Watomierz 12V 10A

Awatar użytkownika
Arghatell
Posty: 121
Rejestracja: czw cze 11, 2020 10:39 pm

Poszukuję opcji zrobienia watomierza w skali napięcia 12V/10A. Idealnie jakby pokazywał napięcie, natężenie oraz moc z logowaniem tej mocy lub samo napięcie i natężenie. Mam już woltomierz, działa dobrze ale to za mało.
Niby są już takie rozwiązania ale na AC 230V Zamel. Mam lokalnie zamontowany obecnie watomierz LCD do wiatraka. Wiatrak niby ma wyście AC/3F ale wolę po stronie DC bo to dla mnie lepsze rozwiązanie. Wiatrak ma moc czynną ok 200W/~10m/s (2kW max) ale nie używam więcej jak około 150W, do ładowania akumulatorów. Nie wiem czy idzie przerobić gotowca Zamela np https://supla.zamel.com/product/licznik ... fi-liw-01/ tak, aby działał na DC 12V i liczył to co ma liczyć. Cały myk polega na tym, że nigdy nie wiem ile energii w danym dniu wyprodukował mi wiatrak, jedynie kiedy jestem lokalnie na miejscu (działka rekreacyjna) to mogę odczytać z tego LCD ile naprodukował od ostatniego odczytu. Z panelami PV nie mam problemu, bo logują się dane w sterownikach MPPT i niespecjalnie jest mi to potrzebne online. Sprawdzam sobie przez BT będąc na miejscu. Z wiatrakiem jednak to inna sprawa i mógłbym go podłączyć nawet pod następny MPPT ale chciałbym mieć pomiar online z wykresami. Marzeniem byłoby to sprząc z anemometrem, żeby odczytywać wartości przy różnej sile wiatru ale podaruję sobie ten anemometr :D Ktoś/coś? Oczywiście nie dysponuję na działce 230V ani nie posiadam falownika a cała instalacja wykonana jest na 12V DC z akumulatorami.
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Mam podobną instalację PV 300W + MPPT EPEVER 2210AN i on ma wyjście RS485 po którym odczytuje online dane z chwilowej, jak i całej produkcji za pomocą modułu ESP Nodemcu. Dodatkowo steruje nim przekaźnikiem LOAD w module EPEVER i przełączam moje urządzenia 12V na pracę albo z PV/Aku albo z sieci 230V poprzez zasilacz 12V/10A.
esp epever.png
esp epever.png (24.7 KiB) Przejrzano 878 razy
.
Obrazek
Awatar użytkownika
Arghatell
Posty: 121
Rejestracja: czw cze 11, 2020 10:39 pm

Hmm, musiałbym jednak kupić następny MMPT do wiatraka co raczej mi się nie uśmiecha i dodatkowo walczyć z następnymi wyżeraczami prądu. Wszystko ładnie ale nie mam dostępu do 230V i bazuję na tym, co mi PV i wiatrak poda i naładuje akumulatory. Wszystko ładnie działa do momentu zimy. Tutaj następują kataklizmy i blackouty więc każdy miliamper się liczy. Ponieważ steruję całością modułów za pomocą wskazań woltomierza, który przy coraz niższym napięciu odcina gałęzie podłączonych modułów, żeby przetrwać i utrzymać router LTE+alarm to mogę jedynie pokusić się o jeden moduł supli z omawianym watomierzem. Nie wiem dokładnie jak działa ten wspomniany LIW 01 https://supla.zamel.com/product/licznik ... fi-liw-01/ ale może ktoś stosował i na DC 12 działa w miarę poprawnie. Producenta nie pytałem jeszcze. Generalnie byłby to gotowiec.
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Liw mierzy impulsy, układ pomiarowy musiałby zrobić ci zwarcie do masy dla np. każdego wyprodukowanego Wh
Obrazek
Jurand
Posty: 5
Rejestracja: ndz sty 30, 2022 9:55 pm

Witam, kup sobie coś z tej rodziny produktów TI który Ci będzie pasował. Ten link jest do jednego z nich.
https://allegro.pl/oferta/dwukierunkowy ... 0797587894
Awatar użytkownika
Arghatell
Posty: 121
Rejestracja: czw cze 11, 2020 10:39 pm

Jurand pisze: ndz sie 07, 2022 9:04 pm Witam, kup sobie coś z tej rodziny produktów TI który Ci będzie pasował. Ten link jest do jednego z nich.
https://allegro.pl/oferta/dwukierunkowy ... 0797587894
Niby jestem elektronikiem ale chyba miałbym problem podłączyć coś takiego do Supli :) w sensie, żeby wybrać moduł ESP i podpiąć to pod kanały tak, żeby mi logowało dane z wykresem. Najlepiej w opcji "temp/wilg", bo generalnie Supla jeszcze nie posiada kanałów dedykowanych do pomiaru mocy, napięcia lub natężenia. Zadałem jednak pytanie do Zamela bo mają watomierze na 230V ale odpowiedzieli, że na 12DC nie mają :/
Awatar użytkownika
Arghatell
Posty: 121
Rejestracja: czw cze 11, 2020 10:39 pm

