. Po rozkminieniu logiki tego rozwiązania nic mi więcej nie potrzeba :) Dla mnie jest OK.
Nie ma sensu duplikować AT'ków, ponieważ przekaźnik i dimmer na jednym przycisku to jest wyjątkowa sytuacja (pierwsze miejsce przy zastosowaniu MCP). Myślę, że nikt tego nie będzie celowo stosował, żeby sprzętowo uruchamiać dimmer i przekaźnik jednym przyciskiem a raczej wtedy się stosuje sceny.
Pomimo to wrzuciłem poprawkę, bo mi osobiście to przeszkadzało a nie wyłapałem tego wcześniej :)
https://gui-generic-builder.supla.io/
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Hrumque pisze: wt sty 24, 2023 3:59 pm RGB Kolor (kanał 1, pierwsze wyjście RGB, nie kanał R g czy b) ustawia/zmienia kolor - hue wg procedurki Hue, Saturation and Brightness a nie osobno każda składowa R G i B...
RGB jasnosc zmienia Brightness w HSB
Saturation powiedzmy ze trzymamy się ciągle 100% ;)
https://www.kasperkamperman.com/blog/ar ... sb-to-rgb/

Czyli dla sciemniacza jednokolorowego mamy 1 guzik - jasnosc (robiący też on/off)
A dla kontrolera RGB mamy 2 guziki - jasność (jak dla 1kolorowego, robiący też on/off) oraz drugi - zmieniający kolor z jakimiś tam krokami, wg koła kolorów HUE.
Obrazek
Nie lubię tematu RGB bo jestem męskim daltonistą znam tylko 3 kolory :P Aby to zrealizować muszę przerobić warunkowanie aby działało nie tylko dla przekaźników.
https://gui-generic-builder.supla.io/
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

krycha88 pisze: wt sty 24, 2023 6:36 pm
Pomimo to wrzuciłem poprawkę, bo mi osobiście to przeszkadzało a nie wyłapałem tego wcześniej :)
Podobno idealistów trzeba się wystrzegać, z resztą można się dogadać - kwestia tylko za ile :lol:

Offtopic: może Ci umknęło w innym wątku ... czy planujesz powrót funkcjonalności że kanał wilgotności przy MPX pokazuje faktyczny% a nie 1%=1cm ??
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

YoMan pisze: wt sty 24, 2023 6:43 pm Offtopic: może Ci umknęło w innym wątku ... czy planujesz powrót funkcjonalności że kanał wilgotności przy MPX pokazuje faktyczny% a nie 1%=1cm ??
Planuję, jak powstanie kanał ogólnego przeznaczenia :P Więcej było głosów, że historia ważniejsza niż procent przy kanale.
https://gui-generic-builder.supla.io/
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

krycha88 pisze: wt sty 24, 2023 6:45 pm
YoMan pisze: wt sty 24, 2023 6:43 pm Offtopic: może Ci umknęło w innym wątku ... czy planujesz powrót funkcjonalności że kanał wilgotności przy MPX pokazuje faktyczny% a nie 1%=1cm ??
Planuję, jak powstanie kanał ogólnego przeznaczenia :P Więcej było głosów, że historia ważniejsza niż procent przy kanale.
I tu się muszę zgodzić
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
petione
Posty: 90
Rejestracja: sob lip 21, 2018 4:26 pm

Krycha a jeszcze raz zapytam, jest jakaś szansa na warunkowanie od Dimmera ?
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

petione pisze: wt sty 24, 2023 8:32 pm Krycha a jeszcze raz zapytam, jest jakaś szansa na warunkowanie od Dimmera ?
Jest spora szansa na zrobienie tego. Przyglądam się tematowi przebudowania warunkowania aby nie ograniczać się tylko do przekaźników.
https://gui-generic-builder.supla.io/
petione
Posty: 90
Rejestracja: sob lip 21, 2018 4:26 pm

krycha88 pisze: śr sty 25, 2023 5:09 am
petione pisze: wt sty 24, 2023 8:32 pm Krycha a jeszcze raz zapytam, jest jakaś szansa na warunkowanie od Dimmera ?
Jest spora szansa na zrobienie tego. Przyglądam się tematowi przebudowania warunkowania aby nie ograniczać się tylko do przekaźników.
Super. Czekam niecierpliwie 😉
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”