Położenie fazy w gniazdku

Awatar użytkownika
Lector
Posty: 1398
Rejestracja: pt lis 17, 2017 2:26 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Tak mnie nurtuje temat naszego standardu, bo normy której by standardy określały to nie ma.
Jak to jest z tym położeniem fazy w gniazdku?
Wiem że nie pisaną normą jest faza po lewej stronie bolec uziomu na górze a neutralny po prawej.

Jak to wygląda w innych krajach EU?
Wiem że w Anglii wszystkie gniazda i wtyki są opisywane i tam chyba jest to na odwrót. Przynajmniej jedną taką wtyczkę miałem.
Obrazek
To samo tyczy się inteligentnych gniazd z Chin. Zazwyczaj przekaźnik rozłącza prawą stronę tam gdzie my mamy neutralny.

W Chinach są dostępne również testery do gniazd gdzie poprawne ułożenie to faza po prawej.
https://a.aliexpress.com/_uW8bsA

Obstawiam że u nas panuje zasada L - life - left - lewa strona

Czekam na burzliwą dyskusję :)
Ostatnio zmieniony ndz gru 05, 2021 12:58 pm przez Lector, łącznie zmieniany 1 raz.
Niespełniony automatyk. :mrgreen:
https://3d-lamp.photos/
tomkowski
Posty: 372
Rejestracja: wt paź 09, 2018 7:16 pm
Lokalizacja: Orzesze

Tak jak piszesz. L po lewej.
Tylko z punktu widzenia podłączanego urządzenia sprawa i tak się rypie przy gniazdach podwójnych :-D
Awatar użytkownika
Lector
Posty: 1398
Rejestracja: pt lis 17, 2017 2:26 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Tak gniazda podwójne to inna sprawa, choć są producenci u których nie ma zamiany położenia fazy.
To samo przy gnizdach schuko.
Dodałem rysunek.
Niespełniony automatyk. :mrgreen:
https://3d-lamp.photos/
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Lector pisze: ndz gru 05, 2021 12:59 pm To samo przy gnizdach schuko.
Gniazdo schuko jest symetryczne, nie wiadomo gdzie góra a gdzie dół, więc i nie wiadomo gdzie jest lewo a gdzie prawo ;) Ale jak Ci się jarzy dioda przy wyłączonym obwodzie, obracasz wtyczkę i masz z głowy. Niestety, z gniazdem z bolcem tego nie zrobisz, chyba, że masz podwójne zespolone bez przeplotu.

Ale tak, wszelkie nieoficjalne (poza standardem) materiały mówią o fazie na lewo od bolca, który jest u góry.
Nie wiem natomiast czy ktoś pamięta czasy, kiedy w Polsce bolec w gniazdku był na dole? :D I wtedy też faza była na lewo od bolca :D
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Nie ma tu żadnej normy. A przyjęte jest od wielu, wielu lat że L jest w lewej dziurce ;)
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

tomkowski pisze: ndz gru 05, 2021 12:56 pm Tak jak piszesz. L po lewej.
Tylko z punktu widzenia podłączanego urządzenia sprawa i tak się rypie przy gniazdach podwójnych :-D
Pamiętam egzamin sep1 jak zaskoczyliśmy pana egzaminatora tym wlasnie zagadnieniem ... co w przypadku gniazdka podwójnego. Przecież powinno być crossowane właśnie aby faza była zawsze po tej samej stronie.
Screenshot_20211205-173422_Firefox.jpg
Screenshot_20211205-173422_Firefox.jpg (70.04 KiB) Przejrzano 832 razy
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
Mmof
Posty: 781
Rejestracja: ndz sty 26, 2020 5:49 pm

Robert Błaszczak pisze: ndz gru 05, 2021 3:52 pm Nie ma tu żadnej normy. A przyjęte jest od wielu, wielu lat że L jest w lewej dziurce ;)
Teoretycznie nie ma a w praktyce przy odbiorach jest problem jeżeli jest inaczej niż L z lewej strony.
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Już kiedyś temat fazy ktoś poruszał na forum ;)
W Anglii to wszystko jest odwrotnie, na ulicy odwrotnie jeżdżą to i fazę mogą mieć z drugiej strony :lol:
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
and111
Posty: 293
Rejestracja: ndz lut 18, 2018 3:54 pm

lesny8 pisze: ndz gru 05, 2021 5:10 pm Już kiedyś temat fazy ktoś poruszał na forum ;)
Było ;)
viewtopic.php?f=6&t=8004
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Dokładnie o ten temat mi chodziło ;)
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”