[PORADNIK] Arduino IDE

SOYER
Posty: 819
Rejestracja: śr sie 10, 2022 12:29 pm
Lokalizacja: Kryry

Już znalazłem, tak to było:
Klew napisał:
"Problem jest związany z ilością pamięci RAM. Gdzieś przy 2.4.1 zjadłem dodatkowe 1600 B i teraz Arduino Mega nie chce działać.

EDIT: pamięć została zjedzona przez logowanie. W aktualnej wersji, nad którą pracuję, zostało to już poprawnione, ale na wydanie trzeba chwilę jeszcze poczekać.
Także na razie możesz zostać przy wersji 2.4.0, a jak zostanie wydana kolejna wersja, to wtedy się przesiądź na nią."

Czy to juz rozwiązane jest?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

SOYER pisze: ndz lut 05, 2023 4:33 pm Już znalazłem, tak to było:
Klew napisał:
"Problem jest związany z ilością pamięci RAM. Gdzieś przy 2.4.1 zjadłem dodatkowe 1600 B i teraz Arduino Mega nie chce działać.

EDIT: pamięć została zjedzona przez logowanie. W aktualnej wersji, nad którą pracuję, zostało to już poprawnione, ale na wydanie trzeba chwilę jeszcze poczekać.
Także na razie możesz zostać przy wersji 2.4.0, a jak zostanie wydana kolejna wersja, to wtedy się przesiądź na nią."

Czy to juz rozwiązane jest?
Tak, tamta poprawka już jakiś czas temu wyszła: https://github.com/SUPLA/supla-device/b ... 2022-10-03
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
DropsNH
Posty: 19
Rejestracja: wt wrz 20, 2022 7:38 am

Witam. Problem z czujnikami Sht30 nadal nie rozwiązany.Webinterface działa prawidłowo.
Tak jak pisałem, skaner I2C wykrywa oba ich adresy,a program z biblioteką sht31.h poprawnie z nimi współpracuje i jestem w stanie odczytać temperaturę i wilgotność.
Sprawdzę może w GUI genericu czy program poradzi sobie z odczytem.
SOYER
Posty: 819
Rejestracja: śr sie 10, 2022 12:29 pm
Lokalizacja: Kryry

klew pisze: ndz lut 05, 2023 7:21 pm
SOYER pisze: ndz lut 05, 2023 4:33 pm Już znalazłem, tak to było:
Klew napisał:
"Problem jest związany z ilością pamięci RAM. Gdzieś przy 2.4.1 zjadłem dodatkowe 1600 B i teraz Arduino Mega nie chce działać.

EDIT: pamięć została zjedzona przez logowanie. W aktualnej wersji, nad którą pracuję, zostało to już poprawnione, ale na wydanie trzeba chwilę jeszcze poczekać.
Także na razie możesz zostać przy wersji 2.4.0, a jak zostanie wydana kolejna wersja, to wtedy się przesiądź na nią."

Czy to juz rozwiązane jest?
Tak, tamta poprawka już jakiś czas temu wyszła: https://github.com/SUPLA/supla-device/b ... 2022-10-03
Dziękuję👍
Awatar użytkownika
veeroos
Posty: 271
Rejestracja: ndz mar 20, 2022 9:30 am
Lokalizacja: Głogów

DropsNH pisze: pn lut 06, 2023 2:05 am Witam. Problem z czujnikami Sht30 nadal nie rozwiązany.Webinterface działa prawidłowo.
Tak jak pisałem, skaner I2C wykrywa oba ich adresy,a program z biblioteką sht31.h poprawnie z nimi współpracuje i jestem w stanie odczytać temperaturę i wilgotność.
Sprawdzę może w GUI genericu czy program poradzi sobie z odczytem.
Hmmm wiesz co w sumie mógłbyś to trochę "na okrędkę" zrobić, nie wiem dlaczego nie działa odczyt tych czujników, ja zamówiłem właśnie 4 sztuki, więc sobie testy będę robił na dniach, mógłbyś przygotować sobie klasę do odczytu temperatury i wilgotności, wkleić do niej wartości odczytywane z biblioteki która Ci chodzi, wstępnie coś dzisiaj na szybko stworzyłem, jak przetestuję, to napiszę, moje wartości które wpisywałem działają, ale jak czujniki przyjdą to przetestuję na "żywym organizmie" 😉.
Zamel Mew-01, Wemos D1 mini Pro + Ikea vindriktning + BME280, 3x - SonOff mini, 3x - SonOff Basic, 3xGosund SP111, SonOff S55, 2x GOSUND WB4
Awatar użytkownika
veeroos
Posty: 271
Rejestracja: ndz mar 20, 2022 9:30 am
Lokalizacja: Głogów

Jestem już po testach i czujnik SHT30 na Twojej bibliotece działa bardzo dobrze. jednakże trzeba dodać klasę na przykład taką:

