Proszę o testy: MCP23017, PCF8575 oraz PCF8574

LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

YoMan pisze: sob sty 28, 2023 1:37 pm
LukaszH pisze: sob sty 28, 2023 1:11 pm L)

Tym zbyt długim wstępem moje pytanie brzmi: Czy jest możliwość abym przy 2x PCF8575 (16x przekaźników i 16x przycisków) dodał jeszcze 2x dimmer + 2x do niego przyciski ? Na ten moment jak ustawiłem na testowej płycie z MCP23017 16x16 to niestety dzieją się cuda czyli przestają działać przyciski, a kanał dimmera samoczynnie włącza/wyłącza się.
Ewentualnie jakieś sugestie co można dodać do takiego zgrabnego sterownika bo kilka wyjść wolnych mam ? :)

Tutaj zdjęcia obudowy (26zł) i samej jednej z płytek (górna sterownicza w trakcie projektowania):
obudowa sterownika 16.JPG

sterownik 16.JPG
Możesz dodać. U mnie jest 16 przekaznikow, 16 przycisków (2xMCP23017), ds, bme na i2c oraz 6 dimmerow. Wszystko hula tylko esp8266 dostaje zadyszki przy wchodzeniu na konfigurację.
To znaczy że coś źle ustawiam. 16x przekaźników na MCP, 16xprzycisków na MCP + 3x sensor na GPIO z ESP i dimmer mi nie idzie na GPIO z ESP i oczywiście nie mam przycisków z GPIO ESP. Może to kwestia jakiejś kolejności - zaraz jeszcze się tym pobawię :)
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

LukaszH pisze: sob sty 28, 2023 1:43 pm
To znaczy że coś źle ustawiam. 16x przekaźników na MCP, 16xprzycisków na MCP + 3x sensor na GPIO z ESP i dimmer mi nie idzie na GPIO z ESP i oczywiście nie mam przycisków z GPIO ESP. Może to kwestia jakiejś kolejności - zaraz jeszcze się tym pobawię :)
Ustaw najpierw dimmery i przyciski do nich a miejsca nanprzekazniki zostaw puste. Np 4 dimmery to 4 puste miejsca i dopiero od 5 przekaźniki czyli musisz ich wpisać że jest 20 tylko pierwszych 4 nie ma przypisanego wejścia z mcp

Edit: pierwszy przekaźnik nie może być pusty. Spróbuj może dimmer może być pusty albo jakoś oszukaj
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

YoMan pisze: sob sty 28, 2023 1:54 pm
LukaszH pisze: sob sty 28, 2023 1:43 pm
To znaczy że coś źle ustawiam. 16x przekaźników na MCP, 16xprzycisków na MCP + 3x sensor na GPIO z ESP i dimmer mi nie idzie na GPIO z ESP i oczywiście nie mam przycisków z GPIO ESP. Może to kwestia jakiejś kolejności - zaraz jeszcze się tym pobawię :)
Ustaw najpierw dimmery i przyciski do nich a miejsca nanprzekazniki zostaw puste. Np 4 dimmery to 4 puste miejsca i dopiero od 5 przekaźniki czyli musisz ich wpisać że jest 20 tylko pierwszych 4 nie ma przypisanego wejścia z mcp

Edit: pierwszy przekaźnik nie może być pusty. Spróbuj może dimmer może być pusty albo jakoś oszukaj
Niestety nie idzie ustawić - jest ograniczenie do 11 GPIO bez expandera. Następnie jak ustawię expander to po przekroczeniu 16 szt pojawia się kolejny expander. Także jedynie co to dimmer działa ale równocześnie z pierwszym przekaźnikiem co oznacza że traci się przekaźniki jeśli chciałbym korzystać z przycisków do dimmera.
@krycha88 może da radę to jakoś przerobić aby pomimo wyboru expandera dało się ustawić także wolne GPIO bezpośrednio z ESP ? Trochę nie wiem jak budować ten sterownik - czy odpuścić te kanały dimmera czy je dodać ?:)
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

