Zamel SBW-01 + Nice A400 + kontaktron bramowy

lukpio3
Posty: 94
Rejestracja: wt gru 19, 2017 12:13 pm

Witajcie,
Chcę do swojego modułu dołożyć kontaktron bramowy by widzieć stan zamknięcia/otwarcia bramy. No i mam pewien problem albo po prostu czegoś nie rozumiem. Moja centralka Nice A400 takiej funkcji nie posiada więc muszę podłączyć kontaktron bezpośrednio do sterownika. I to jest ok. Wydawało mi się (może nie słusznie), że w celu przetestowania czy to działa, wystarczy podłączyć dwa kabelki wychodzące z kontaktronu do styków IN1 oraz IN2 co też uczyniłem. Póki co na krótko. No i niestety troszeczkę się zmartwiłem bo jest zero reakcji na zmianę położenia kontaktronu. Cały czas mi pokazuje że brama jest otwarta czyli tak jak było zawsze. Czy ja coś źle podłączyłem? Może poprawne podłączenie to jeden kabel kontaktronu do wyjścia np IN1 a drugi do zasilania? Podpowiecie?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18283
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Nice A400 ma wyjście sygnalizujące otwartą bramę (SCA 18). Masz 4 rozwiązania:

1. Zastosować przejściówkę Nice INT
2. Zmienić SBW-01 na SBW-02
3. Zastosować dodatkowy przekaźnik (koszt < 10 zł)
4. Zastosować zewnętrzny kontaktron.

Aby przetestować SBW zewrzyj A2 z IN1/2. Jeśli nie zmienia się ikona w aplikacji to może oznaczać, że coś przestawiłeś w ustawieniach na cloud.supla.org.
lukpio3
Posty: 94
Rejestracja: wt gru 19, 2017 12:13 pm

Serioo? Nice Mindy A400 ma takie wyjście?? Kurcze, a jakiś czas temu pisałem o tym z kimś na elektrodzie to dostałem informację że muszę zastosować zewnętrzny kontaktron ponieważ ta centralka nie posiada sygnalizacji otwarcia.

To słuchaj, zakładając że chciałbym wykorzystać to złącze, rozumiem że muszę połączyć je z wejściem IN1 w sterowniku i tyle?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18283
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

W przypadku SBW-02 wystarczy podłączyć IN1 pod 18. W przypadku SBW-01 musisz zastosować Nice INT (~40 zł na Allegro) lub dodatkowy przekaźnik (~ 8 zł na Allegro). Podłącz multimetr pod 18, 17 i sprawdź czy pojawia się tam napięcie w zależności od tego czy brama jest otwarta czy zamknięta. Ten stan powinien się utrzymywać po zatrzymaniu bramy (odczekaj kilka minut).
Załączniki
Zrzut ekranu 2022-05-24 o 16.26.29.png
Zrzut ekranu 2022-05-24 o 16.26.29.png (298.4 KiB) Przejrzano 680 razy
lukpio3
Posty: 94
Rejestracja: wt gru 19, 2017 12:13 pm

Ok, to jeszcze raz. Zakładamy że kupuję ten czujnik. 40zł to mniej niż kontaktron. Ten czujnik wygląda tak jak w załączniku. I teraz rozumiem że ten czujnik daję jednocześnie do pinów 17 oraz 18 (ona ma dwa piny) i z niego wychodzi jeden kabelek który daję do złącza IN1 w SBW-01 i po robocie? Dobrze to zrozumiałem? Czy na odwrót tzn te dwa piny z czujnika do złącz IN1 oraz IN2 w SBW-01 a ten pojedynczy kabelek co wystaje z tego czujnika do złącza 18 lub 17 w centralce?
Załączniki
NICE-INT-czujnik-otwarcia-SBP-01-WIFI-SBW-01-SUPLA.jpeg
NICE-INT-czujnik-otwarcia-SBP-01-WIFI-SBW-01-SUPLA.jpeg (51.06 KiB) Przejrzano 676 razy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18283
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Te dwa piny z Nice INT pod 17 i 18. Druga strona pod IN1 lub IN2 lub jednocześnie pod IN1/2

Zamiast tego możesz zastosować przekaźnik.
https://allegro.pl/oferta/przekaznik-el ... 8970158098

17 - 85
18 - 86
A2 - 30
IN1/2 - 87 lub 87a

PS. Najpierw zrób test wejścia zwierając A2 z IN1/2 oraz test wyjścia w centrali mierząc co się pojawia na 17 i 18.
lukpio3
Posty: 94
Rejestracja: wt gru 19, 2017 12:13 pm

Jeszcze raz dzięki za pomoc. Testy wykonane.
Zmostkowanie IN1/IN2 z A2, działa bardzo ładnie, praktycznie natychmiast zmienia mi piktogram w aplikacji.

Drugi test mnie trochę martwi bo nie wiem czy tak być powinno czy ja coś źle zmierzyłem. 0 wziąłem sobie z pinu 14. I tak, na pinie 17 mam cały czas 24V. Bez znaczenia czy brama zamknięta czy otwarta. Na pinie 18 mam 0V i też bez znaczenia czy brama otwarta czy zamknięta. Chyba że coś ten pin 18 źle pomierzyłem.

Aha i jeszcze jedno. Znalazłem informację na elektrodzie że w mindy A400, sygnał SCA jest w trakcie ruchu migający. Zo to oznacza? Czy to znaczy że jak się brama otwiera lub zamyka to ta ikonka będzie mi migała (raz otwarta raz zamknięta)? A co w skrajnych położeniach? Czy jak się zamknie lub otworzy to ikonka będzie dalej się zmieniała czy może się ustabilizuje na konkretnym statusie? Bo jeśli to pulsowanie będzie wyłącznie podczas otwierania/zamykania to mi to nie przeszkadza. Gorzej jak np będzie ono cały czas.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18283
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Jedną sondę multimetru podłącz pod 17, a drugą pod 18.
"sygnał SCA jest w trakcie ruchu migający" to oznacza, że podczas ruchu bramy sygnał jest migający.
Wydaje mi się, że można to wyeliminować (jeśli Ci to przeszkadza) stosując stosując odpowiedni kondensator pomiędzy A2 i IN1/2 ale to musiałby się Zamel wypowiedzieć. Kondensator miałby za zadanie podtrzymanie napięcia na wejściu na czas "migania".
lukpio3
Posty: 94
Rejestracja: wt gru 19, 2017 12:13 pm

Czyli źle pomierzyłem. A ma znaczenie która sonda multimetru gdzie czy wszystko jedno? Multimetr na pomiar prądy zmiennego?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18283
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Teraz zauważyłem, że tam jest AC. W związku z tym będziesz musiał zastosować inny przekaźnik.
https://allegro.pl/oferta/1szt-przekazn ... 0195867165

17, 18 pod 1 i 2
A2 pod 4
IN1/2 pod 5 lub 3.

Sondy - obojętnie.

Generalnie możesz zmierzyć DC i AC na tym wyjściu. Ciekawi mnie ile wyjdzie przy deklarowanym 24Vpp bo być może ten przekaźnik co Ci podałem też nie będzie OK.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL SBW-01”