mSRW-01 problem kalibracji

dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Nie rozumiem w jaki sposób ma się dokalibrować przecież silnik i tak się wyłączy przy skrajnych wartościach (otwarcia i zamknięcia) ponieważ układ wykrywania prądu wyłączy przekaźnik bo chyba po to on tam też jest. Utrzymywanie tego przekaźnika w stanie załączenia nawet jedną, dwie czy więcej sekund nie ma już kompletnie sensu, bo silnik więcej się już nie będzie kręcił.
Nawet gdyby coś miało się rozkalibrować i oparte by to było o czasy przy kalibracji to cykl pełnego 1 otwarcia lub 1 pełnego zamknięcia przywraca stan wyjściowy kalibracji bo dając pełne otwarcie lub zamknięcie wyłączenie silnika powinno nastąpić nie przez czasy kalibracji tylko wykrywanie zaniku poboru napięcia.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18282
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Zmiana pozycji rolety zawsze powoduje, że stan pierwotny minimalnie rozjeżdża się ze stanem bieżącym. Może dojść do sytuacji w której po jakimś czasie SRW "myśli", że roleta jest wyżej/niżej niż w rzeczywistości. Jeśli nie będziemy stosować skrajnych marginesów to w takim przypadku kiedyś zatrzyma się np. niedomknięta. Ponadto SRW i mSRW oparte są o ten sam kod. Mnożenie wyjątków nie jest porządane.
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

pzygmunt pisze: sob mar 25, 2023 11:17 am Zmiana pozycji rolety zawsze powoduje, że stan pierwotny minimalnie rozjeżdża się ze stanem bieżącym. Może dojść do sytuacji w której po jakimś czasie SRW "myśli", że roleta jest wyżej/niżej niż w rzeczywistości. Jeśli nie będziemy stosować skrajnych marginesów to w takim przypadku kiedyś zatrzyma się np. niedomknięta.
dobo pisze: sob mar 25, 2023 11:03 am Nawet gdyby coś miało się rozkalibrować i oparte by to było o czasy przy kalibracji to cykl pełnego 1 otwarcia lub 1 pełnego zamknięcia przywraca stan wyjściowy kalibracji bo dając pełne otwarcie lub zamknięcie wyłączenie silnika powinno nastąpić nie przez czasy kalibracji tylko wykrywanie zaniku poboru napięcia.
No to ten problem już Wam rozwiązałem i nie ma potrzeby dodawania dodatkowych % czasowych.
pzygmunt pisze: sob mar 25, 2023 11:17 am Ponadto SRW i mSRW oparte są o ten sam kod. Mnożenie wyjątków nie jest porządane.
mSRW-01 raczej w zamyśle ma zastąpić SRW-01 bo raczej mało logiczne jest utrzymywanie przez producenta 2 produktów do tego samego zadania, a ze starego SRW-01 już się nic więcej nie wyciśnie. Więc aktualizacja oprogramowania SRW-01 ,do którego raczej już nic się więcej nie doda w związku z ograniczeniami sprzętowymi jest tak samo logiczna jak utrzymywanie przez producenta 2 produktów do tego samego zadania.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18282
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

dobo pisze: sob mar 25, 2023 12:03 pm No to ten problem już Wam rozwiązałem i nie ma potrzeby dodawania dodatkowych % czasowych.
W szerszej perspektywie nie rozwiązałeś.
dobo pisze: sob mar 25, 2023 12:03 pm mSRW-01 raczej w zamyśle ma zastąpić SRW-01 bo raczej mało logiczne.
To nie jest takie hop. Zanim mSRW zastąpi SRW upłynie dużo czasu o ile w ogóle całkowicie zastąpi.
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Ja bym też nie przewidywał raczej, że SRW-01 zostanie zastąpiony przez młodszego brata. Nie przy tym stosunku cenowym.
Cena SRW-01 to 70% ceny mSRW-01 https://zamel24.pl/1276-odbiorniki-dopuszkowe
Dla 10szt to jest katalogowo koszt 2200zł vs 1550zł. Jeśli ktoś ma miejsce w puszkach i nie zależy mu na autokalibracji to nie będzie dopłacał do tej funkcjonalności.
Co innego gdyby stosunek cenowy był 1=1, albo odwrotny ;)