LukaszH pisze: sob sty 28, 2023 2:29 pm
YoMan pisze: sob sty 28, 2023 1:54 pm
LukaszH pisze: sob sty 28, 2023 1:43 pm
To znaczy że coś źle ustawiam. 16x przekaźników na MCP, 16xprzycisków na MCP + 3x sensor na GPIO z ESP i dimmer mi nie idzie na GPIO z ESP i oczywiście nie mam przycisków z GPIO ESP. Może to kwestia jakiejś kolejności - zaraz jeszcze się tym pobawię :)
Ustaw najpierw dimmery i przyciski do nich a miejsca nanprzekazniki zostaw puste. Np 4 dimmery to 4 puste miejsca i dopiero od 5 przekaźniki czyli musisz ich wpisać że jest 20 tylko pierwszych 4 nie ma przypisanego wejścia z mcp

Edit: pierwszy przekaźnik nie może być pusty. Spróbuj może dimmer może być pusty albo jakoś oszukaj
Niestety nie idzie ustawić - jest ograniczenie do 11 GPIO bez expandera. Następnie jak ustawię expander to po przekroczeniu 16 szt pojawia się kolejny expander. Także jedynie co to dimmer działa ale równocześnie z pierwszym przekaźnikiem co oznacza że traci się przekaźniki jeśli chciałbym korzystać z przycisków do dimmera.
@krycha88 może da radę to jakoś przerobić aby pomimo wyboru expandera dało się ustawić także wolne GPIO bezpośrednio z ESP ? Trochę nie wiem jak budować ten sterownik - czy odpuścić te kanały dimmera czy je dodać ?:)
Pojawia się kolejny ekspander na którym wpisujesz ten sam adres :) ewentualnie zostawiasz 16 pustych jak lub8sz mieć porządek :)
Załączniki
Screenshot_20230128_160449_Chrome.jpg
Screenshot_20230128_160449_Chrome.jpg (702.83 KiB) Przejrzano 355 razy
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

YoMan pisze: sob sty 28, 2023 2:56 pm
Pojawia się kolejny ekspander na którym wpisujesz ten sam adres :) ewentualnie zostawiasz 16 pustych jak lub8sz mieć porządek :)
Ok faktycznie tak idzie to ogarnąć ale niestety Button do sterowania tym dimmerem to jakiś kosmos (wygląda na jakąś lukę w GG:P). Jeśli ustawi się na początku GPIO jako przyciski i ustawi im odpowiednie funkcje, a następnie uruchomi expander i poda te 32 szt aby był jakiś porządek w pinach, to już przyciski wyglądają jak loteria jeśli chodzi o dimmer (przekaźniki i przyciski z ekspandera działają dobrze). Jeden zadziałał i funkcjonowało to sensownie ale drugi wywaliło błędy. Później jak chciałem ponownie na przyciskać wyłączyć ekspander MCP aby powrócić "do ukrytych przycisków na GPIO" to na pinach 16-32 samo przypisało wszystkie GPIO jakie posiada ESP8266 ale się wysypało - trzeba było od nowa wszystko ustawiać.

Fajnie jak by można było decydować czy wybrać GPIO z expandera czy z ESP: może wybór ilości ekspanderów i jeśli wybierze się 1 to możliwości były by 16x ekspander + następne tyle ile zezwala ESP >> jeśli 2 to 32 x ekspander + możliwe z ESP
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

LukaszH pisze: sob sty 28, 2023 4:35 pm
YoMan pisze: sob sty 28, 2023 2:56 pm
Pojawia się kolejny ekspander na którym wpisujesz ten sam adres :) ewentualnie zostawiasz 16 pustych jak lub8sz mieć porządek :)
Ok faktycznie tak idzie to ogarnąć ale niestety Button do sterowania tym dimmerem to jakiś kosmos (wygląda na jakąś lukę w GG:P). Jeśli ustawi się na początku GPIO jako przyciski i ustawi im odpowiednie funkcje, a następnie uruchomi expander i poda te 32 szt aby był jakiś porządek w pinach, to już przyciski wyglądają jak loteria jeśli chodzi o dimmer (przekaźniki i przyciski z ekspandera działają dobrze). Jeden zadziałał i funkcjonowało to sensownie ale drugi wywaliło błędy. Później jak chciałem ponownie na przyciskać wyłączyć ekspander MCP aby powrócić "do ukrytych przycisków na GPIO" to na pinach 16-32 samo przypisało wszystkie GPIO jakie posiada ESP8266 ale się wysypało - trzeba było od nowa wszystko ustawiać.

