Moduł czujnika natężenia światła

bruno360
Posty: 67
Rejestracja: wt gru 31, 2019 5:49 pm

Do YoMan !
Kombinowałem z tym opomiarowaniem ale przekażniki prądowe które znalazłem nie są w stanie przyjąć napięcia 350V DC.Są gotowe moduły do pomiaru napięcia montowane na przewód ale na napięcie AC.Jak znasz dobrze temat to podpowiedź czym to najlepiej opomiarować.To było by najlepsze powiedzmy przy 250voltach załąùczało by przekażnik.
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Chyba mówimy o dwóch różnych rzeczach. Jeżeli chcesz załączyć coś przy 250V to chyba chodzi Ci o napięcie po stronie AC, żeby uniknąć wyłączenia falownika z powodu wysokiego napięcia w sieci. Do tego powinno Ci wystarczyć zwykle gniazdko typu Gosund.
Ja natomiast się odnosiłem do zwiększenia autokonsumpcji czyli zużywania wtedy kiedy jest produkcja adekwatnie do jej poziomu. Te dwie kwestie mogą się łączyć ale nie muszą. U mnie czasami jest wyższe napięcie kiedy jest pochmurno i instalacja pracuje na 2kW niż wtedy kiedy leci na 9kW (lub podobnie). Generalnie jeszcze mi się nigdy nie wyłączyła.
Co do opomiarowania mocy z jaką pracuje instalacja to pytanie jaki masz falownik.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
bruno360
Posty: 67
Rejestracja: wt gru 31, 2019 5:49 pm

Nie zrozumieliśmy się chodzi mi o pomiar napięcia wchodzącego do falownika z paneli fotowoltaicznych. Jeśli będzie duże nasłonecznienie i napięcie wzrośnie powiedzmy do 270 v wtedy załączy przekaźnik grzałkę w termie
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

bruno360 pisze: pn lut 06, 2023 6:30 pm Nie zrozumieliśmy się chodzi mi o pomiar napięcia wchodzącego do falownika z paneli fotowoltaicznych. Jeśli będzie duże nasłonecznienie i napięcie wzrośnie powiedzmy do 270 v wtedy załączy przekaźnik grzałkę w termie
Teraz rozumiem tylko nic ci nie podpowiem, bo nie wezbrała się we mnie nigdy potrzeba mierzenia tego. Albo potrzebuję zwiększenia autokonsumpcji albo zapobiegania wyłączeniom falownika z powodu napięcia w sieci.
Jeżeli będzie duże nasłonecznienie to wzrośnie moc instalacji w KW i to mam opomiarowane i dodatkowo wzrośnie temperatura falownika - to też mam opomiarowane.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
bruno360
Posty: 67
Rejestracja: wt gru 31, 2019 5:49 pm

Odgrzewam posta .Kupiłem czujnik BH1750 za namową kolegów z forum.Podłaczyłem do wemosa ustawiłem warunkowania i wszystko pięknie działa.Jest tylko mały problem bo można niechcący w aplikacji ręcznie załączyć przekaźnik no i wtedy czujnik nie wyłączy już przekaźnika.Nawet jak nie będzie słońca to grzałka będzie pobierać prąd z sieci.Jest jakiś sposób żeby takie przypadkowe ręczne właczenie wyeliminować ? Może jakieś dodatkowe warunkowanie ustawić ale nic mi nie przychodzi do głowy.
Gitman
Posty: 469
Rejestracja: sob lis 05, 2022 7:52 am
Lokalizacja: Bielawa

Wyłącz widoczność w aplikacji
bruno360
Posty: 67
Rejestracja: wt gru 31, 2019 5:49 pm

Ten sposób znam ale jak tak zrobię to nie będę miał podglądu stanu przekaźnika.
Pietras81
Posty: 1702
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

Dołożyć drugi przekaznik i w aplikacji mieć krańcówkę działa lub nie.
https://pietras-81.aqi.eco/
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Pietras81 pisze: czw mar 02, 2023 8:37 pm Dołożyć drugi przekaznik i w aplikacji mieć krańcówkę działa lub nie.
Ewentualnie dodać virtual który zmienia stan (skrypty) na zgodny z rzeczywistym, który jest ukryty
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
eXtrem
Posty: 26
Rejestracja: pn mar 04, 2019 8:41 pm

[ROZWIAZANIE]
.
Ja rozwiązałem pomiar natężenia światła za pomocą małego panelu od lampki solarnej 2,5V.
.
panel2.jpg
panel2.jpg (173.9 KiB) Przejrzano 238 razy
.

W Gui-generic wybrałem: Analogowe/Pomiar analogowy (ADC Pin).

Zainstalowałem na ESP8266 w Ustawieniach urządzenia/Analog ustawiłem:
ADC Pin GPIO17-A0 ANALOG
MIN IN 0
MAX IN 1000
MIN OUT 0
MAX OUT 1000
.
ANALOG2.jpg
ANALOG2.jpg (47.36 KiB) Przejrzano 238 razy

Na https://cloud.supla.org dobrałem sobie ustawienia do produkcji z PV.
Np. gdy wskazania czujnika są >745 to z paneli mam około 2000W i wtedy włącza się grzałka (1,2kW) w bojlerze, gdy jasność spada do <740 to wtedy się wyłącza ustawiłem te zadania w REAKCJACH i oczywiście powiadomienia na telefon.
Każdy to musi dobrać sam i dostosować do panelu PV i ilości mocy, która mu załącza grzałkę.
.
SCREEN.jpg
SCREEN.jpg (138.41 KiB) Przejrzano 238 razy
.
Ikona czujnika światła dostępna na https://icons.supla.io
.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”