GUI - Generic builder - tutorial

jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Dzień dobry,
zobaczywszy ten wątek, zabrałem się za zrobienie prostego poradnika w formie wideo. Za namową @pzygmunt przesyłam odnośnik to wersji testowej - dojdzie jeszcze muzyka, czołówka i parę innych rzeczy. Chciałem poprosić Forumowiczów o krytyczne podejście. Zależy mi na uwagach, propozycjach edycji materiału, aby jego ostateczna forma była niewybrakowana. Może warto byłoby jeszcze o czymś wspomnieć?
https://www.youtube.com/watch?v=-e81gpG11yg
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Pierwsza uwaga to nie trzeba konfigurować urządzenia po przez wchodzenie na 192.168.4.1 a wystarczy dodać je przez kreator dodawania urządzeń w aplikacji Supla.
Druga uwaga należy skonfigurować zawsze przycisk konfiguracyjny w innym wypadku zawsze ESP będzie uruchamiać się w trybie konfiguracyjnym.

Dla początkującego jak najbardziej jest ok ;)
https://gui-generic-builder.supla.io/
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

1. Ten soft dodać możesz z poziomu apki - nie wspominasz zdaje się o tym.
2. Jeśli masz aktywny przynajmniej jeden kanał - po dodaniu odczytasz adres z apki i dokończysz konfigurację. Opcja wyszukiwania adresu w routerze to dla zwykłego użyszkodnika kłopot...
3. Jest jeszcze parę szczegółów, o których... zapomniałem. Ale może inni wyłapią. ;)

PS. pytanie do @krycha - czy może się zdarzyć, że żaden z kanałów nie będzie aktywny na starcie po dodaniu kreatorem?
Jeśli tak, to może warto to zmienić dla uproszczenia?
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

krycha88 pisze: pn kwie 26, 2021 7:22 pm Pierwsza uwaga to nie trzeba konfigurować urządzenia po przez wchodzenie na 192.168.4.1 a wystarczy dodać je przez kreator dodawania urządzeń w aplikacji Supla.
Druga uwaga należy skonfigurować zawsze przycisk konfiguracyjny w innym wypadku zawsze ESP będzie uruchamiać się w trybie konfiguracyjnym.

Dla początkującego jak najbardziej jest ok ;)
O! To super informacja. Myślałem, że za pomocą aplikacji można dodawać tylko urządzenia sklepowe. W wolnym czasie postaram się to dograć i zmienić - będzie bardziej przystępne dla początkujących.
Tutaj pytanie - przypatrzyłem się teraz, że w przypadku ESP-01 przekaźnik na złączu RX załącza się na chwilę przy włączeniu modułu do prądu. Domyślam się, że problemem jest wykorzystanie nieodpowiedniego GPIO. W takim razie z jakich GPIO można/jest bezpiecznie korzystać z GUI-generic na ESP-01? A może po prostu jestem w błędzie?
slawek pisze: pn kwie 26, 2021 7:26 pm 2. Jeśli masz aktywny przynajmniej jeden kanał - po dodaniu odczytasz adres z apki i dokończysz konfigurację. Opcja wyszukiwania adresu w
Nie wiedziałem o tej możliwości. Postaram się edytować wideo. Nawiasem mówiąc jest to dla mnie zbawienne, bo wstawianie rozmyć w filmie jest czasochłonne.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Jak wygrywasz czysty soft to domyślnie nie dodaje się żaden kanał. Jeżeli ma się problem z odnalezieniem urządzenia po IP to można przeprowadzić konfigurację po przez 192.168.4.1.

Fajnie jakby w cloud wyświetlały się dodatkowe informacje takie jak w "i" w aplikacji w tym IP urządzenia. Wtedy problem odnalezienia urządzenia by nie istniał ale to już nie ode mnie zależy :)
https://gui-generic-builder.supla.io/
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

jaku2k pisze: pn kwie 26, 2021 7:35 pm.
Tutaj pytanie - przypatrzyłem się teraz, że w przypadku ESP-01 przekaźnik na złączu RX załącza się na chwilę przy włączeniu modułu do prądu. Domyślam się, że problemem jest wykorzystanie nieodpowiedniego GPIO. W takim razie z jakich GPIO można/jest bezpiecznie korzystać z GUI-generic na ESP-01? A może po prostu jestem w błędzie?
ESP-01 najlepiej sprawdza się jako termometr na GPIO 1, 2 lub 3.
Do przekaźników nadaje się średnio - popatrz na listę ograniczeń w wątku GG - gdzieś na początku @espablo podaje linka.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

krycha88 pisze: pn kwie 26, 2021 7:41 pm Jak wygrywasz czysty soft to domyślnie nie dodaje się żaden kanał.
Chyba nikt nie generuje softu dla samego GUI... jeśli wybierze przekaźnik czy czujnik, to powinien on wg mnie być od razu aktywny w apce.
Uprościłoby to wyszukiwanie modułu i konfigurację
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

slawek pisze: pn kwie 26, 2021 7:54 pm
krycha88 pisze: pn kwie 26, 2021 7:41 pm Jak wygrywasz czysty soft to domyślnie nie dodaje się żaden kanał.
Chyba nikt nie generuje softu dla samego GUI... jeśli wybierze przekaźnik czy czujnik, to powinien on wg mnie być od razu aktywny w apce.
Uprościłoby to wyszukiwanie modułu i konfigurację
Nie podoba mi się to rozwiązanie, bo jak nie trafię w kanał i będziesz chciał zmienić ustawienia kanałów to prawdopodobnie skończy się to konfliktem kanałów.
https://gui-generic-builder.supla.io/
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Myślę, że wyświetlanie IP urządzenia po stronie clouda to 5min roboty a by rozwiązało problem :)
https://gui-generic-builder.supla.io/
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

krycha88 pisze: pn kwie 26, 2021 8:05 pm Nie podoba mi się to rozwiązanie, bo jak nie trafię w kanał i będziesz chciał zmienić ustawienia kanałów to prawdopodobnie skończy się to konfliktem kanałów.
Zgoda, ale po co generować "pusty" soft? Może "zabronić"? Tak tylko dywaguję...
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”