Fajnie jak by można było decydować czy wybrać GPIO z expandera czy z ESP: może wybór ilości ekspanderów i jeśli wybierze się 1 to możliwości były by 16x ekspander + następne tyle ile zezwala ESP >> jeśli 2 to 32 x ekspander + możliwe z ESP
Faktycznie nie mieszałem przycisków z ekspandera i gpio. Po prostu nie mam już za bardzo wolnych pinów na esp. Jak wrzuciłem one wire, i2c i 6 dimmerów to już prawie nic nie zostało :) został A0 i chyba Tx - taka konfiguracja u mnie działa i się sprawdza. Na drugim module nie potrzebowałem onewire więc mam 7 dimmerów. Niestety brakło na przycisk config.
Minusem jest też poświęcenie pierwszego przekaźnika. Krycha kiedyś mi odpowiedział, że tak to skonfigurował i nie zamierza zmieniać (zbyt małe zapotrzebowanie). Pogodziłem się z tym aczkolwiek nie sprawdzałem czy dało by się jakoś ominąć pierwszy dimmer, wtedy temat rozwiązany.
Owszem jaja działy się przy wczytywaniu konfiguracji po upgrade'dzie. Jeszcze nie sprawdzałem co się stanie teraz przy aktualizacji automatycznej.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
jamsjamsen
Posty: 70
Rejestracja: sob sty 28, 2017 11:08 am
Lokalizacja: 0xE952

LukaszH pisze: sob sty 28, 2023 1:11 pm
krycha88 pisze: pt sty 20, 2023 4:25 pm Dodaj mniej opcji i2c lub spróbuj przywrócenie cic ustawienia domyślne.
Nie jestem zadowolony z mojej rozdzielni gdzie mam moje moduły jako "gołe" PCB które nie są na szynę DIN. Po wybudowaniu domu 2 lata temu, zrobiłem tak trochę prowizorkę aby tylko uruchomić cały dom: 3 zasilacze, 2x moduł LED i właśnie ten sterownik + radio 4 kanałowe do AT (miałem zerwane przewody to sobie tak poradziłem że w włącznikach siedzi pilot 433Mhz od centralki samochodu :)). Jak to bywa z prowizorkami tak już działa 2 lata ale wygląda to okropnie :P
W takim wypadku projektuje od nowa moduły aby pasowały do uniwersalnej obudowy RT-209 i podobne. Natomiast do wersji sterownika 16x16 wprowadziłem kilka modyfikacji:
1. Zmieniłem główny układ na ESP32 wroom devkit v1 - myślę że moduł ESP32 lepiej sprawdzi się do takiego sterownika jak i może jest bardziej przyszłościowy.
2. Zamiana 2xMCP23017 na 2xPCF8575 - są dużo tańsze i chyba nowsze
3. Dodałem OLED 0.96 lub 1.3
4. Dodałem miejsce na czujnik I2C np.BME280
5. Wszystkie moduły są wciskane łącznie z tym że w nowej obudowie będą 2 płytki jedną nad drugą. Pierwsza to 16x przekaźniki, druga górna to moduły do sterowania + przyciski + zasilania i kontrolki LED do odpowiednich kanałów
6. Z uwagi że ESP32 ma dużo więcej GPIO to zwiększyłem ilość sensorów do 4 szt
7. Wyprowadziłem szyny I2C + 1wire+ zasilania
8. Wyprowadziłem jeszcze 3 gpio wolne z uwagi na miejsce w obudowie (używam 2 rzędów więc mam 56 otworów pod złącza na dolnym poziomie i 72 otwory na górnym poziomie).