Kod: Zaznacz cały

class Czujnik_SHT : public Supla::Sensor::ThermHygroMeter {
 public:
  explicit Czujnik_SHT(int8_t address = 0x44) : address(address) {
  }

  double getTemp() {
    temperature = sht.getTemperature();
    if (isnan(temperature)) {
      temperature = TEMPERATURE_NOT_AVAILABLE;
    }

    if (temperature == TEMPERATURE_NOT_AVAILABLE) {
      retryCountTemp++;
      if (retryCountTemp > 3) {
        retryCountTemp = 0;
      } else {
        temperature = lastValidTemp;
      }
    } else {
      retryCountTemp = 0;
    }
    lastValidTemp = temperature;

    return temperature;
  }

  double getHumi() {
    humidity = sht.getHumidity();
    if (isnan(humidity)) {
      humidity = HUMIDITY_NOT_AVAILABLE;
    }

    if (humidity == HUMIDITY_NOT_AVAILABLE) {
      retryCountHumi++;
      if (retryCountHumi > 3) {
        retryCountHumi = 0;
      } else {
        humidity = lastValidHumi;
      }
    } else {
      retryCountHumi = 0;
    }
    lastValidHumi = humidity;
    return humidity;
  }

 private:
  void iterateAlways() {
    if (millis() - lastReadTime > 10000) {
      lastReadTime = millis();
      sht.read();
      channel.setNewValue(getTemp(), getHumi());
    }
  }

  void onInit() {
    sht.begin(address);
    channel.setNewValue(getTemp(), getHumi());
  }

 protected:
  int8_t address;
  double temperature = TEMPERATURE_NOT_AVAILABLE;
  double humidity = HUMIDITY_NOT_AVAILABLE;
  double lastValidTemp;
  double lastValidHumi;
  int8_t retryCountTemp;
  int8_t retryCountHumi;
  int8_t retryCount = 0;
  ::SHT31 sht; 
};
Musisz wcześniej zainkludować:

Kod: Zaznacz cały

#include <supla/sensor/therm_hygro_meter.h>
i później już w setupie wywołujesz sobie czujniki:

Kod: Zaznacz cały

new Czujnik_SHT(0x44);
w nawiasie wpisując adres czujnika.
Zamel Mew-01, Wemos D1 mini Pro + Ikea vindriktning + BME280, 3x - SonOff mini, 3x - SonOff Basic, 3xGosund SP111, SonOff S55, 2x GOSUND WB4
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

veeroos pisze: pt lut 10, 2023 7:25 am Jestem już po testach i czujnik SHT30 na Twojej bibliotece działa bardzo dobrze. jednakże trzeba dodać klasę na przykład taką:
W bibliotece jest już obsługa jakichś SHT3x: https://github.com/SUPLA/supla-device/b ... or/SHT3x.h

Osobiście nie mam tego na czym przetestować i nie używałem, ale powinno działać, a jak nie działa, to powinniśmy poprawić :).
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
veeroos
Posty: 271
Rejestracja: ndz mar 20, 2022 9:30 am
Lokalizacja: Głogów

klew pisze: pt lut 10, 2023 9:02 am
veeroos pisze: pt lut 10, 2023 7:25 am Jestem już po testach i czujnik SHT30 na Twojej bibliotece działa bardzo dobrze. jednakże trzeba dodać klasę na przykład taką:
W bibliotece jest już obsługa jakichś SHT3x: https://github.com/SUPLA/supla-device/b ... or/SHT3x.h

Osobiście nie mam tego na czym przetestować i nie używałem, ale powinno działać, a jak nie działa, to powinniśmy poprawić :).
Krzysztofie jest lipa, dalej nie działa wyświetla się błąd:

Kod: Zaznacz cały

SHT [ERROR] Code #-20
Jak coś mogę testować ;-). Mam sprzęt rozłożony na biurku ;-).
Zamel Mew-01, Wemos D1 mini Pro + Ikea vindriktning + BME280, 3x - SonOff mini, 3x - SonOff Basic, 3xGosund SP111, SonOff S55, 2x GOSUND WB4
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

veeroos pisze: pt lut 10, 2023 9:23 am Krzysztofie jest lipa, dalej nie działa wyświetla się błąd:

Kod: Zaznacz cały

SHT [ERROR] Code #-20
Jak coś mogę testować ;-). Mam sprzęt rozłożony na biurku ;-).
To wygląda na błąd z poziomu tej biblioteki SHT.

Weź na tym samym sprzęcie odpal przykład z tej biblioteki i zobacz czy działa. Jeśli nie działa, to znajdź najpierw przyczynę i ją popraw :)
Następnie sprawdź na Supli, jeśli nadal nie działa, to podaj link do przykładu z biblioteki SHT, który działał, albo wklej tutaj kod.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
veeroos
Posty: 271
Rejestracja: ndz mar 20, 2022 9:30 am
Lokalizacja: Głogów

klew pisze: pt lut 10, 2023 9:45 am
veeroos pisze: pt lut 10, 2023 9:23 am Krzysztofie jest lipa, dalej nie działa wyświetla się błąd:

Kod: Zaznacz cały

SHT [ERROR] Code #-20
Jak coś mogę testować ;-). Mam sprzęt rozłożony na biurku ;-).
To wygląda na błąd z poziomu tej biblioteki SHT.

Weź na tym samym sprzęcie odpal przykład z tej biblioteki i zobacz czy działa. Jeśli nie działa, to znajdź najpierw przyczynę i ją popraw :)
Następnie sprawdź na Supli, jeśli nadal nie działa, to podaj link do przykładu z biblioteki SHT, który działał, albo wklej tutaj kod.
Odpaliłem przykład singleshotmode i działa
Zamel Mew-01, Wemos D1 mini Pro + Ikea vindriktning + BME280, 3x - SonOff mini, 3x - SonOff Basic, 3xGosund SP111, SonOff S55, 2x GOSUND WB4
ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ / Jak to zrobić”