Licznik impulsów dla wodomierza

sediv44
Posty: 64
Rejestracja: pn lut 11, 2019 10:38 am

Witam. Zamontowałem na wodomierzu czujnik odbiciowy TCRT5000 z komparatorem i połączyłem go z wemos d1mini. Mam problem z jego regulacją. Ciężko go wyregulować żeby odbijał tylko na kilka milimetrów. Udało mi się w końcu tak ustawić żeby reagował tylko na srebrną blaszkę zamontowaną na wskazówce ale jest problem jak czujnik podaje napięcie na wemosa to on wciąż nalicza impulsy jak wskazówka zatrzyma się na srebrnym. Wemos podpięty mam bezpośrednio pod starą ładowarkę telefoniczną nokia. Sprawdzałem napięcie jest 6,1v. Po podłączeniu wemosa przez usb nie mam możliwości wyregulowania czujnika tak jak był podpięty pod ładowarkę . Czemu jak czujnik i wemosa podłączę pod ładowarkę to po podaniu napięcia z czujnika na pin to on non stop nalicza impulsy tak jak długo jest podawane napięcie ?.
sediv44
Posty: 64
Rejestracja: pn lut 11, 2019 10:38 am

Widzę że nikt nie miał takiego problemu .Na pewno wina jest po stronie tego czujnika. Ale teraz mam inny problem .Gpio13 tzn D7 na wemosie nie zlicza impulsów. Jeden licznik mam podpięty pod D8 i on zlicza bez problemów a D7 nie. Co o dziwo miałem podpięte dwa liczniki i zliczało .Fakt że nie dokładnie ale to kwestia ustawień tego czujnika TCRT5000. Zmieniłem tylko zasilanie czujników z zasilana bezpośrednio z ładowarki na zasilanie z wemosa. Czy to może być przyczyna że gpio13 niezlicza impulsów ?
Mmof
Posty: 781
Rejestracja: ndz sty 26, 2020 5:49 pm

Może, zdarza się że jak czujniki potrzebują więcej niż wemos może dać to któryś wywala i nie chodzi.
sediv44
Posty: 64
Rejestracja: pn lut 11, 2019 10:38 am

Ja już na trzech wemosach sprawdzałem i gpio 13 nie działa . Dzisiaj spróbowałem wgrać gui -generic tylko sam licznik impulsów bez żadnych dodatkowych opcji i gpio13 dalej nie działa. O co tu chodzi co mogę robić nie tak ?
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Może być błąd w kodzie.
A ile tych liczników chcesz uruchomić na jednym Wemosie, że nie możesz zastosować innego GPIO?
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
sediv44
Posty: 64
Rejestracja: pn lut 11, 2019 10:38 am

Dwa liczniki .Jutro sprawdzę na innych gpio.
sediv44
Posty: 64
Rejestracja: pn lut 11, 2019 10:38 am

Właśnie sprawdziłem na D6 i D5 jest to samo czyli nie działają .Ja rozumiem że podając na pin 3,3v na supli powinno pokazać jeden impuls tak jak się dzieje w przypadku D8 .Czy inne piny powinny reagować tak samo?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

sediv44 pisze: czw mar 31, 2022 6:41 pm Właśnie sprawdziłem na D6 i D5 jest to samo czyli nie działają .Ja rozumiem że podając na pin 3,3v na supli powinno pokazać jeden impuls tak jak się dzieje w przypadku D8 .Czy inne piny powinny reagować tak samo?
Jeśli chcesz podawać na pin 3,3 V, to GPIO musi mieć ustawiony (albo podłączony) pull-down (softowo, lub rezystorem zewnętrznym).
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
sediv44
Posty: 64
Rejestracja: pn lut 11, 2019 10:38 am

Dzięki klew wstawienie rezystora pomogło, na sprawnym wemosie. To ciągłe naliczanie impulsów przy podaniu stałego napięcia na pin było spowodowane uszkodzonym wemosem a czujnik tcrt5000 niemiał nic z tym wspólnego.









DZIEKI K
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”