Tym zbyt długim wstępem moje pytanie brzmi: Czy jest możliwość abym przy 2x PCF8575 (16x przekaźników i 16x przycisków) dodał jeszcze 2x dimmer + 2x do niego przyciski ? Na ten moment jak ustawiłem na testowej płycie z MCP23017 16x16 to niestety dzieją się cuda czyli przestają działać przyciski, a kanał dimmera samoczynnie włącza/wyłącza się.
Ewentualnie jakieś sugestie co można dodać do takiego zgrabnego sterownika bo kilka wyjść wolnych mam ? :)

Tutaj zdjęcia obudowy (26zł) i samej jednej z płytek (górna sterownicza w trakcie projektowania):
obudowa sterownika 16.JPG

sterownik 16.JPG
Witam, wszystko wygląda ładnie na tym projekcie, tylko czy nie będzie zakłóceń od obwodów 230V dla elektroniki szczególnie I2C, kiedyś miałem w jednej rozdzielni jedno i drugie i wychodziły cyrki na expanderach...dlatego dziś rozdzieliłem to na dwie rozdzielnie w jednej tylko same przekaźniki i obwody 230V a w drugiej Moduły Supla na ESP 32 i Ekspandery i to wszystko skrosowane przewodami sterowniczymi...
...co do wpinania za dużo czujników na I2C obawiał bym się o stabilność magistrali...u mnie przy 4 expanderach równolegle narastanie na szynie danych już wynosi ok 1 mikro sekundy gdzie się nie nadaje na prędkość 400kHz i musiałem zmniejszyć na 100kHz gdzie 1mikro sekunda jest akceptowalna...narazie odpaliłem 3 moduły esp32 po 4 expandery na każdy i testuje .....
Załączniki
tempImagekRbyn7.gif
tempImagekRbyn7.gif (4.5 MiB) Przejrzano 313 razy
tempImageUsIicG.gif
tempImageUsIicG.gif (4.2 MiB) Przejrzano 313 razy
Byłem na Supla Offline Party 2023 ;)
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Czy ktoś by mógł podsumować jednym zdaniem czy coś jest do roboty :roll:
https://gui-generic-builder.supla.io/
LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

krycha88 pisze: sob sty 28, 2023 8:14 pm Czy ktoś by mógł podsumować jednym zdaniem czy coś jest do roboty :roll:
To może krótko: Przydała by się opcja aby pomimo wybrania ekspandera (MCP/PCF) w zakładkach: "przekaźniki"; "przyciski"; "krańcówki", dało się wybrać także GPIO samego ESP.

Samo rozwiązanie mogło by działać tak że: Do zaznaczenia ilość ekspanderów i dla jednego, to pierwsze 16 szt to GPIO ekspandera, a od 17 w górę GPIO ESP. Następnie jeśli wybierze się 2 to, pierwsze 32 szt GPIO ekspanderów, a od 33 w górę GPIO ESP.

Chodzi o to aby dało się skorzystać z dużej ilości jeszcze wolnych pinów np. ESP32, które można wykorzystać na dodatkowe RGBW + przyciski do tego. Można też wykorzystać jeden ekspander 16x i resztę przekaźników/krańcówek/przycisków ustawić jako GPIO ESP (nie ma sensu ładować kolejnego ekspandera - chodzi też o miejsce na PCB aby nie wciskać kolejnego układu) :)
rav20
Posty: 55
Rejestracja: czw lis 19, 2020 10:50 am
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska

rav20 pisze: pt sty 20, 2023 1:14 pm Witam
PCF8574 na adresie 0x38 podłączony do NodeMcu ESP8266.
Gdy w GG zmieniam na WŁĄCZ i zapisuję to powraca do WYŁĄCZ.
Co jest nie tak ??

2023-01-20.png
krycha88 pisze: pt sty 20, 2023 4:25 pm Dodaj mniej opcji i2c lub spróbuj przywrócenie cic ustawienia domyślne.
faktycznie pomaga zmniejszenie urządzeń na i2c ale musiałem ograniczyć aż do 3 włącznie z PCF857x
2023-02-07.png
2023-02-07.png (45.98 KiB) Przejrzano 203 razy
ale zastanawiające jest że wcześniej można załączyć wszystkie opcje oprócz PCF857x
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”