A jeszcze tak patrząc na SBW-01 i SBW-02. Ten drugi jest młodszy, może więcej i jest tańszy a i tak SBW-01 nie zniknął z rynku.
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Patrząc z perspektywy ostatniej dyskusji w sprawie logistyki dotyczącej opakowania i instrukcji, która przekłada język Angielski nad językiem Polskim i opłacalności utrzymywania 2 zestawów opakowań i instrukcji na rynek krajowy i zagraniczny jest niewspółmierny do kosztów utrzymywania linii montażowej do 2 urządzeń, które to również wymagają osobnych opakowań i instrukcji, a zadanie jednego i drugiego urządzenia jest takie samo. Przy tej całej zbędnej logistyce 2 produktów to i cena tylko i wyłącznie w ofercie mSRW-01 mogła by nieco spaść :)

Ale za bardzo odbiegliśmy od tematu.

Reasumując mSRW-01 ma układ wykrywania poboru prądu, z którego do końca nie korzysta bo nadal wymaga starej funkcji % czasu do kalibracji choć nie ma takiej potrzeby.

Natomiast zadam tu inne pytanie w jaki sposób rozpoznać poprawioną wersję mSRW-01?
Planuję dokupić 5 sztuk.
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

lesny8 pisze: sob mar 25, 2023 12:44 pm Ja bym też nie przewidywał raczej, że SRW-01 zostanie zastąpiony przez młodszego brata. Nie przy tym stosunku cenowym.
Cena SRW-01 to 70% ceny mSRW-01 https://zamel24.pl/1276-odbiorniki-dopuszkowe
Dla 10szt to jest katalogowo koszt 2200zł vs 1550zł. Jeśli ktoś ma miejsce w puszkach i nie zależy mu na autokalibracji to nie będzie dopłacał do tej funkcjonalności.
Co innego gdyby stosunek cenowy był 1=1, albo odwrotny ;)

A jeszcze tak patrząc na SBW-01 i SBW-02. Ten drugi jest młodszy, może więcej i jest tańszy a i tak SBW-01 nie zniknął z rynku.


P.S.
lesny8 pisze: sob mar 25, 2023 12:44 pm A jeszcze tak patrząc na SBW-01 i SBW-02. Ten drugi jest młodszy, może więcej i jest tańszy a i tak SBW-01 nie zniknął z rynku.
Mało udane porównanie. SRW-01 czy mSRW-01 wykorzystasz tylko do jednej rolety natomiast SBW-01 wykorzystasz tylko do jednej bramy, a SBW-02 już do dwóch bram więc nie logiczne jest zakładanie do jednej bramy SBW-02 co do ceny też nie ma tu logiki pewnie na nowszym dało radę coś przyciąć ponadto specyfikacje przekaźników są inne SRW-01 ma przekaźnik na 5A i 250V, SBW-02 ma przekaźniki 3A 24V więc oba urządzenia mają zastosowanie do różnych zespołów napędowych, a w SRW-01 czy mSRW-01 przekaźniki i funkcje są takie same.
Ostatnio zmieniony sob mar 25, 2023 5:27 pm przez dobo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

dobo pisze: sob mar 25, 2023 1:46 pm Natomiast zadam tu inne pytanie w jaki sposób rozpoznać poprawioną wersję mSRW-01?
Planuję dokupić 5 sztuk.
Ta zmieniona wersja ma znaczenie tylko dla silników o niskiej mocy (mniejszej niż 90 W). Większość silników będzie poprawnie pracować z każdym wariantem mSRW.
Chyba nie ma sposobu na rozróżnienie tych urządzeń, natomiast zmiana była wprowadzona niedawno, więc raczej kupując dostaniesz ten starszy wariant.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Biorąc stan obecny może nie mieć to dla mnie znaczenia ale patrząc w przyszłość to idziemy w kierunku zmniejszania zapotrzebowania na prąd tak więc i takie silniki do rolet czy markiz w przyszłości też kiedyś będą pobierały mniej prądu w porównaniu do obecnych silników czy tych produkowanych np. 10 lat temu.