Tak po namyśle...może utworzę sobie kanał...amperomierza (przerobiony woltomierz, który już mam, wystarczy dać bocznik i zmienić zakres woltomierza). Generalnie interesuje mnie w sumie amperaż, jaki dostarczam do ładowania akumulatorów z wiatraka (bo do tego jest mi to potrzebne, żeby odczytać sobie dane z wiatraka) Znając napięcie, które niewiele się zmienia czy to będzie watomierz czy amperomierz jest mniej istotne. Mając później wykres, łatwo obliczyć moc. Przykładowo, jeśli z wykresu wyniknie, że przez 10h leciało 5A to wiem że spoko jest i ładowanie jest skuteczne. Sam woltomierz nic w tym przypadku nie daje ale amperomierz jak najbardziej. Muszę to chyba zrobić, jeśli wyjdzie jak planuję to zaspokoję sobie chociaż tyle :)...no chyba że ktoś już ma coś takiego wykonane i się podzieli?
Jurand
Posty: 5
Rejestracja: ndz sty 30, 2022 9:55 pm

Coś kolega mało ambitny, w tym linku wszystko jest wytłumaczone po kolei.
https://youtu.be/WI4pWs0DYPU
Powodzenia.
Awatar użytkownika
Arghatell
Posty: 121
Rejestracja: czw cze 11, 2020 10:39 pm

Jurand pisze: śr sie 10, 2022 8:57 pm Coś kolega mało ambitny, w tym linku wszystko jest wytłumaczone po kolei.
https://youtu.be/WI4pWs0DYPU
Powodzenia.
Trochę się rozpiszę/może być nudne.
Jestem megadobry w analogu/...swoje lata :D...dotychczas kupowałem gotowce Supla/Allegro bo jakąś niechęć mam do uczenia się i wgrywania softu. Tak, wiem, czas w końcu zacząć...chociaż mam sąsiada i zaraziłem go Suplą. Jest młodszy ode mnie o 20 lat...więc już spalił kilka ESP :D Muszę go namówić chyba...albo w końcu sam siądę i podziubię. BTW, ten moduł (INA219) ma ograniczenie prądu do 3,2A a mi z wiatraka potrafi wychodzić 10A więc średnio to widzę. Może jednak coś skubnę tego tematu bardziej. Dzięx za link. Gdzieś tam pisałem, że nie mam Arduino u siebie, bo mam bardzo ograniczone pole działania w związku z zasilaniem akumulatorowym (działka rekreacyjna) więc każdy miliamper drenażu się liczy. Gdyby nie to ograniczenie, to spokojnie już bym to ogarnął zupełnie inaczej. Obecnie mam całość drenażu w dzień ok 2,5A, która podlega warunkom kontroli z woltomierza (wiwat skrypty Frącza)... ( 3 kamery, 20W pompa w oczku wodnym). Jeśli napięcie spada to wyłączają się poszczególne urządzenia. Na koniec dnia/noc mam drenaż ok ~0,7A czyli router LTE/Aero2 + 4 ESP + 3W 1 kamera IP, 3W pompa do oczka wodnego, co zapewnia mi przetrwanie nocy czy trudnych warunków w systemie ładowania akumulatorów 300Ah (zima/wiosna) lub bardzo pochmurnego tygodnia/tygodni (dlatego wiatrak). Jeszcze jeden ESP mogę podłączyć (kilka mA)do systemu ale Arduino czy inna Malina w moim systemie akumulatorowym 24h raczej odpada. Nie mogę przekroczyć wartości drenażu 1A (+/-15W) kiedy nie mam ładowania dłuższy czas (doświadczalnie 3 lata obserwacji systemu). Pewnie byś zapytał o większą kumulację energii i rozbudowę...osiągnąłem jakieś min/max i więcej nie chcę inwestować, chociaż przewymiarowałem instalację 4 krotnie/ w końcu działa jak powinna. Brakuje mi w sumie jednego loga/wykresu/online z wiatraka do pełni szczęścia :)
Awatar użytkownika
Arghatell
Posty: 121
Rejestracja: czw cze 11, 2020 10:39 pm

Jurand pisze: śr sie 10, 2022 8:57 pm Coś kolega mało ambitny, w tym linku wszystko jest wytłumaczone po kolei.
https://youtu.be/WI4pWs0DYPU
Powodzenia.
Wdepnąłeś mi na ambicję, "przytrzymaj mi piwo" :D
No dobra, kupiłem INA 219 z Allegro i jedzie, dokupiłem też Wemos D1 Mini ESP8266 mam nadzieję że to pyknie razem :) Dasz radę mnie pokierować jak to zbudować, żeby działało z Supla? Nie pali się, do jesieni jeszcze trochę a dopiero wtedy wiatrak zaczyna brać udział w ładowaniu :)
Może się komuś później przydać, jeśli będzie miał potrzebę kontroli ładowania akumulatora.

Na podorędziu mam programistę (przyszły zięć) młody ale zdolny. Nie dłubał jeszcze z supla ale go wkręcę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”