Monitorowanie zuzycia gazu

Yepestis
Posty: 605
Rejestracja: pn wrz 24, 2018 6:08 pm
Lokalizacja: Wrocław

Pietras81 pisze: śr sie 10, 2022 7:24 pm Panowie mam pytanko czy długość przewodu między liw 01 a nadajnikiem impulsowym w moim przypadku ni-3 (juz zamontowany i oblombowany przez gazownie) ma znaczenie. Chodzi mi dokładnie czy około 15 może 20 metrów stanowi problem czy nie ma to żadnego znaczenia. Mam dwie opcje albo liw-a dać gdzieś na plocie w odległości 2 - 3 metry lub jak będzie problem z zasięgiem to niestety w garażu a to właśnie jest już około 15 metrów przewodu. Może ktoś podpowie jakiś dobry pomysł jak rozwiązać problem.
Pamiętaj że jeszcze pomiędzy gazomierzem, a licznikiem impulsów należy zastosować separator iskrobezpieczny Ex.
Pietras81
Posty: 1702
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

Yepestis pisze: śr sie 10, 2022 7:31 pm
Pietras81 pisze: śr sie 10, 2022 7:24 pm Panowie mam pytanko czy długość przewodu między liw 01 a nadajnikiem impulsowym w moim przypadku ni-3 (juz zamontowany i oblombowany przez gazownie) ma znaczenie. Chodzi mi dokładnie czy około 15 może 20 metrów stanowi problem czy nie ma to żadnego znaczenia. Mam dwie opcje albo liw-a dać gdzieś na plocie w odległości 2 - 3 metry lub jak będzie problem z zasięgiem to niestety w garażu a to właśnie jest już około 15 metrów przewodu. Może ktoś podpowie jakiś dobry pomysł jak rozwiązać problem.
Pamiętaj że jeszcze pomiędzy gazomierzem, a licznikiem impulsów należy zastosować separator iskrobezpieczny Ex.
A z czego to wynika że ma być ten separator. Jest jakiś wymóg ze musi być. Sory za głupie pytanie ale wysłałem do gazowni zapytanie ze cche podłączyć Liw 01 oraz nadajnik ni - 3 i się zgodzili. Dziś przyjechali i podłączyli mi nadajnik. Nikt nic więcej nie mówił i nie kwestionował dlatego pytam.
https://pietras-81.aqi.eco/
Yepestis
Posty: 605
Rejestracja: pn wrz 24, 2018 6:08 pm
Lokalizacja: Wrocław

Skoro zgodzili Ci się bez separatora to szczęściarz z Ciebie albo masz szczęście mieszkać na obszarze działania wyjątkowo przychylnego operatora systemu dystrybucyjnego :lol:
Wynika to z przepisów i kwestii zagrożenia wybuchem.
Ogólnie jak to bywa ze wszystkim, jest dobrze do czasu jak jest dobrze i nic się nie wydarzy. A temat stref zagrożenia wybuchem i stosowania separatorów to temat rzeka.
Pietras81
Posty: 1702
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

Panowie mam jeszcze jedno pytanie. Mam już założony impulsator, przekopałem kabel do garażu bo niestety zasięg był słaby przy bramie. Teoretycznie LIW działa.
Pytanie czy w LIW-01 powinienem coś ustawić extra ?? wyłączyć local buffer ?? czy nie ma to żadnego znaczenia. Mój 1 impuls to 0,01 m3 czyli 100 impulsów na m3. Puki co zużycie tylko do podgrzania wodu czyli kilka impulsów co kilka godzin.
Z góry dziękuje za info.
https://pietras-81.aqi.eco/
Pietras81
Posty: 1702
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

Robert Błaszczak pisze: ndz sty 23, 2022 6:11 pm Przewód brązowy z NI-3 do zacisku COM w LIW-01, a przewód zielony do zacisku +. Przewody biały i żółty pozostawiasz niepodłączone.

Ponieważ przy montażu NI-3 musisz usunąć trwale plastikową zaślepkę, ja osobiście bym zgłosił to u Twojego dostawcy gazu. Oczywiście LIW-01 i zasilacz do niego musi znajdować się poza skrzynką z licznikiem gazowym.
Robert pewnie głupie pytanie ale ma to znaczenie czy zielony do + czy brązowy ?? Ja już mam założony impulsator i puki co testuje jak działa a Ty dałeś mi do myślenia. Nie ukrywam że nawet nie przyszło mi do głowy że przy kontaktronie ma to znaczenie.
https://pietras-81.aqi.eco/
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

mam taki licznik gazu (Apator metrix G4). Na nim coś przyczepione pod cyferkami (niestety jestem w tym temacie zielony jak supla) i prawdopodobnie to jest coś do odczytu zdalnego. Generalnie pytanie czy jestem w stanie gaz opomiarować suplą, podłączyć się do tego "czegoś", coś osobno dołożyć (nie mówię o osobnym gazomierzu) ... oczywiście prawdopodobnie musiałbym (zgodnie z radami w poprzednich postach) na wszelki wypadek napisać do pegienigu ...
Załączniki
2022-12-08 09.15.13-1.jpg
2022-12-08 09.15.13-1.jpg (114.4 KiB) Przejrzano 731 razy
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

W sumie to byłoby fajnie, gdyby powstał model LIW posiadający atest ATEX dla 2 grupy zagrożenia wybuchowego dla gazu, czy jak to się tam fachowo zwie. Pewnie byłby tańszy niż dwa osobne urządzenia...
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Pietras81
Posty: 1702
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

Wszystko zależy od gazowni jaki będą mieli chumor. Ja pisałem do PGNiG i oddział Bydgoski nawet przyjechał mi zamontować impulsator. Wysłałem im zarówno kartę katalogowa impulsatora jak również kartę katalogowa LIW-01. Nikt słowa o atex nie wspomniał.
Załączniki
20220816_165701.jpg
20220816_165701.jpg (3.31 MiB) Przejrzano 498 razy
https://pietras-81.aqi.eco/
Awatar użytkownika
mario026
Posty: 76
Rejestracja: pn sty 11, 2021 9:27 pm

Ja niestety bez separatora nie mogę podłączyć (gazownia oddział poznański)
Jednak zależy mi na odczycie w HM i kupiłem taki separator w opcji optoprzekaźnikowej https://labor-automatyka.pl/pl/separato ... bex-1.html
może mi ktoś podpowiedzieć jak to podłączyć do LIW-01?
kupiłem taki bo ten dobrze współpracuje z LIW-01
Wszyscy mają prawo do szczęścia, ale nie wszyscy mają szczęście do prawa :D
maciej_mi
Posty: 6
Rejestracja: czw sty 24, 2019 7:04 am

Pietras81 pisze: ndz lip 02, 2023 5:20 pm Wszystko zależy od gazowni jaki będą mieli chumor. Ja pisałem do PGNiG i oddział Bydgoski nawet przyjechał mi zamontować impulsator. Wysłałem im zarówno kartę katalogowa impulsatora jak również kartę katalogowa LIW-01. Nikt słowa o atex nie wspomniał.
Były jakieś problemy z uruchomieniem impulsatora z tym licznikiem? Znajomy ma kłopot z działaniem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL LIW-01”