Czujnik jakości powietrza IKEA + Supla

Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

To podłącz tak jak ustawiłeś - do D4.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

lukasami pisze: pn gru 19, 2022 11:04 am w ustawieniach mam GPIO2- D4 na płytce podłączyłem do D2
no to jak chcesz by to działało?
Ustawiasz na D4, a podłączasz do D2 - to nie zadziała ;)
Albo ustaw D2 i podłącz od D2, albo ustaw D4 i podłącz do D4 ...

Btw pomiar pojawia się po kilku minutach. Jak podłączysz się na usb do tego wemosa, i odpalisz jakiś terminal na PC na COM z prędkością 74880 choćby putty z ustawionym terminalem Serial - to zobaczysz jak odczytuje pomiary (i czy odczytuje). Pomiary są brane 5 i uśredniane - i dopiero jak te 5 ma zebrane, to publikuje uśredniony wynik.

Kod: Zaznacz cały

Receiving:....................Done.
Received PM 2.5 reading: 24Current measurements: 27, 27, 28, 24, 23
Awatar użytkownika
vojtek
Posty: 48
Rejestracja: wt maja 09, 2017 5:23 pm
Lokalizacja: Chełm

Witam
Zbudowałem sobie takie urządzonko na podstawie Waszych pomysłów. Mam mały problem, dodałem czujnik natężenia światła BH1750, wraz z BME 280 i mam dziwnie niskie wskazania światła dużo poniżej zera 3 miejsca po przecinku. Co może być przyczyną ?
Załączniki
lux.png
lux.png (16.88 KiB) Przejrzano 773 razy
elektryk nie saper myli się kilka razy :)
Pietras81
Posty: 1702
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

vojtek pisze: pt lut 17, 2023 3:56 pm Witam
Zbudowałem sobie takie urządzonko na podstawie Waszych pomysłów. Mam mały problem, dodałem czujnik natężenia światła BH1750, wraz z BME 280 i mam dziwnie niskie wskazania światła dużo poniżej zera 3 miejsca po przecinku. Co może być przyczyną ?
Jest przeskalowane odczyt razy 1000 z racji wykresu
https://pietras-81.aqi.eco/
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

vojtek pisze: pt lut 17, 2023 3:56 pm Witam
Zbudowałem sobie takie urządzonko na podstawie Waszych pomysłów. Mam mały problem, dodałem czujnik natężenia światła BH1750, wraz z BME 280 i mam dziwnie niskie wskazania światła dużo poniżej zera 3 miejsca po przecinku. Co może być przyczyną ?
A wiesz, że ta oryginalna płytka Ikei - ma już wbudowany czujnik światła? ;)
Wystarczy podpiąć R8 (jedna końcówkę ma na masie, to tą drugą) do pinu analog A0 wemos-a (nawet bez dzielnika, bo wemos ma wbudowany) i masz pomiar.
Obrazek
(zdjęcie z sieci, ja tak pięknie nie lutuję ;> )

U mnie kalibracja:
MIN IN 0
MAX IN 352.00
MIN OUT 0
MAX OUT 100
i mam jasność pi-razy-oko określaną. Nie jest to pomiar jasności godny studia fotograficznego, ale całkiem daje pogląd czy był dzień jasny czy pochmurny, kiedy był wschód słońca i zachód...
channel18244.png
channel18244.png (119.85 KiB) Przejrzano 744 razy
channel182442.png
channel182442.png (63.46 KiB) Przejrzano 742 razy
mmiikk
Posty: 439
Rejestracja: pn sie 06, 2018 1:27 pm

Hrumque pisze: pt lut 17, 2023 8:50 pm
A wiesz, że ta oryginalna płytka Ikei - ma już wbudowany czujnik światła? ;)
Wystarczy podpiąć R8 (jedna końcówkę ma na masie, to tą drugą) do pinu analog A0 wemos-a (nawet bez dzielnika, bo wemos ma wbudowany) i masz pomiar.
Rewelka! :)
A to w obudowie mierzy? Musze znowu rozkręcać czujnik , chodzi o ta wyższą końcówkę R8 na załączonym foto?:)
Awatar użytkownika
klimasstudio
Posty: 1114
Rejestracja: śr sie 28, 2019 9:35 pm
Lokalizacja: localhost
Kontakt:

W GG oprócz ikea zaznaczamy czujnik światła?

Można prosić o pokazane podlaczenie ?
Więc chodź OSUPLUJE Ci dom :mrgreen:

Druk 3D - > https://klimastech.eu.org/druk-3d
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

klimasstudio pisze: ndz lut 19, 2023 6:45 pm W GG oprócz ikea zaznaczamy czujnik światła?

Można prosić o pokazane podlaczenie ?
Będę w domu za tydzień to wam zdjęcia wrzucę.
W GG wybieramy analog (bez niczego więcej) i tyle. W GUI włączamy analog i ustawiamy kalibrację (zasłonięty/ciemność - klikamy kalibracja min, wychodzi przeważnie zero, wystawiamy na maks słońce czy jak tam oświetlenie , i klikasz kalibracja maks (u mnie te 300ta ileś) i wpisujemy z palca by to się przekładało na jakię 0-100 out. (W domyśle jako 0%-100% oświetlenia, choć w SUPLi oczywiście wszystko jest stopniami Celsjusza, bo tak)
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

klimasstudio pisze: ndz lut 19, 2023 6:45 pm W GG oprócz ikea zaznaczamy czujnik światła?
Można prosić o pokazane podlaczenie ?
W GG zaznaczamy opcję
Analogowe
> Pomiar analogowy (ADC Pin)
i to wystarcza.
Jeśli używamy płytki typu WEMOS - która na wejściu A0 ma wbudowany dzielnik napięcia (tak, że może mierzyć do 3v i trochę wiecej) - to nie trzeba niczego robić więcej, jak podłączyć A0 do R8 górnej (prawej) nóżki, jak na zdjęciu:
0002.jpg
0002.jpg (222.76 KiB) Przejrzano 584 razy
Kalibracja - jak pisałem - prosta po stornie GUI.

Dodatkowy features możliwy: patrząc na schemat ikeowego sprzętu:
Ikea schematic.jpeg
Ikea schematic.jpeg (119.11 KiB) Przejrzano 584 razy
widać jak są sterowane LEDy kolorowe. Led zielony jest sterowany "pull down" otwarty kolektor (i ściemniany PWMem na tym pinie)
Led czerwony i żółty są sterowane z jednego pinu - który albo jest pull-down, albo wiszący w powietrzu (hi-Z), albo pull-up (podciągany do zasilania.
W związku z tym - da się użyć ledów zielonych do np sygnalizowania połączenia się Wemosa do chmury - ale trzeba podłączyć je przez rezystor (tak by prąd mógł płynąć tylko od strony ledów, do GPIO esp, gdy ten zwiera to do masy).
Ja podłączyłem to dla bezpieczeństwa wygody i optymalnej jasności - 1N4148 diodka plus rezystor 220ohm w szereg i do pola LED_G_1.
W konfigu GUI ESP/supla mam ustawione LED konfig na "aktywny stanem niskim" i jest ładnie ;)
Awatar użytkownika
vojtek
Posty: 48
Rejestracja: wt maja 09, 2017 5:23 pm
Lokalizacja: Chełm

O fajnie to rozpracowałeś, tak patrząc po schemacie i płytce to pin, 3 od góry Led_R_1 to ten sam potencjał co rezystrorR8 i tam wystarczy przylutować wyjście czujnika ?
elektryk nie saper myli się kilka razy :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”