Dimmer sterowany jednym przyciskiem

Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

LukaszH pisze: ndz sie 28, 2022 7:33 am Ogólnie do dimmer używam softu od @elmaya ale mam jeden sterownik gdzie używam GG i faktycznie trochę to męczące z tym pwm który działam min>>max>>min>>itd.
Dodatkowo może da się zaimplementować w bibliotece przy tej okazji jakieś delikatniejsze rozjaśnianie na maxa jak i gaszenie do min - takie delikatniejsze zachowanie ma właśnie soft elmaya :)
Kiedyś chyba o tym pisałem, że na GG przejścia są schodkowe, zwłaszcza widoczne przy małych wartościach. Faktycznie w softach elmaya jest to jakoś płynniej zrobione. Wtedy nie było więcej zainteresowanych tym tematem więc nie pisałem więcej. Może się mylę ale skoro jeden soft ma łagodniejsze przejścia to chyba to nie jest kwestia biblioteki tylko konkretnego softu. Gdyby Szanowny Kolega @krycha88 się nad tym pochylił byłoby super .... .... ale pamiętajmy że doba ma 24h :)
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Właśnie czasem mi jest trudno odróżnić co jest softem GG, a co jest jednak w gestii biblioteki. Elmaya często modyfikował biblioteki i dopisywał dodatkowe fragmenty programu i tutaj ciężko to porównywać. Jedynie co to jako użytkownik mogę dać feedback co do funkcjonalności. Także jak będzie czas i możliwość to fajnie by zrobić poprawkę do działania przycisku min>>max>>min>>itd. ale także zwiększyć płynność przechodzenia w pwm aby nie było takiego „skokowego przejścia”.
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

klew pisze: sob sie 13, 2022 2:01 pm Każde kolejne przytrzymanie powinno ściemniać/rozjaśniać w przeciwną stronę niż poprzednie
To ja pozwolę sobie jeszcze tutaj dopisać, co koledze do Issues dodałem:
https://github.com/krycha88/GUI-Generic/issues/86

w skrócie - ustawienie zakresu PWMu oraz częstotliwości PWMu
Dobrze by było, by dało się ustawiać wartości minimalne i maksymalne PWMu, którym odpowiadają wartości 0%-100% ustawione gałką/suwakiem w aplikacji . Oraz "szybkość pwm" aby uniknąć piszczenia czy migotania, a równocześnie dostosować się do różnych zastosowań i szybkości mosfetu/triaka itp

(sama wartość brightness (jak i jasności rgb i rgbbrightness) są u_int32 ale nie wiem jaki jest ich realny zakres w supladev używany - może 0-1023 ? w kazdym razie jakoś to się rzutuje na zakres PWMu na porcie, oraz na krok i szybkość ich regulacji podczas przyciskania przycisku dimmera)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Hrumque pisze: wt wrz 06, 2022 4:58 pm
klew pisze: sob sie 13, 2022 2:01 pm Każde kolejne przytrzymanie powinno ściemniać/rozjaśniać w przeciwną stronę niż poprzednie
To ja pozwolę sobie jeszcze tutaj dopisać, co koledze do Issues dodałem:
https://github.com/krycha88/GUI-Generic/issues/86

w skrócie - ustawienie zakresu PWMu oraz częstotliwości PWMu
Dobrze by było, by dało się ustawiać wartości minimalne i maksymalne PWMu, którym odpowiadają wartości 0%-100% ustawione gałką/suwakiem w aplikacji . Oraz "szybkość pwm" aby uniknąć piszczenia czy migotania, a równocześnie dostosować się do różnych zastosowań i szybkości mosfetu/triaka itp

(sama wartość brightness (jak i jasności rgb i rgbbrightness) są u_int32 ale nie wiem jaki jest ich realny zakres w supladev używany - może 0-1023 ? w kazdym razie jakoś to się rzutuje na zakres PWMu na porcie, oraz na krok i szybkość ich regulacji podczas przyciskania przycisku dimmera)
Jakiekolwiek regulacje i ustawienia można aktualnie robić jedynie na www urządzenia.
Aplikacja Supli na takie rzeczy nie pozwala i jest tyle pilniejszych tematów do zrobienia, że nawet nie pokuszę się o zgadywanie kiedy by to można dodać.
Przyjrzę się temu co tu można usprawnić
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

klew pisze: wt wrz 06, 2022 6:44 pm Jakiekolwiek regulacje i ustawienia można aktualnie robić jedynie na www urządzenia.
Aplikacja Supli na takie rzeczy nie pozwala
Oczywiście, nie śmiałem myśleć o tym, by takie rzeczy regulować z poziomu Supla Cloud (i przesyłać do urządzenia) - ale pytałem tu, bo nie wiem czy takie modyfikacje zahaczają o modyfikację bibliotek supla-device (i powinny być tam zrobione, by były do powielenia w innych projektach, i następnych wersjach i forkach wszelkich tak samo) czy już tylko trzeba to sobie zaszyć w indywidualnym podejściu i swojej interpretacji, np tej na podstawie której jest robione firmware przez GG
petione
Posty: 90
Rejestracja: sob lip 21, 2018 4:26 pm

