Dimmer sterowany jednym przyciskiem

Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

klew pisze: czw lut 09, 2023 9:27 pm Nadal jest liniowo. Zmian w funkcji dimmera jeszcze nie było.
To skąd zmiana działania? Krycha tylko zmieniał w GG a biblioteki bez zmian?
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

YoMan pisze: czw lut 09, 2023 10:26 pm
klew pisze: czw lut 09, 2023 9:27 pm Nadal jest liniowo. Zmian w funkcji dimmera jeszcze nie było.
To skąd zmiana działania? Krycha tylko zmieniał w GG a biblioteki bez zmian?
Były poprawki dotyczące zakresu zmienianych wartość przy przytrzymaniu przycisku (wcześniej było od 5 do 100%, a teraz leci od 1%).
Jest też dodana pauza po uruchomieniu od minimalnej wartości, oraz wydłużone pauzy po dotarciu do ekstremalnych wartości.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

klew pisze: czw lut 09, 2023 10:30 pm
YoMan pisze: czw lut 09, 2023 10:26 pm
klew pisze: czw lut 09, 2023 9:27 pm Nadal jest liniowo. Zmian w funkcji dimmera jeszcze nie było.
To skąd zmiana działania? Krycha tylko zmieniał w GG a biblioteki bez zmian?
Były poprawki dotyczące zakresu zmienianych wartość przy przytrzymaniu przycisku (wcześniej było od 5 do 100%, a teraz leci od 1%).
Jest też dodana pauza po uruchomieniu od minimalnej wartości, oraz wydłużone pauzy po dotarciu do ekstremalnych wartości.
To pamiętam ale wcześniej przy niskich wartościach były wyraźne skoki jasności a teraz jest plynnie
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

YoMan pisze: czw lut 09, 2023 10:35 pm
klew pisze: czw lut 09, 2023 10:30 pm
YoMan pisze: czw lut 09, 2023 10:26 pm

To skąd zmiana działania? Krycha tylko zmieniał w GG a biblioteki bez zmian?
Były poprawki dotyczące zakresu zmienianych wartość przy przytrzymaniu przycisku (wcześniej było od 5 do 100%, a teraz leci od 1%).
Jest też dodana pauza po uruchomieniu od minimalnej wartości, oraz wydłużone pauzy po dotarciu do ekstremalnych wartości.
To pamiętam ale wcześniej przy niskich wartościach były wyraźne skoki jasności a teraz jest plynnie
Wydaje mi się, że to była zmiana, którą zrobił krycha88 za namową lukfuda :).
Biblioteka ma kilka ustawień, które wpływają na płynność i te wcześniejsze mogły generować "skoki"
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
LukaszH
Posty: 642
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Czy ktoś próbował już używać ESP32 do dimmera ? Wydaje się że jest inna budowa PWM między ESP32, a ESP826:
1. ESP32 PWM jak ma 1% to dosłownie ma 0,03V, dla 5% jest 0,16V, dla 10% jest 0,33V (minimalnie otwiera mi mosfety ale to jest na skraju), dla 12% jest 0,4V i to dopiero otwiera mi mosfeta i od 12% w górę dopiero jest jakaś regulacja.
2. Przy ustawieniach 4x przekaźniki (ustawienia przycisków 1,2,3,4), 4x dimer (ustawienia przycisków 5,6,7,8) i oczywiście 8 szt przycisków, to oprócz przypisanych 8 AT do odpowiednich przycisków pojawiają się dodatkowe 4 wolne AT.

