Sterownik nawadniania ogrodu

Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

groszek33 pisze: czw sie 04, 2022 10:44 am
YoMan pisze: pt lip 08, 2022 8:07 am koledzy @lukfud @radzik_r z pewnych względów chciałbym podlewanie oprzeć o esp8266 (wemos) + przekaźniki. Czy ten soft da rade? Czy muszę go osobno skompilować? I od razu pytanie jak są przydzielone piny?
Ponawiam zapytanie
Da się. Pisz do @lukfud.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
andrzejski
Posty: 1
Rejestracja: czw sie 25, 2022 6:16 pm

Cześć,
jaka jest cena tego modułu w obudowie na szynę? Czy jest możliwe wyłączenie jednego obwodu spod czujnika deszczu? Chodzi o to, żeby podlewanie jednego obwodu było niezależne od padającego deszczu.
edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

radzik_r pisze: ndz kwie 10, 2022 7:30 pm ...
Tak mam już w planie wersję drugą o delikatnie zmienionej specyfikacji typowej do ogrodu i dołożę też LAN.
...
Czy jest już może kolejna w/w wersja sterownika z obsługą LAN?
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2091
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

andrzejski pisze: czw sie 25, 2022 6:27 pm Czy jest możliwe wyłączenie jednego obwodu spod czujnika deszczu?
edm pisze: czw sie 25, 2022 6:52 pm
radzik_r pisze: ndz kwie 10, 2022 7:30 pm ...
Tak mam już w planie wersję drugą o delikatnie zmienionej specyfikacji typowej do ogrodu i dołożę też LAN.
...
Czy jest już może kolejna w/w wersja sterownika z obsługą LAN?
Niestety nie.
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
Ara2
Posty: 22
Rejestracja: śr lis 20, 2019 4:17 pm
Lokalizacja: Poznań

andrzejski pisze: czw sie 25, 2022 6:27 pm Cześć,
jaka jest cena tego modułu w obudowie na szynę? Czy jest możliwe wyłączenie jednego obwodu spod czujnika deszczu? Chodzi o to, żeby podlewanie jednego obwodu było niezależne od padającego deszczu.
Możesz to zrobić w harmonogramie dla danej sekcji włączając na czas wykonania tej sekcji przełącznik bypass po czasie wyłączając.
bilmar
Posty: 3
Rejestracja: czw mar 09, 2023 8:44 am

Cześć, gdzie można takie cudo kupić i za ile?
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

bilmar pisze: pt mar 17, 2023 8:02 pm Cześć, gdzie można takie cudo kupić i za ile?
pisz do @lukfud
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Sebek74
Posty: 54
Rejestracja: śr gru 23, 2020 1:23 pm

Witam, chciałem odświeżyć wątek, bo rozmawiałem z kolegą @lukfud w zeszłym roku i chciałbym dowiedzieć czy coś się zmieniło.
Problemy które przedstawiłem do rozwiązania poniżej.
Warunki brzegowe: studnia, pompa, X sekcji zraszaczy, Y sekcji nawadniania kropelkowego, podejście do skrzynki zaworów linią z bieżącą wodą i zaworem. Dodatkowy obwód z zaworem na przypadek przepełnienia studni.
1. w studni jest pływak (dodatkowy koło pompy) wskazujący, że studnia jest pusta, wymaganie: w przypadku pustej studni zamiast włączenia pompy następuje otwarcie zaworu z wodą z sieci (w przypadku nagłego braku w studni powinno też nastąpić przełączenie)
2. w studni jest pływak wskazujący przepełnienie studni, wymaganie: włączenie pompy i otwarcie zaworu do obwodu wylewającego wodę na zewnątrz do momentu kiedy pływak rozłączy obwód
3. rusza nawadnianie kropelkowe: wymaganie: ponieważ nie mam falownika do pompy a nie chcę żeby pompa włączała się na tak długo, chcę aby zamiast włączenia pompy otworzył się zawór wody z sieci
4. chcę mieć możliwość uruchomienia kilka linii kropelkowych jednocześnie (niekoniecznie okresy działania się całkowicie pokrywają) co oznacza otwarcie kilku sekcji jednocześnie

Jak to ogarnąć na tym sterowniku?

