MEW-01 który włącza i wyłącza wyjścia w ROW-04M

Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

pawel wilk pisze: śr lut 08, 2023 8:03 pm Witam. Przemyślałem sprawę i ze względu na niewielką ilość miejsca w rozdzielnicy sterowania grzałkami i to że styczniki będą zbyt często się załączały postanowiłem uprościć trochę te sterowanie. Na chwilę obecną mam dwa styczniki 3 fazowe jednokanalowe. Odpowiedzialny za włączanie tych grzałek jest ROW-02 który załącza grzałki 4.5 i 10 kw na pełnej mocy. Chcę podzielić to w ten sposób. Produkcja 5kw załącza grzałkę 4.5 kw, produkcja 10.5 kw załącza grzałkę 10 kw i wyłącza 4.5 kw , produkcja 15.5 kw załącza dwie grzałki jednocześnie. Myślę że takie rozwiązanie będzie bardziej stabilne i mniej nadwyrężajace styczniki. Chcę też żeby przy napięciu 251v załączyła się grzałka 4.5 kw lub 10 i włączyła jeśli napięciu spadnie do 250? Może jakieś sugestie?
Dwie, czy trzy grzałki - bez większej różnicy. Te same sceny, co podałem wcześniej, tylko dwie włączające i dwie wyłączające. Wartości mocy podajesz w warunkach w Watach (na minusie, bo to moc oddawana).

Jeśli MEW mierzy prąd oddawany do sieci, to on nie wie ile energii jest zużywane przez dom, a więc nie zna też produkcji z PV.

Dlatego, jeśli pierwszą grzałkę załączasza przy -5 kW, to efektywnie oddawana moc spadnie do -0.5 kW. Więc jeśli grzałka 4.5 jest włączona i moc oddawana jest znowu -5 kW, to wtedy włączasz tą drugą grzałkę, a pierwszą wyłączasz.

Ogólnie jest to skomplikowane. Do tego skrypty też nie są super intuicyjne. Ja u siebie wykupiłem Pushover (aby mieć powiadomienia ze skrytpów na telefon) i najpier zamiast fizycznego załączania przekaźników, to generowałem sobie powidaomienia na telefon i jak coś przychodziło, to sprawdzałem jaka jest produkcja i czy ta logika, którą tam zapisałem była sensowna.

Odnośnie napięcia, to analogicznie możesz utworzyć sceny, które robią odczyt napięcia (tylko trzeba pamiętać, że napięcie masz na każdej fazie osobno).
Czy u Ciebie występuje problem zbyt wysokiego napięcią i wyłączania falownika? Jeśli tak, to najłatwiej jest to najpierw zgłaszać do energetyki - czasem zdarza się, że bez problelmu problem rozwiazują.
Jeśli nie wiesz, to może najpierw warto poczekać do maja i zobaczyć jak sie sieć zachowuje u Ciebie.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
pawel wilk
Posty: 39
Rejestracja: wt lut 07, 2023 7:21 pm

A czy używałeś MEW do takich rzeczy?
botr123
Posty: 35
Rejestracja: pn gru 26, 2022 4:28 pm

A można do tego typu scen scriptow wykorzystać gniazda gosung ?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Nie rozumiem o co pytacie odnośnie MEW i gosung.
Każdy licznik energii, który ma w Supli pomiar danego parametru (np moc, napięcie) może być użyty w warunkach w skrypcie. to co on mierzy i jak można tego użyć zależy od tego gdzie jest podłączony.
Każdym kanałem przekaźnika można też sterować z poziomu skryptów.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
pawel wilk
Posty: 39
Rejestracja: wt lut 07, 2023 7:21 pm

Czy są gniazdka SUPLA do których można podłączyć grzałkę 3kw jednofazową?
cinas
Posty: 221
Rejestracja: ndz sie 14, 2022 6:59 am

Są np
gosund sp111 3550W
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Gotowych gniazdek z Suplą nie ma. Są tylko urządzenia z wgranym softem supli.
3 kW to dość dużo i czasem mimo deklaracji producenta nie wytrzymują takiego obciążenia
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Gitman
Posty: 469
Rejestracja: sob lis 05, 2022 7:52 am
Lokalizacja: Bielawa

Dokładnie do żadnych z tych gniazdek nie odważył bym się podłączyć 3kw to proszenie się o kłopoty tym bardziej że przy grzałce raczej nie będzie to chwilowe załączenie.
botr123
Posty: 35
Rejestracja: pn gru 26, 2022 4:28 pm

Ok.. no to czy wogole mozna sterować gniazdem gosund od mem01 ..pytam bo dzisiaj będę wgrywał suple do jednego z gniazdek. A jak sprawdzałem w aplikacji script zbudować jakąś scenę to miałem żadnego kanału do wybrania no bo nie mam jeszcze chyba czy sterować mając tylko mem i wemosa z 8czujnikami ds
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

botr123 pisze: pt lut 10, 2023 2:19 pm Ok.. no to czy wogole mozna sterować gniazdem gosund od mem01 ..pytam bo dzisiaj będę wgrywał suple do jednego z gniazdek. A jak sprawdzałem w aplikacji script zbudować jakąś scenę to miałem żadnego kanału do wybrania no bo nie mam jeszcze chyba czy sterować mając tylko mem i wemosa z 8czujnikami ds
Już na to pytanie odpowiedziałem ;)
viewtopic.php?p=144495#p144495
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL MEW-01”