Jak zapisywać dane z MEW-01 do influxdb

deszczur
Posty: 8
Rejestracja: sob sty 04, 2020 6:57 am

Cześć Wszystkim,

Mam 2 MEW-01 - jeden w domu, drugi "na garaż".
Chcę stworzyć panel wizualizacji napięć w sieci.
Postawiłem Raspberry Pi 3B, na nim zainstalowałem i połączyłem Influxdb i Grafana.
Jednak w bazie nie mam jeszcze danych.
I szukam rozwiązania jak ją teraz nakarmić.

Szukam, czytam, oglądam, ale nie potrafię znaleźć jasnego tutoriala jak zapisywać parametry z MEW-01.

Czy możecie coś polecić?

pozdrawiam
Michał
deszczur
Posty: 8
Rejestracja: sob sty 04, 2020 6:57 am

Dziekuje,
dzisiaj w wolnych chwilach walczylem dalej z tematem. Niestety nadal nie udalo mi sie go ogarnac. Chyba gdzies sie zapetlilem.

Jesli mam zainstalowany Influxdb i Grafana na localhost (Raspbery) to w jaki sposob moge zapisywac dane do bazy?
Czy moge korzystac z suplowego brokera? mqtt28.supla.org ?
A moze trzeba zainstalowac lokalny (np.Mosquito?) i przekonfigurowac MEWke?

Wolalbym nie ruszac konfiguracji ktora dziala i skorzystac z defaultowego.

Jak rozumiem, Suplowy broker MQTT rozsyla topic'ki i influxdb moglby je zapisywac, i wlasnie tutaj brakuje mi laczenia (Node-Red sie nadaje?).

pozdrawiam
Michal
Erek
Posty: 25
Rejestracja: pn paź 24, 2022 2:10 pm

Jak ja zrozumiałem i zadziałało to nie ma opcji, żeby Panu nie pomogło.

https://techentuzjasta.pl/pobieranie-da ... w-grafana/

Pozdrawiam.
deszczur
Posty: 8
Rejestracja: sob sty 04, 2020 6:57 am

Dziekuję,
Chciałem ominąć Home Assistant (na Malince działa inny temat).

Poddałem się i próbnie, na innej karcie zainstalowałem HA.
Postepuję zgodnie z tutorialem.
https://techentuzjasta.pl/pobieranie-da ... a_InfluxDB

Niestety potknąłem się przy integracji MQTT z HA.
https://techentuzjasta.pl/konfiguracja- ... przez_MQTT

HA>Ustawienia> MQTT>Konfiguruj:
mqttsetup.jpg
mqttsetup.jpg (37.38 KiB) Przejrzano 748 razy
otrzymuję:
mqtterror.jpg
mqtterror.jpg (20.14 KiB) Przejrzano 748 razy


Odnoszę wrażenie jakbym jeździł po rondzie... ;-)

[edit]
z kolei MQTT Explorer jakby widział połączenie.
mqttexplorer.jpg
mqttexplorer.jpg (58.52 KiB) Przejrzano 742 razy
dziwne...
Ostatnio zmieniony wt gru 13, 2022 12:44 pm przez deszczur, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18282
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

W instrukcji nigdzie nie masz abyś łączył się za pomocą kreatora tylko powinieneś wprowadzić odpowiednie ustawienia do configuration.yml.
Ten kreator ze screenów próbuje się łączyć bez SSL-a pomimo, że wskazujesz inny port. Tak to nie zadziała.
Erek
Posty: 25
Rejestracja: pn paź 24, 2022 2:10 pm

Też się na tym samym "zawiesiłem" 😁

Trzeba zaznaczyć, przy wpisywaniu tych danych, opcje zaawansowane (na dole okna) i zaznaczyć w tych ustawieniach "auto".

Mi się udało, Panu się uda.
ronpaul
Posty: 45
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 12:30 pm

Witam chciałbym się podpiąć pod wątek.
Zauważyłem że przy wybieraniu parametrów wielu urządzeń z endpoint'a channels, tj.

%LINK%?location=%LOCATION_ID%&include=state

Zdarza się czasem (rzadko) że jeden z MEW'ów (z zwracanej tablicy urządzeń) mając "state.connected==true" ma jednocześnie "state.phases == undefined". Czy to normalne ? Czy nie powinno być tak że dla MEW'ów przy stanie "connected==true" tablica z fazami powinna być zawsze dostępna ?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

ronpaul pisze: wt gru 13, 2022 5:11 pm Witam chciałbym się podpiąć pod wątek.
Zauważyłem że przy wybieraniu parametrów wielu urządzeń z endpoint'a channels, tj.

%LINK%?location=%LOCATION_ID%&include=state

Zdarza się czasem (rzadko) że jeden z MEW'ów (z zwracanej tablicy urządzeń) mając "state.connected==true" ma jednocześnie "state.phases == undefined". Czy to normalne ? Czy nie powinno być tak że dla MEW'ów przy stanie "connected==true" tablica z fazami powinna być zawsze dostępna ?
Urządzenie podczas rejestracji nie wysyła danych dotyczących pomiarów licznika. Więc jeśli trafisz z odczytem na moment między zarejestrowaniem się licznika, a dosłaniem przez niego reszty pomiarów, to taka sytuacja może wystąpić
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ronpaul
Posty: 45
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 12:30 pm

Ok, jasne. Czyli jedynym sposobem na taką okazję jest sprawdzenie czy dana właściwość jest dostępna ?

Generalnie chciałem uniknąć sprawdzania warunku .hasOwnProperty('phases') po to by móc przepuścić listę identyfikatorów urządzeń przez instrukcję switch a dopiero w niej robić akcje odpowiednie dla identyfikatora urządzenia (sprawdzając w pętli tylko czy "connected==true").

W każdym razie jasne, choć w teorii być może mogła by być zmienna wspólna dla wszystkich urządzeń zawierających stany/pomiary informująca że ich dane ("phases"/"on"/"temperature"/"humidity" itd.) są dostępne. Coś w stylu "state.dataready" == [true/false]
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL MEW-01”