Pozdrawiam
Sebek-74
7xSRW-02m, 4xROW-02, 1xROW-01
DIY MCP/I2C: 8 rolet + 16 świateł + 2xDS18B20
Satel Integra WRL-128 + obsługa prostej automatyki przez przekaźniki F&F
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Sebek74 pisze: pn maja 29, 2023 9:17 pm Witam, chciałem odświeżyć wątek, bo rozmawiałem z kolegą @lukfud w zeszłym roku i chciałbym dowiedzieć czy coś się zmieniło.
Problemy które przedstawiłem do rozwiązania poniżej.
Warunki brzegowe: studnia, pompa, X sekcji zraszaczy, Y sekcji nawadniania kropelkowego, podejście do skrzynki zaworów linią z bieżącą wodą i zaworem. Dodatkowy obwód z zaworem na przypadek przepełnienia studni.
1. w studni jest pływak (dodatkowy koło pompy) wskazujący, że studnia jest pusta, wymaganie: w przypadku pustej studni zamiast włączenia pompy następuje otwarcie zaworu z wodą z sieci (w przypadku nagłego braku w studni powinno też nastąpić przełączenie)
2. w studni jest pływak wskazujący przepełnienie studni, wymaganie: włączenie pompy i otwarcie zaworu do obwodu wylewającego wodę na zewnątrz do momentu kiedy pływak rozłączy obwód
3. rusza nawadnianie kropelkowe: wymaganie: ponieważ nie mam falownika do pompy a nie chcę żeby pompa włączała się na tak długo, chcę aby zamiast włączenia pompy otworzył się zawór wody z sieci
4. chcę mieć możliwość uruchomienia kilka linii kropelkowych jednocześnie (niekoniecznie okresy działania się całkowicie pokrywają) co oznacza otwarcie kilku sekcji jednocześnie

Jak to ogarnąć na tym sterowniku?

Pozdrawiam
Masz dość szerokie wymagania, które nie pokrywają się z potrzebami szerokiej grupy konsumentów :)

A tak na serio: tym sterownikiem pod względem hardware nie powinno być problemu ale software nie ogarnie. Musiałbyś do tego napisać/zlecić napisanie indywidualnego softu.
Ja chyba bym podszedł do tematu w ten sposób, żeby podlewanie robił jeden sterownik a dbanie o poziom wody i pracę pompy drugi
(offline'owo z powodów bezpieczeństwa).
A konkrety:
ad. 1. - dołożyłbym drugi sterownik, pływak jako przycisk i przekaźnik sterujący zaworem (w trybie automatu schodowego) - działanie offline, podgląd i wymuszone działanie w supli
ad. 2. - jak wyżej, na tym samym sterowniku (czyli dwa przekaźniki + 2 pływaki jako 2 przyciski, lub jeden pływak z podwójną funkcją góra-dół)
ad. 3. - albo uruchomienie poprzez skrypty (czyli wykorzystujemy internet) {jeżeli włączy się kropelkowe to uruchom zawór z sieci} lub jeżeli chcesz, żeby było pewniejsze, to bym połączył fizycznie zawór od kropelkowania i zawór wody jako jeden układ uruchamiany sterownikiem podlewania (niezależnie od pracy sterownika z ad 1 i 2). Tutaj ciężko coś podać więcej, bo coś piszesz, że kropelkowych linii jest więcej niż jedna, więc trzeba by to rozrysować i pomyśleć jak to mądrze ogarnąć.
ad. 4. - w tym sofcie masz opcję "interlock" (chyba tak się nazywa) gdzie programowo zezwalasz na nakładanie się pracy sekcji lub zabraniasz (włączenie sekcji wyłącza poprzednią). Nie da się jednak, żeby część była z interlockiem a część bez.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Sebek74
Posty: 54
Rejestracja: śr gru 23, 2020 1:23 pm

YoMan pisze: śr maja 31, 2023 8:14 am Masz dość szerokie wymagania, które nie pokrywają się z potrzebami szerokiej grupy konsumentów :) [..]
Witaj. Nie odpisywałem długo bo miałem trochę przemyśleń i zmian koncepcyjnych. Instalację mam już częściowo wykonaną. W skrócie: do zraszaczy będę wykorzystywał wodę ze studni (3-4 obwody) + przelew (~pływak przycisk sterujący), a do dwóch obiegów kropelkowych i dodatkowego ujęcia (ten ostatni bez zaworu) - wodę z hydrantu. Dodatkowo jeden obwód z hydrantu ma dolewać wodę do studni jeśli ten będzie brakować (~pływak jako przycisk sterujący).
Stosunkowo proste, ale problem pozostaje: jak sterownik ma uruchamiać pompę w studni dla obwodów 1-5 a dla pozostałych 6-8 już nie. Zasadniczo problem jest samorozwiązywalny: pompa przy zamkniętych wszystkich obwodach zaworach wyjściowych sama się po chwili wyłączy, ale umówmy się rozwiązanie nie do końca jest eleganckie.

Pozdrawiam
nawadnianie.jpg
nawadnianie.jpg (793.81 KiB) Przejrzano 587 razy
Sebek-74
7xSRW-02m, 4xROW-02, 1xROW-01
DIY MCP/I2C: 8 rolet + 16 świateł + 2xDS18B20
Satel Integra WRL-128 + obsługa prostej automatyki przez przekaźniki F&F
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”