Instalacja pod Suple i inne - mieszkanie 65m

edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

Basmar pisze: ndz mar 05, 2023 7:19 pm Nie dawać kabli elektryczny i skrętki zbyt blisko siebie, co naj mnie 30 cm odległości jeżeli idą równolegle.
Przepraszam że trochę poza tematem, ale..
Jakiś czas temu położyłem instalację elektryczną 230V i teleinformatyczną u siebie w małym domu. Jeszcze nie uruchomiona.
Do instalacji elektrycznej 230V zastosowałem Polskie przewody Elektrokabel i Mercor.
Do internetu zastosowałem Polski przewód Bitner BiTLAN U/UTP cat.6, 350 MHz (nie ekranowany)
Do "supli" czyli jako przewód sygnałowy do światła, różnego rodzaju czujników itd. zastosowałem Polski przewód Madex Ultralink U/UTP cat. 5e (nie ekranowany).

Niestety przewody teleinformatyczne są położone razem z przewodami elektrycznymi na odcinku kilkunastu metrów. W porywach do około 20 metrów. Czyli nie mam zachowanej odległości minimum 30 cm pomiędzy przewodami elektrycznymi a teleinformatycznymi. I już tego nie zmienię, raczej. Czy to pewne że będę miał z tego tytułu jakieś problemy, zakłócenia, czy nie koniecznie?. Jak to bywa w praktyce.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
robertklepacki94
Posty: 941
Rejestracja: czw wrz 02, 2021 1:06 pm

edm pisze: śr mar 29, 2023 6:51 pm
Basmar pisze: ndz mar 05, 2023 7:19 pm Nie dawać kabli elektryczny i skrętki zbyt blisko siebie, co naj mnie 30 cm odległości jeżeli idą równolegle.
Przepraszam że trochę poza tematem, ale..
Jakiś czas temu położyłem instalację elektryczną 230V i teleinformatyczną u siebie w małym domu. Jeszcze nie uruchomiona.
Do instalacji elektrycznej 230V zastosowałem Polskie przewody Elektrokabel i Mercor.
Do internetu zastosowałem Polski przewód Bitner BiTLAN U/UTP cat.6, 350 MHz (nie ekranowany)
Do "supli" czyli jako przewód sygnałowy do światła, różnego rodzaju czujników itd. zastosowałem Polski przewód Madex Ultralink U/UTP cat. 5e (nie ekranowany).

Niestety przewody teleinformatyczne są położone razem z przewodami elektrycznymi na odcinku kilkunastu metrów. W porywach do około 20 metrów. Czyli nie mam zachowanej odległości minimum 30 cm pomiędzy przewodami elektrycznymi a teleinformatycznymi. I już tego nie zmienię, raczej. Czy to pewne że będę miał z tego tytułu jakieś problemy, zakłócenia, czy nie koniecznie?. Jak to bywa w praktyce.
Co masz na myśli pisząc ,,do supli''?
Jeśli chodzi o moduły Zamela, one w większości wykorzystują sterowanie 230V, puszczanie takiego napięcia skrętką UTP nie jest dobrym rozwiązaniem.
Rozwiń swoją myśl i napisz jak, gdzie i czym chcesz sterować jak dokładnie wygląda instalacja itd.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023
Awatar użytkownika
Basmar
Posty: 378
Rejestracja: pt wrz 09, 2022 10:53 am
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Zakłucenia zależały będą nie tylko od napięcia ale i od obciążenia na przewodach. Przy 20 metrach kabla CAT6 nie martwiłbym się zbytnio nawet jeżeli jedno lub dwa urządzenia podłączone do pechowych kabli nie wyciągną 1 Gigabit/s to powinny przełączyć się na 100/10 Mbit/s czyli wystarczająca prędkość do wszystkiego.
Takie sprawy jak smart TV, dyski NAS i tak będą podłączane przy głównym switchu.
Zainwestuj w spora ilość bezprzewodowych Access Point WiFi 6 bo to powoli zaczyna być standardem. Lepiej więcej AP w domu rozproszonych niż jeden, czy dwa potężne, co i tak 5Ghz nie przejdzie przez beton.
No i cały plan spalił na panewce :cry:
edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

robertklepacki94 pisze: śr mar 29, 2023 7:33 pm Co masz na myśli pisząc ,,do supli''?
Jeśli chodzi o moduły Zamela, one w większości wykorzystują sterowanie 230V, puszczanie takiego napięcia skrętką UTP nie jest dobrym rozwiązaniem.
Rozwiń swoją myśl i napisz jak, gdzie i czym chcesz sterować jak dokładnie wygląda instalacja itd.
Mam topologie w gwiazdę. Wszystkie przewody elektryczne i teleinformatyczne spotykają się w dużej rozdzielni w garażu, który jest w bryle budynku. W rozdzielni switch i urządzenia "supli", które komunikują się głównie po Lan. Niestety Zamel chyba takich nie robi więc są / będą to inne produkty np. DIY, Boneio itp.
Skrętka UTP cat 5e ma być tylko jako przewody sygnałowe, czy niskonapięciowe np. od puszki z włącznikiem monostabilnym do rozdzielni (zamknięcie obwodu sterowanie oświetleniem) czy do czujników temperatury itp, standard.
W jak najmniejszym stopniu chcę stosować komunikację urządzeń supli po wifi, choć raczej całkowicie tego nie uniknę.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

