GUI - Generic builder - tutorial

Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Najprościej odczytuje się IP w apce - to rozwiązanie jest super i gdyby nie dało się "popełnić pustej" - ułatwiłoby życie Kowalskiemu
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

slawek pisze: pn kwie 26, 2021 8:10 pm
krycha88 pisze: pn kwie 26, 2021 8:05 pm Nie podoba mi się to rozwiązanie, bo jak nie trafię w kanał i będziesz chciał zmienić ustawienia kanałów to prawdopodobnie skończy się to konfliktem kanałów.
Zgoda, ale po co generować "pusty" soft? Może "zabronić"? Tak tylko dywaguję...
Wg mnie zbyt bardzo to upraszczasz. Ja mam jeden podstawowy soft gdzie są przekaźniki przyciski i interesujące mnie sensory w tym licznik. Nie w każdym urządzeniu mam przekaźniki jak i sensory pomimo to używam jednego softu. Skąd mam wiedzieć, że użytkownik na urządzeniu chciał tylko BME a nie przekaźnik?
https://gui-generic-builder.supla.io/
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Chodzi mi tylko o to, żeby każdy soft miał choćby jeden kanał aktywny, nieważne czy to termometr, przekaźnik, sensor, licznik... ważne, aby była literka "i" pozwalająca na dokończenie w prosty sposób konfiguracji. Wiem, że Ty sobie poradzisz, ja (chyba) też, ale soft powinien być jak najbardziej intuicyjny, szkoda, że przysłowiowy już przycisk konfiguracyjny nie jest kanałem... ;)
Info o IP w cloud byłoby fajnym rozwiązaniem, ale moim zdaniem powinniśmy dążyć do tego, aby jak najwięcej ogarnąć z apki, a do chmury zaglądać sporadycznie. Ale to może być tylko moje zdanie.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

krycha88 pisze: pn kwie 26, 2021 8:08 pm Myślę, że wyświetlanie IP urządzenia po stronie clouda to 5min roboty a by rozwiązało problem :)
Prosiłem o to już dawno :(
slawek pisze: pn kwie 26, 2021 8:35 pm Chodzi mi tylko o to, żeby każdy soft miał choćby jeden kanał aktywny, nieważne czy to termometr, przekaźnik, sensor, licznik... ważne, aby była literka "i" pozwalająca na dokończenie w prosty sposób konfiguracji. Wiem, że Ty sobie poradzisz, ja (chyba) też, ale soft powinien być jak najbardziej intuicyjny, szkoda, że przysłowiowy już przycisk konfiguracyjny nie jest kanałem... ;)
Ale trzeba by podpiąć jakieś GPIO pod to, a później użytkownik musiałby to odkręcać...
slawek pisze: pn kwie 26, 2021 8:35 pm Info o IP w cloud byłoby fajnym rozwiązaniem, ale moim zdaniem powinniśmy dążyć do tego, aby jak najwięcej ogarnąć z apki, a do chmury zaglądać sporadycznie. Ale to może być tylko moje zdanie.
Tutaj się zgadzam.

A samo urządzenie i jego adres IP można sobie w telefonie znaleźć jakimś skanerem sieci. Pokaże on MAC Address i przypisane do urządzenia IP. A MAC mamy w oknie konfiguracyjnym i chyba apka też przy dodawaniu go podaje.

Zalecamy użytkownikom dodawanie w DHCP stałego adresu dla modułu IoT, więc podstawowe rzeczy związane z routerem i siecią wymagamy od użytkownika.
Podczas eksploatacji nie ma problemu, w apce pod (i) znajdziemy aktualny adres IP naszego modułu na którym chodzi dany kanał.

A gdyby apka miała listę urządzeń? Z danymi, w tym aktualnym adresem IP urządzenia?
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Espablo
Posty: 1754
Rejestracja: śr cze 29, 2016 5:04 pm
Lokalizacja: Oświęcim
Kontakt:

slawek pisze: pn kwie 26, 2021 7:54 pm
krycha88 pisze: pn kwie 26, 2021 7:41 pm Jak wygrywasz czysty soft to domyślnie nie dodaje się żaden kanał.
Chyba nikt nie generuje softu dla samego GUI... jeśli wybierze przekaźnik czy czujnik, to powinien on wg mnie być od razu aktywny w apce.
Uprościłoby to wyszukiwanie modułu i konfigurację
Wszystko się zgadza ale jak np. konfigurujesz soft pod przekaźnik to skąd cloud ma wiedzieć ile przekaźników chcesz mieć na danym module i ile kanałów ma przypisać. Ja wiem, że to byłoby wygodniej. Kanały generują się na podstawie ilości zajętych GPIO i funkcji jakie mają spełniać a tego "czysty" i świeżo wgrany soft nie wie.
Każde urządzenie elektryczne działa o wiele lepiej jeśli podłączysz je do prądu. :? :roll:
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

@Espablo - mnie chodzi tylko o możliwość odczytania IP z apki dla dalszej konfiguracji. Do tego wystarczy jeden "byle jaki" kanał...
Aby można było dodać urządzenie kreatorem, jak "nie przymierzając" Zamel ;) , odczytać IP i dokończyć konfigurację przy "nietypowej" płytce.
Przy predefiniowanych kanały dodawałyby się zgodnie z definicją GPIO dla danej płytki.
I nie odbierajcie moich postów jako krytykę, bo jest wręcz przeciwnie ;)
"Walczę" tylko o jak największą prostotę dla "Kowalskiego".
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

krycha88 pisze: pn kwie 26, 2021 8:08 pm Myślę, że wyświetlanie IP urządzenia po stronie clouda to 5min roboty a by rozwiązało problem :)
To nie jest takie hop siup ;)
Serwer "zna" adres IP z jakiego jest nawiązane połączenie, ale jest to jakiś adres zewnętrzny, a nie lokalny adres IP urządzenia w sieci lokalnej.
Serwer musiałby udawać przez chwilę, że jest telefonem i odpytać o informacje "channel state", co wydaje się dość dziwnym rozwiązaniem.
Więc pewnie "czyściej" i lepiej byłoby dodać odpowiednie nowe wiadomości na interfejsach komunikacynych i urządzenie mogłoby samo podsyłać dane.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18282
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Zgadza się. Aby miało to ręce i nogi urządzenie przy rejestracji powinno podawać swój IP.
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

pzygmunt pisze: pn kwie 26, 2021 9:50 pm Zgadza się. Aby miało to ręce i nogi urządzenie przy rejestracji powinno podawać swój IP.
No i już wiadomo co trzeba zrobić :D
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Goral64 pisze: pn kwie 26, 2021 9:52 pm No i już wiadomo co trzeba zrobić :D
Albo zrobić tak, aby urządzenie po dodaniu kreatorem było widoczne w apce i pokazywało IP... ;)
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”