Można coś tutaj zaradzić aby dla ESP32 ustawić minimalny próg dopiero od 10% (czyli około 0,4V) dla dimmera albo jakoś wystawić ten parametr ? Nie da rady nic wysterować tak niskim napięciem, poniżej 0,4V (10%) jaki daje GPIO od ESP32.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

LukaszH pisze: sob mar 18, 2023 7:05 pm Czy ktoś próbował już używać ESP32 do dimmera ? Wydaje się że jest inna budowa PWM między ESP32, a ESP826:
1. ESP32 PWM jak ma 1% to dosłownie ma 0,03V, dla 5% jest 0,16V, dla 10% jest 0,33V (minimalnie otwiera mi mosfety ale to jest na skraju), dla 12% jest 0,4V i to dopiero otwiera mi mosfeta i od 12% w górę dopiero jest jakaś regulacja.
2. Przy ustawieniach 4x przekaźniki (ustawienia przycisków 1,2,3,4), 4x dimer (ustawienia przycisków 5,6,7,8) i oczywiście 8 szt przycisków, to oprócz przypisanych 8 AT do odpowiednich przycisków pojawiają się dodatkowe 4 wolne AT.

Można coś tutaj zaradzić aby dla ESP32 ustawić minimalny próg dopiero od 10% (czyli około 0,4V) dla dimmera albo jakoś wystawić ten parametr ? Nie da rady nic wysterować tak niskim napięciem, poniżej 0,4V (10%) jaki daje GPIO od ESP32.
ESP32 ma inaczej zrobiony PWM niż ESP8266.
ESP32 udostępnia komponent o nazwie LEDC do sterowania PWM i diodami. ESP nie daje 0,16 V, ani innych wartości, tylko zawsze daje 3,3 V. Problem jest raczej związany z częstotliwością. Na ESP32 mamy ustawione wyjścia PWM na 12 kHz, następnie 1% oznacza, że 1% tego cyklu 12 kHz jest wypełniona stanem wysokim, czyli jakieś 0,8 us.
Jak implementowałem ten fragment kodu, to to testowałem i u mnie działało. Nie pamiętam jak, ale gdyby coś mnie zaniepokoiło, to bym drążył dalej i to poprawił.

Jeśli masz możliwość skompilowania kodu samemu, to spróbuj w biblitece podmienić 12000 na np. 1000 w tej linijce:
https://github.com/SUPLA/supla-device/b ... ds.cpp#L58
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
LukaszH
Posty: 642
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

postaram się jakoś odświeżyć moją pamięć z arduino IDE i spróbować skompilować jakąś wersję. Natomiast chyba dla ESP32, to bardziej złożony proces i byłbym wdzięczny za pomoc :)
Zastanawia mnie też ta częstotliwość wypełniania, bo może bardziej sensowne jest mieć wysoką częstotliwość tylko zaczynać od jakiś 0,4V (czyli około obecnego 10%), to dalej dużo płynniej widać sterowanie na LEDach i nie ma takiej skokowej zmiany wartości jak to było na ESP8266.
Kiedyś mówiliśmy o logarytmicznej skali ale dla ESP32 z tymi parametrami co są teraz w ogóle jest całkiem inne odczucie rozjaśniania i ściemniania. Może Klew, to co kiedyś było że startowało od 5% było sensowne ale dla ESP32 :)

Czy ktoś pomógł by mi z wygenerowaniem softu z różnymi parametrami aby potwierdzić to zachowanie ? W tym filmie pokazałem jak to pracuje przy okazji budowy nowego sterownika i od 10 min jakie mam parametry w builder: https://www.youtube.com/watch?v=XztjEXahOqg
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

LukaszH pisze: ndz mar 19, 2023 8:16 am postaram się jakoś odświeżyć moją pamięć z arduino IDE i spróbować skompilować jakąś wersję. Natomiast chyba dla ESP32, to bardziej złożony proces i byłbym wdzięczny za pomoc :)
Zastanawia mnie też ta częstotliwość wypełniania, bo może bardziej sensowne jest mieć wysoką częstotliwość tylko zaczynać od jakiś 0,4V (czyli około obecnego 10%), to dalej dużo płynniej widać sterowanie na LEDach i nie ma takiej skokowej zmiany wartości jak to było na ESP8266.
Kiedyś mówiliśmy o logarytmicznej skali ale dla ESP32 z tymi parametrami co są teraz w ogóle jest całkiem inne odczucie rozjaśniania i ściemniania. Może Klew, to co kiedyś było że startowało od 5% było sensowne ale dla ESP32 :)