edm pisze: śr mar 29, 2023 7:56 pm Mam topologie w gwiazdę. Wszystkie przewody elektryczne i teleinformatyczne spotykają się w dużej rozdzielni w garażu, który jest w bryle budynku. W rozdzielni switch i urządzenia "supli", które komunikują się głównie po Lan. Niestety Zamel chyba takich nie robi więc są / będą to inne produkty np. DIY, Boneio itp.
Skrętka UTP cat 5e ma być tylko jako przewody sygnałowe, czy niskonapięciowe np. od puszki z włącznikiem monostabilnym do rozdzielni (zamknięcie obwodu sterowanie oświetleniem) czy do czujników temperatury itp, standard.
W jak najmniejszym stopniu chcę stosować komunikację urządzeń supli po wifi, choć raczej całkowicie tego nie uniknę.
Ja u siebie mam "gwiazdę" ale na przewodach na 230 V (światła, rolety, wszystkie przyciski).

Skoro masz dociągnięte przewody nieprzystosowane do 230 V, to Zamela tu nie podłaczysz (ROW-04m, SRW-02m nie pójdą, bo są na 230 V).
Sterowanie przy napięciach 3,3 - 5 V raczej nie da rady na takich odległościach. U mnie przy 10 cm przewodach potrafiły się cuda wzbudać.
Przy napięciach 12-36 V powinno być lepiej. BoneIO chyba gdzieś na 20-30 V ma inputy (nie pamiętam, a nie mogę tego znaleźć), ale tam niektórym też zdażały się cyrki, np. przy sterowaniu roletami. Tylko to było już jakiś czas temu i możliwe, że te problemy zostały już rozwiązane, albo po prostu należy zachować separację :P.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

Opisywałem trochę chaotycznie bo z pracy. Przepraszam.
W puszkach mam UTP i elektryczne 230V. Wszystkie przewody spotykają się w rozdzielni.
Starałem się przygotować na każdą ewentualność. Mam też puszki kieszeniowe podwójne ekstra głębokie 8 cm. Lecz Na ile to możliwe chce użyć komunikacji po Lan nie po wifi. Po wifi będzie nielicznie. Na razie chyba tylko paski led.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

edm pisze: śr mar 29, 2023 8:30 pm Opisywałem trochę chaotycznie bo z pracy. Przepraszam.
W puszkach mam UTP i elektryczne 230V. Wszystkie przewody spotykają się w rozdzielni.
Starałem się przygotować na każdą ewentualność. Mam też puszki kieszeniowe podwójne ekstra głębokie 8 cm. Lecz Na ile to możliwe chce użyć komunikacji po Lan nie po wifi. Po wifi będzie nielicznie. Na razie chyba tylko paski led.
jeżeli będziesz chciał (tak jak ja) w rozdzielni umiejscowić moduły a elementy wykonawcze w pomieszczeniach i sygnał będzie szedł tą skrętką to możesz mieć problemy. Co do włączników świateł (230 lub LED) problemów nie zaobserwowałem, natomiast czujniki temperatury OneWire czyli ds18b20 potrafią wariować (gubić temperatury na chwilę lub się zawieszać), i2c to już w ogóle jest jazda bo raczej powinno się stosować na krótkie odległości chociaż bme280 działa na 10m skrętki
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Jamal88
Posty: 13
Rejestracja: wt lut 28, 2023 10:52 am

Wracając do tematu rolet. Jestem na etapie wyboru siłowników rurowych i chciałbym się dowiedzieć, które najlepiej wybrać do modułu SRW-01, a które do mSRW-01? Nie jestem pewny jeszcze który moduł zastosuje. Poniżej możliwe dla mnie warianty:
silownik.jpg
silownik.jpg (116.41 KiB) Przejrzano 244 razy
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Jamal88 pisze: pn kwie 24, 2023 9:28 am Wracając do tematu rolet. Jestem na etapie wyboru siłowników rurowych i chciałbym się dowiedzieć, które najlepiej wybrać do modułu SRW-01, a które do mSRW-01? Nie jestem pewny jeszcze który moduł zastosuje. Poniżej możliwe dla mnie warianty:

silownik.jpg
Prawdopodobnie te ze sterownikiem radiowym odpadają.
Silnik powinien być sterowany przez podanie fazy/zasilania na jeden z dwóch przewodów "góra" i "dół".
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Ze swej strony polecam wersję z mechanicznymi krańcówkami (M). Najmniej awaryjne.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”