Sprawdziłem przed chwilą pobór mojej markizy w gabinecie gdzie zamontowałem otrzymany mSRW-01 miernik pokazuje pobór ok. 122W.
Posiadając obecny stan wiedzy o "małej" wadzie urządzenia chcę dokonać świadomego zakupu na przyszłość i wolę zakupić ten z możliwością wykrycia słabszego silnika.

.
1679757940247.jpg
1679757940247.jpg (92.4 KiB) Przejrzano 289 razy
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

dobo pisze: sob mar 25, 2023 1:51 pm ...
P.S.
lesny8 pisze: sob mar 25, 2023 12:44 pm A jeszcze tak patrząc na SBW-01 i SBW-02. Ten drugi jest młodszy, może więcej i jest tańszy a i tak SBW-01 nie zniknął z rynku.
Mało udane porównanie. SRW-01 czy mSRW-01 wykorzystasz tylko do jednej rolety natomiast SBW-01 wykorzystasz tylko do jednej bramy, a SBW-02 już do dwóch bram więc nie logiczne jest zakładanie do jednej bramy SBW-02 co do ceny też nie ma tu logiki pewnie na nowszym dało radę coś przyciąć ponadto specyfikacje przekaźników są inne SRW-01 ma przekaźnik na 5A i 250V, SBW-02 ma przekaźniki 3A 24V więc oba urządzenia mają zastosowanie do różnych zespołów napędowych, a w SRW-01 czy mSRW-01 przekaźniki i funkcje są takie same.
Jak bym patrzył na to tak jak Ty to pomyślał bym podobnie, ale...
Nie patrz na przywołanie i porównanie SBW-01 i SBW-02 w kontekście ilości przekaźników i przenoszonego przez nie obciążenia, czy też porównywanie SBW do SRW, bo nie o to mi chodziło. Porównując dwa SBW spójrz na sposób zasilania i wykrywania zmian na wejściach.
Wiele razy na forum było pytanie o zakup SBW-01 bo ktoś miał tylko jedną bramę i potrzebował jeden przekaźnik, ale kończyło się zakupem SBW-02, bo był tańszy, mógł pracować zarówno na prądzie stałym jak i zmiennym i wykrywać bez problemu zmiany na wejściu. Kupując natomiast SBW-01, przy podpięciu pod konkretną centralkę napędu bramowego, ktoś musiałby stosować dodatkowe przekaźniki aby poprawnie wykryć położenie bramy.

Ja tu nie chcę w żaden sposób wymyślać co ma firma Zamel produkować, a produkcji czego zaprzestać. To nie mój cel ani biznes. To są tyko moje wnioski widząc, że skoro SBW-02 i SBW-01 jest dalej na rynku to raczej SRW-01 z niego nie zniknie.

Przypuszczam, że w Zamel'u do produkcji konkretnego urządzenia powstała linia produkcyjna, do tego jest jeszcze stanowisko testowe testujące każde wyprodukowane urządzenie. Takie zaprzestanie produkcji danego urządzenia wiąże się z kosztami, utratą lub przekształcenie samej linii produkcyjnej, co czasami może być mało opłacalne, dlatego trzyma się taką linię do póki sprzedaż nie spadnie poniżej progu opłacalności, który to ktoś na pewno monitoruje. Może tak jest w przypadku SBW-01? Nie wiem.
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL mSRW-01”