Grupowanie kanałow (pomiarów, przełączników)

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

Patrząc od strony funkcjonalnej i aplikacji:
- kanał pomiarowy z jakiegoś jednego sensora zintegrowanego typu BME280 czy DHT22 wygląda rozsądnie - pomiary są razem zgrupowane:
Obrazek

- ale nawet dwa czy kilka pomiarów z kilku sensorów (np DS18b20) z jednego urzadzenia - występuje jako każdy oddzielny - czasem to ma sens (np pomiar jednym czujnikiem na zewnątrz, drugi wewnątrz pomieszczenia) - ale często sensu nie ma.. Przecież moglibyśmy mieć kulturalnie, np:
Clipboard02.png
Clipboard02.png (26.03 KiB) Przejrzano 590 razy
co oczywiście tylko przykład z tą pompą ciepła, ale nawet taka głupota jak temperatura na zewnątrz - jak ktoś ma X czujników zewnętrznych z paru stron, bo z czasem na któryś świeci słońce i bzdury pokazuje - można by je zintegrować i wyświetlać razem (już nie mówiąc o jakiejś matematyce i ich przeliczaniu, nie róbmy matlaba z supli), pomiar "temperatura otoczenia i temperatura wody w akwarium" , czy dla jakiejś instalacji ciśnienie+temperatura... czy znów "wzbogacony" czujnik Ikea - by wyświetlać PM2.5 temperaturę ciśnienie i wilgotność razem...

- temat może dotyczyć nie tylko pomiarów - ale np też sterowania (przykładowo kilka włączników, może jeszcze ściemniacz - dla jednego żyrandola)

Mój wniosek - grupowanie (po stronie cloud?) urządzeń fizycznych w "zespół" - urządzenie wirtualne, składające się z instancji fizycznych. Np "wirtualny miernik" do którego wkładamy kilka pomiarów (każdy ze swoją ikonką), z różnych fizycznych mierników, a w aplikacji - wyświetla się to wszystko razem - przykładowo jak ta pompa ciepła ;)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Coś podobnego kiedyś już proponowałem ;)
Na razie brak zasobów i czasu. Trzeba zaległości po stronie apek nadgonić
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

klew pisze: ndz sie 14, 2022 9:13 am Coś podobnego kiedyś już proponowałem ;)
Na razie brak zasobów i czasu. Trzeba zaległości po stronie apek nadgonić
To ja bardzo czekam na takie możliwości.
O ile pomiary to w zasadzie tylko estetyka (choć np wspólne wykresy w apce - takie jak dla wilgotność+temperatura - to byłoby miodzio) - to np przełączniki "wielokanałowe" (np żyrandol wielożarówkowy z 4-kanałowym modułem go sterującym) rozbite jako wiele osobnych włączników - no to jest totalnie nieżyciowe ;)

(a takie ustrojstwo rozwiązałem tak, że sobie ręcznie zmodyfikowałem soft GG w wersji dimmeraRGB https://github.com/krycha88/GUI-Generic ... o.cpp#L121 - tak że zamiast ustawić PWM dla portu przez

Kod: Zaznacz cały

 ::analogWrite(pin, val);
robię w tym miejscu aplikacji "drabinkę" z case od val:
0 do 50 - załącz GPIO (przez ::digitalWrite(pinA, 1) a pozostałe pinB, pinC, pidD wyłącz),
od 51 do 100 ::digitalWrite(pinB, 1); ::digitalWrite(pinA, 1); a pozostałe ::digitalWrite(pinC, 0); ::digitalWrite(pinD, 0);
od 101 do 150 ::digitalWrite(pinB, 1); ::digitalWrite(pinA, 1); ::digitalWrite(pinC, 1); a ostatni wyłączony ::digitalWrite(pinD, 0);
ponad 150 pinB - pinD załącz wszystkie.
- z poziomu apk wygląda to jak dimmer, reguluję jak zwykłym dimmerem z kanałem brightness, a po stronie device - klika mi 4 przekaźnikami po kolei załączając kolejne żarówki...
Napisane gdzieś w nocy na kolanie, hardcoded ten piny-gpio, wgrane, zadziałało, i zgubiłem (więc nie pytajcie o source) - ale idea jest prosta...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”