Furtka led pomoc

Lukasz_171990
Posty: 66
Rejestracja: pn gru 10, 2018 7:39 am

Witam ..wpadłem koledzy na taki pomysł żeby na słupku od furtki dać listwę led w dwóch kolorach..czerwony i zielony..elektrozaczep ma być z pamięcią i do tego otwarcie ma być z supli i przycisku fizycznego..może ktoś z was wymyśli jak zrobić aby furtka jeżeli jest zamknięta (zablokowana)to ma świecić kolor czerwony a gdy wcisnę przycisk bądź w aplikacji otwarcie żeby kolor zmienił się na zielny?pomóżcie bo zależy mi na tym pomysle;)
Awatar użytkownika
michael
Posty: 1299
Rejestracja: śr lis 09, 2016 8:00 am
Lokalizacja: Wojkowice

Fajny pomysł, też mi się podoba :D
Nie wiem do końca jak działa taki elektrozaczep z pamięcią, ale na szybko co mi przychodzi do głowy to, że taki elektrozaczep ma pewnie cewkę, która odblokowuje rygiel. Można by wykorzystać generowane pole magnetyczne i użyć kontaktron, który będzie w tym polu.
Niestety to wymaga testów. Nie mam pojęcia jak to będzie działało :roll:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1968
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Ta „pamięć” elektrozaczepu jest realizowana mechanicznie . Musiałbyś do ledow ustawic dodatkowe gpio które by się setowalo w chwili zwolnienia zaczepu i resetowało czujnikiem otwarcia furtki .
Wydaje mi się ze tu samo GUI-generic nie wystarczy , trzeba by go odpowiednio zmodyfikować
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Eketrozaczep po podłączeniu zasilania zwalnia rygiel i nawet jeśli zasilania już nie ma to rygiel jest zwolniony do czasu otwarcia i zamknięcia drzwi/furtki.

Do zrealizowania tej funkcjonalności potrzebny byłby jakiś czujnik otwarcia. Pojawienie się zasilania na wejściu elektrozaczepu inicjowałoby LED zielony. Sekwencja stan zamknięty -> stan otwarty -> stan zamknięty czujnika deaktywowałoby LED zielony i aktywowało LED czerwony.
Lukasz_171990
Posty: 66
Rejestracja: pn gru 10, 2018 7:39 am

Widzę że kolega od dość skomplikowanego rozwiązania zaczal ;) .właśnie wpadłem teraz na pomysł że może wykorzystać jednak elektrozamek bez pamięci i wtedy przy podaniu impulsu zaświeci się zielony led i ewentualnie pod kontrakton jeszcze dopiąć że jak furtka nie domknięta to będzie świecić dalej na zielono..tylko jakiś układzik by pasował co zmieni kolor leda
Lukasz_171990
Posty: 66
Rejestracja: pn gru 10, 2018 7:39 am

Jak by wykorzystać elektrozaczep beż pamięci to by można było ustawić led zielony na czas podania impulsu do elektrozaczepu..tylko jakiś układzik który by zmienił led..może sam przekaźnik wystarczy??
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Są też elektrozaczepy z wyjściem sygnałowym.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
adgl
Posty: 52
Rejestracja: śr lip 24, 2019 5:14 pm
Lokalizacja: Tychy

Chciałbym dopytać czy dobrze zrozumiałem.


a) Podchodzę do furtki a ona cały czas świeci na czerwono ? w momencie otwarcia zmienia się na zielono ?

b) Czy podchodzę do furtki - nie świeci. inicjuję sygnał otwarcia zaświeca się na zielono - bramka otwarta zmienia się na czerwono, furtka zostaje zamknięta brak podświetlenia ?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Do którego posta jest Twoje pytanie ?
adgl
Posty: 52
Rejestracja: śr lip 24, 2019 5:14 pm
Lokalizacja: Tychy

Moje pytanie było do pierwszego posta, jakie są dokładne założenia.

Bo jeżeli ma to być że zawsze świeci czerwony a jak furtka otwarta to zielony to zwykła krańcówka i przekaźnik wystarczy.

Jak ma zaświecić się zielony jak wyzwalany jest elektro-zaczep to równolegle do zasilania zaczepu można się przekaźnikiem podpiąć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”