klew pisze: śr sie 17, 2022 11:52 am
petione pisze: śr sie 17, 2022 11:32 am
klew pisze: sob sie 13, 2022 9:18 pm To zachowanie wynikające z implementacji w bibliotece.
Postaram się to poprawić w najbliższym czasie. Jakbym się tutaj nie odzywał, to jeśli komuś zależy na tym, to niech się upomina :)
Mogę się grzecznie przypomnieć? :oops:
Pewnie ;). Ale temat jeszcze musi trochę poczekać :)
Chciałem zapytać czy coś drgnęło w temacie i jednocześnie nieśmiało się przypomnieć :roll:
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

petione pisze: czw wrz 29, 2022 9:54 am Chciałem zapytać czy coś drgnęło w temacie i jednocześnie nieśmiało się przypomnieć :roll:
Zachowanie przycisku zostało poprawione i wydane w wersji bibliteki 22.10.01.
Natomiast nie wiem kiedy ta zmiana zostanie dodana do GG. Jeśli ktoś sam kompiluje, to powinno wystarczyć podmienienie plików rgbw_base.h i rgbw_base.cpp w bibliotece używanej w GG, aby ta zmiana zaczęła działać.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
petione
Posty: 90
Rejestracja: sob lip 21, 2018 4:26 pm

klew pisze: wt paź 04, 2022 8:28 am
petione pisze: czw wrz 29, 2022 9:54 am Chciałem zapytać czy coś drgnęło w temacie i jednocześnie nieśmiało się przypomnieć :roll:
Zachowanie przycisku zostało poprawione i wydane w wersji bibliteki 22.10.01.
Natomiast nie wiem kiedy ta zmiana zostanie dodana do GG. Jeśli ktoś sam kompiluje, to powinno wystarczyć podmienienie plików rgbw_base.h i rgbw_base.cpp w bibliotece używanej w GG, aby ta zmiana zaczęła działać.
Super. Dzięki wielkie :)
LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

klew pisze: wt wrz 06, 2022 6:44 pm
Hrumque pisze: wt wrz 06, 2022 4:58 pm
klew pisze: sob sie 13, 2022 2:01 pm Każde kolejne przytrzymanie powinno ściemniać/rozjaśniać w przeciwną stronę niż poprzednie
To ja pozwolę sobie jeszcze tutaj dopisać, co koledze do Issues dodałem:
https://github.com/krycha88/GUI-Generic/issues/86

w skrócie - ustawienie zakresu PWMu oraz częstotliwości PWMu
Dobrze by było, by dało się ustawiać wartości minimalne i maksymalne PWMu, którym odpowiadają wartości 0%-100% ustawione gałką/suwakiem w aplikacji . Oraz "szybkość pwm" aby uniknąć piszczenia czy migotania, a równocześnie dostosować się do różnych zastosowań i szybkości mosfetu/triaka itp

(sama wartość brightness (jak i jasności rgb i rgbbrightness) są u_int32 ale nie wiem jaki jest ich realny zakres w supladev używany - może 0-1023 ? w kazdym razie jakoś to się rzutuje na zakres PWMu na porcie, oraz na krok i szybkość ich regulacji podczas przyciskania przycisku dimmera)
Jakiekolwiek regulacje i ustawienia można aktualnie robić jedynie na www urządzenia.
Aplikacja Supli na takie rzeczy nie pozwala i jest tyle pilniejszych tematów do zrobienia, że nawet nie pokuszę się o zgadywanie kiedy by to można dodać.
Przyjrzę się temu co tu można usprawnić
Chciałem zapytać czy znalazł by się czas na temat usprawnienia płynności działania dimmera albo dodanie opcji konfiguracji parametrów ?
Zastanawiam się czy nie można by zaimplementować kawałka kodu od Elmaya wg projektu z tego postu: Ściemniacz 3 kanały, ponieważ tutaj działa to bardzo płynnie nawet przesuwanie suwakiem z apki powoduje że oświetlenie "płynnie goni" ustawienie. Dodatkowo bardzo przydatne są początkowe ustawienia dimmera dosłownie z zakresu 1-10%, a często bardzo trudno w nie trafić z przycisku i podejmuje się kilka prób aby "nie obudzić" żony za dużym światłem ;)
krycha88
Posty: 5186
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

LukaszH pisze: pt lis 11, 2022 6:05 pm Chciałem zapytać czy znalazł by się czas na temat usprawnienia płynności działania dimmera albo dodanie opcji konfiguracji parametrów ?
Zastanawiam się czy nie można by zaimplementować kawałka kodu od Elmaya wg projektu z tego postu: Ściemniacz 3 kanały, ponieważ tutaj działa to bardzo płynnie nawet przesuwanie suwakiem z apki powoduje że oświetlenie "płynnie goni" ustawienie. Dodatkowo bardzo przydatne są początkowe ustawienia dimmera dosłownie z zakresu 1-10%, a często bardzo trudno w nie trafić z przycisku i podejmuje się kilka prób aby "nie obudzić" żony za dużym światłem ;)
A czy czasami @klew tego nie poprawił? Sprawdzałeś na ostatnim wydaniu 5.1.x?
https://gui-generic-builder.supla.io/
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”