Wyzwalacze akcji i inne funkcje - gdzie są, a gdzie nie ma i czemu

mjacek
Posty: 23
Rejestracja: pt sty 07, 2022 8:13 am

Tak próbuję zrozumieć jak to wszystko działa :-). [edit - i dopisałem dla potomnych kilka światłych uwag]

Kupiłem sobie kilka różnych urządzeń - Zamele, Sonoffy, Gosundy, Shelly. Wszystkie gotowe - zasuplowane przez producenta lub sprzedawcę.
Obsługuję przez chmurowego clouda (myślę o postawieniu swojego, ale w tzw. przyszłości).

Każde urządzonko wygląda inaczej.
  • Zamel ma wyzwalacze, reszta nie.
  • Sonoff ma wszelkie funkcje - mogę wybierać od automatu schodowego po zwykły włącznik. Reszta nie.
  • Shelly nie umiem przełączyć w tryb AP, żeby zobaczyć czy da się przeprogramować mono-bistabilne albo zrobić upgrade softu. Coś czytałem, że to się robi klawiszem (tym dołączonym), a nie guziczkiem na samej Shelly. U ZAMELa - z kolei tylko guziczkiem, a przynajmniej nic nie wiem aby klawiszem (a przydałoby się - zakopałem ZAMELa pod kłębowisko drutów w ciasnej puszce, wykopanie go i zakopanie ponownie mi się zupełnie nie marzy).
Co z tych funkcjonalności wynika z konkretnego sprzętu, a co wynika z softu?
Na przykład z wgrania nieświeżej wersji supla-dev? Albo z tego, że na danym sprzęcie nie istnieje jeszcze sprawna nowa wersja...

Czy w ZAMELu ROW da się jakoś odblokować funkcję czasową (wył. schodowego)? To w końcu jest chyba czysty soft?

I jeszcze pytanie o wyzwalacze - czy one idą przez serwer clouda, czy lokalnie? Tzn. jak mi provider utnie internet, to czy uda mi się wyłączyć światło:
a) wyzwalaczem z innego urządzenia
b) wyzwalaczem z tego samego urządzenia.

Takie sobie pytania nowicjusza, który coś tam w życiu z elektroniki i programowania liznął, ale jest za leniwy żeby analizować całego GitHuba (gdzie zresztą często można zabrnąć w ślepą uliczkę jeśli się przedtem nie pojmie filozofii całości).

========== tu obiecane notatki =========
A ku pamięci (i może przestrodze mi podobnych) notuję jeszcze,  bo sam się nadziałem, że:
  • Sonoff R2 w ogóle nie ma złącz do przycisku zewnętrznego (za to daje się włączać i wylączać wbudowanym)
  • Sonoff R2 mini fajnie się pakuje do puszki, ale jego przycisk NIE MOŻE być podłączony do 230V (ani do L ani do N!)
Ostatnio zmieniony pt sty 21, 2022 11:47 pm przez mjacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

mjacek pisze: wt sty 18, 2022 11:36 am
  • Zamel ma wyzwalacze, reszta nie.
  • Sonoff ma wszelkie funkcje - mogę wybierać od automatu schodowego po zwykły włącznik. Reszta nie.
  • Shelly nie umiem przełączyć w tryb AP, żeby zobaczyć czy da się przeprogramować mono-bistabilne albo zrobić upgrade softu. Coś czytałem, że to się robi klawiszem (tym dołączonym), a nie guziczkiem na samej Shelly. U ZAMELa - z kolei tylko guziczkiem, a przynajmniej nic nie wiem aby klawiszem (a przydałoby się - zakopałem ZAMELa pod kłębowisko drutów w ciasnej puszce, wykopanie go i zakopanie ponownie mi się zupełnie nie marzy).
Wyzwalacze były wprowadzane (softem) w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Niektóre Zamele mogą wymagać aktualizacji, aby to też było.
Wszelkie inne przerabiane moduły - pytaj sprzedawcy. Nikt na forum nie wie co sprzedawca tam wgrał ;). Projekt jest open-source i każdy może zrobić swoją binarkę, ale ma obowiązek udostępniania źródeł. Na forum znajdziesz soft GUI Generic, który uruchomi się na większości układów - tam wsparcie dla Wyzwalaczy jest.

Przechodzenie do configa - w Zamelach używasz przycisku na obudowie, albo możesz włączyć włączanie configa za pomocą podłączonego przycisku (z reguły 10x kliknięć, a w kilku modułach przytrzymanie 15 s). Ustaw sobie tą opcję w configu, aby potem nie trzeba było otwierać puszek i szukać modułu.
W rozwiązaniach DIY przechodzenie do configa zależy od wgranego softu. J/w pytaj sprzedawcy/wgraj gui generic.

Czasówka - to jest funkcja softu. W Zamelach automat schodowy nie jest dostępny (i nie będzie). Dopiero mROW-02 ma taką funkcję. Wynika to z tego, że pozostałe ROW-y nie mają dodatkowych układów pamięci, które pozwalałyby na częsty zapis bez ryzyka uszkodzenia pamięci flash. Wszystkie układy DIY mają ten sam problem, ale to Twój sprzęt, z Twoim softem, więc jak chcesz możesz go sobie męczyć, psuć i robić co się podoba ;P.
mjacek pisze: wt sty 18, 2022 11:36 am I jeszcze pytanie o wyzwalacze - czy one idą przez serwer clouda, czy lokalnie? Tzn. jak mi provider utnie internet, to czy uda mi się wyłączyć światło:
a) wyzwalaczem z innego urządzenia
b) wyzwalaczem z tego samego urządzenia.
Wyzwalacze lecą wyłącznie przez serwer. Nawet jeśli ustawiona akcja dotyczy tego samego modułu.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”