Jaki rezystor do kilku DS18B20

Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

równolegle to 1.1k :roll:
Obrazek
bigthomas
Posty: 234
Rejestracja: pn sie 12, 2019 3:35 pm

Duch__ pisze: sob paź 24, 2020 1:27 pm równolegle to 1.1k :roll:
Tak masz rację, mam połączone równolegle czyli wychodzi 1.1k ;)
Ale co ciekawe, nic nie ruszałem i wszystko się uspokoiło.
kurus
Posty: 1038
Rejestracja: śr sty 15, 2020 8:17 pm

Trochę odgrzeje temat.. bo od ostatniego postu wody w Wiśle upłynęło i może ktoś podzieli się doświadczeniem jakie dajecie rezystory przy 8xds? Mam podłączone je pod nodemcu gpio2, jest tam pul UP z samego esp i przy 4 ds działało mi długie miesiące bez problemowo, przy 8 znika czasami pomiar z kilku i nawet restart gui nie pomaga, a jedynie odłączenie na chwile z zasilania..
matrix0606
Posty: 333
Rejestracja: wt lis 08, 2022 9:05 pm

A skoro jest temat to i ja zapytam. 2xDS na krótkich kablach. Mam już 4k7 zamontowany. Muszę go zmieniać czy pójdzie?
Dzisiaj i tak to ogarnę więc się dowiem ale jestem ciekawy Waszego zdania.
Vivo V21 5G 8G RAM + 4G SWAP
Funtouch OS 12 Global
MOBO - MSI B350 Tomahawk
GPU - GTX1060 6G
CPU - Ryzen5 1400 3,2G
PSU - SPC Vero L2 500W 80 Plus Bronze
RAM - HyperX 2x8GB 3200MHz CL16 Predator RGB
kurus
Posty: 1038
Rejestracja: śr sty 15, 2020 8:17 pm

Mi 4 szt bez żadnego rezystora działa długie miesiące stabilnie
omnixcrs
Posty: 1
Rejestracja: pn sty 30, 2023 7:42 pm

Witam,
widzę że przydało by się trochę wiedzy technicznej zaczerpniętej ze źródeł rzetelnych :)

- ilość czujników nie ma znaczenia (przynajmniej teoretycznie bo z praktycznego punktu widzenia to każdy dodatkowy zwiększa rezystancję i pojemność linii ONEWIRE)
- ważna jest długość całego okablowania (jej pojemność i rezystancja)
- ważna jest topologia magistrali ONEWIRE (zalecana jest topologia linearna czyli od czujnika do czujnika). Większość osób stosuje gwiazdę co jest niezalecane dla ONEWIRE - ale nie mówię że nie działa !, dopuszczalna jest jeszcze topologia pnia przy gałęziach<3m.
- zastosowane przewody - absolutnie zakaz skrętki ekranowanej (odbicia itp.)
- zasilanie pasożytnicze - zapomnijcie (tu też nie mówię że zawsze nie działa ale potrzebne laboratorium aby ustalić korzystne warunki)

Jak widać powyżej parę rzeczy może mieć wpływ na transmisję ale wszystko sprowadza się rezystora podciągającego - jak go dobrać ?? Eksperymentalnie ?? NIEEEE

Gdy czujnik wymusza stan niski w przewodzie, prąd nie powinien przekraczać 4 mA. Gdy czujnik potrzebuje zasilania, obwód powinien dostarczyć mu około 1 mA. Zatem między zaciskami D i GND powinien być prąd o wartości od 1 do 4 mA.
W przypadku krótkich przewodów sprawa prosta:

prąd = napięcie / rezystancja = 5 V / 4700 Ω = 0,00106 A = 1,06 mA

Przy dłuższych przewodach przewód zachowuje się jak obwód RC. R przewodu połączona z rezystorem podciągającym zmniejsza prąd jaki może dojść do czujnika, natomiast C(pojemność) powoduje, że przewód ma opóźnienia w zmienianiu stanu z LOW na HIGH i odwrotnie.

Rozwiązanie ?
Zamiast R podciągającego wstawić chwilowo potencjometr 4k7, podłączyć amperomierz między GND i D i regulować do osiągnięcia wyżej opisanych parametrów.

pozdrawiam Andrzej...
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

bigthomas pisze: pn paź 26, 2020 9:49 am
Duch__ pisze: sob paź 24, 2020 1:27 pm równolegle to 1.1k :roll:
Tak masz rację, mam połączone równolegle czyli wychodzi 1.1k ;)
Ale co ciekawe, nic nie ruszałem i wszystko się uspokoiło.
z mojego doświadczenia za mały rezystor też zaczyna powodować cuda. Ja zwykle zaczynam od 4,7 i doświadczalnie schodzę w dół. Jak jest dużo problemów to po 0,5-0,7k. Jak już błędy są rzadkie to 0,2-0,3k. I do skutku.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Albert
Posty: 576
Rejestracja: pt sty 04, 2019 8:32 pm
Lokalizacja: Chełm

Dla 8-10 szt rezystor 1k i zawsze działa i dobrze pokazuje.
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

YoMan pisze: pn sty 30, 2023 9:00 pm
bigthomas pisze: pn paź 26, 2020 9:49 am
Duch__ pisze: sob paź 24, 2020 1:27 pm równolegle to 1.1k :roll:
Tak masz rację, mam połączone równolegle czyli wychodzi 1.1k ;)
Ale co ciekawe, nic nie ruszałem i wszystko się uspokoiło.
z mojego doświadczenia za mały rezystor też zaczyna powodować cuda. Ja zwykle zaczynam od 4,7 i doświadczalnie schodzę w dół. Jak jest dużo problemów to po 0,5-0,7k. Jak już błędy są rzadkie to 0,2-0,3k. I do skutku.
Zbyt mały rezystor powoduję że linia jest cały czas w stanie HIGH i czujnik nie jest w stanie zdusić jej do stanu LOW na odpowiedni poziom żeby procesor wykrył to jak stan LOW a nie zgaduj zgadula czy to jeszcze HIGH czy już może LOW.
Obrazek
hultajson
Posty: 1
Rejestracja: ndz lut 05, 2023 7:17 am

kurus pisze: sob sty 21, 2023 11:20 am Mi 4 szt bez żadnego rezystora działa długie miesiące stabilnie
A czy bez rezystora nie ryzykujemy spaleniem mikrokontrolera lub samego czujnika?
omnixcrs pisze: pn sty 30, 2023 7:58 pm Przy dłuższych przewodach przewód zachowuje się jak obwód RC. R przewodu połączona z rezystorem podciągającym zmniejsza prąd jaki może dojść do czujnika, natomiast C(pojemność) powoduje, że przewód ma opóźnienia w zmienianiu stanu z LOW na HIGH i odwrotnie.

Rozwiązanie ?
Zamiast R podciągającego wstawić chwilowo potencjometr 4k7, podłączyć amperomierz między GND i D i regulować do osiągnięcia wyżej opisanych parametrów.

pozdrawiam Andrzej...
Wow, świetna wypowiedź. Jestem zielony w temacie, więc wybaczcie jeśli pytanie wyda się głupie, ale nie da się zmierzyć miernikiem rezystancji czujnik + przewód podłączając się do ich końców?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”