Czy ktoś pomógł by mi z wygenerowaniem softu z różnymi parametrami aby potwierdzić to zachowanie ? W tym filmie pokazałem jak to pracuje przy okazji budowy nowego sterownika i od 10 min jakie mam parametry w builder: https://www.youtube.com/watch?v=XztjEXahOqg
Tam nigdzie nie ma sterowania napięciem. Na GPIO jest albo 0 albo 3,3 V. To co widzisz to pewnie jakaś uśredniona wartość napięcia. Wg mnie Twój mosfet ma po prostu czas reakcji większy niż długość sygnałów podawanych aktualnie na tych niższych wartościach procentów.

Na esp8266 rozjaśnianie też już chodzi dużo płynniej niż kiedyś
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
LukaszH
Posty: 642
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

klew pisze: ndz mar 19, 2023 9:49 am
LukaszH pisze: ndz mar 19, 2023 8:16 am postaram się jakoś odświeżyć moją pamięć z arduino IDE i spróbować skompilować jakąś wersję. Natomiast chyba dla ESP32, to bardziej złożony proces i byłbym wdzięczny za pomoc :)
Zastanawia mnie też ta częstotliwość wypełniania, bo może bardziej sensowne jest mieć wysoką częstotliwość tylko zaczynać od jakiś 0,4V (czyli około obecnego 10%), to dalej dużo płynniej widać sterowanie na LEDach i nie ma takiej skokowej zmiany wartości jak to było na ESP8266.
Kiedyś mówiliśmy o logarytmicznej skali ale dla ESP32 z tymi parametrami co są teraz w ogóle jest całkiem inne odczucie rozjaśniania i ściemniania. Może Klew, to co kiedyś było że startowało od 5% było sensowne ale dla ESP32 :)

Czy ktoś pomógł by mi z wygenerowaniem softu z różnymi parametrami aby potwierdzić to zachowanie ? W tym filmie pokazałem jak to pracuje przy okazji budowy nowego sterownika i od 10 min jakie mam parametry w builder: https://www.youtube.com/watch?v=XztjEXahOqg
Tam nigdzie nie ma sterowania napięciem. Na GPIO jest albo 0 albo 3,3 V. To co widzisz to pewnie jakaś uśredniona wartość napięcia. Wg mnie Twój mosfet ma po prostu czas reakcji większy niż długość sygnałów podawanych aktualnie na tych niższych wartościach procentów.

Na esp8266 rozjaśnianie też już chodzi dużo płynniej niż kiedyś
Cały czas używam tych samych mosfetów: AOD4184A datasheet i tutaj to trochę przekracza moje umiejętności która wartość przełączeniowa jest kluczowa ale powiedzmy że jeden z największych czasów w datasheet to 30ns czyli szybciej niż wynikowe z 12kHz (0,8us). Zgadza się pewnie miernik liczy jakaś średnia, dlatego takie wskazania typu 0,04V - 3,3V.
Chętnie bym potestował jakieś inne ustawienia tego wypełnienia natomiast licho u mnie z programowaniem :/
Z ciekawości ile kHz jest ustawione dla ESP8266 ?? Dla ESP32 jak rozumiem jest 12KHz
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

LukaszH pisze: ndz mar 19, 2023 10:47 am Chętnie bym potestował jakieś inne ustawienia tego wypełnienia natomiast licho u mnie z programowaniem :/
Z ciekawości ile kHz jest ustawione dla ESP8266 ?? Dla ESP32 jak rozumiem jest 12KHz
Mogę jakieś binarki z innymi ustawieniami przygotować, ale to by nie było pod GG, tylko na "gołej" bibliotece.
Daj znać na jakie GPIO ustawić cfg button i na jakim dać dimmer
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”