MEW-01 i Home Assistant (integracja i nie tylko) - wersja via sensor REST

Yassith
Posty: 1
Rejestracja: śr lip 07, 2021 7:55 am

Czesc,

W zwiazku z instalacji fotowoltaiki kupilem licznik Zamel MEW-01 i zintegrowalem go z Home Assistant korzystajac z poradnika viewtopic.php?f=46&t=7828.

Dodam tylko, ze moj HA dziala w dockerze bo to troche zmienia konfiguracje.

Licznik pracuje poprawnie i dysponuje wszelkimi odczytami ale ...

W ramach przedmiotowego poradnika dokladane sa sensory MQTT aby zliczac energie dziennie, miesiecznie, rocznie. Niestety ta funkcjonalnosc nie dziala a objawy sa nastepujace :

1. Utworzylem sensory MQTT w ramach configuration.yaml. Sensory widze na liscie encji ale ich status jest UNKNOWN
2. Utworzylem automatyzacje pobierajace odczyty z encji licznika i wpisujace je do konkretnych topikow, ktore nastepnie przypisywane sa do sensorow z pkt.1.
- automatyzacje dzialaja i nie ma bledow, analizujac dzialanie skrytpu widze ze wpisuja wlasciwe dane do wlasciwych topikow
- niestety sensory nie odczytuja tego z topikow i nie przypisuja sobie odczytanych wartosci tak jakby topikow nie bylo

Podejrzewam problem z samym MQTT dlatego kombinuje od kilku dni niestety bez sukcesow

1. W configuration.yaml mam ustawiony wpis mqtt: wskazujacy na broker z serwera supli
2. Niezaleznie mam zainstalowany Mosquitto Broker
3. Ostatnio dokonfigurowalem bridge dla Mosquitto Brokera ale to niczego nie zmienilo.

Niestety nie wiem co poczac i prosze o pomoc.

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Pokaż swoją konfigurację.
Jkon
Posty: 22
Rejestracja: czw wrz 30, 2021 5:01 am

Dzień dobry, skonfigurowałem MEW-01 z Home Assistant poprzez wpisanie w yaml:
mqtt:
broker: mqtt44.supla.org
port: 8883
certificate: auto
username: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
password: YYYYYYYYYYYYYYYYYYY
discovery: true

Ładnie zassało encje, wszystko pokazuje tak jak w aplikacji tylko nie ma najważniejszej: aktualna moc czynna. Aktualna moc czynna na każdej z faz osobno jest. Gdzie może być problem?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Encja się nazywa "Electricity meter (Power Active - Phase X)"
Topic ~/state/phases/X/power_active
Gdzie X to 1-3.
Jkon
Posty: 22
Rejestracja: czw wrz 30, 2021 5:01 am

pzygmunt pisze: pn paź 18, 2021 10:33 am Encja się nazywa "Electricity meter (Power Active - Phase X)"
Topic ~/state/phases/X/power_active
Gdzie X to 1-3.
Gdzieś to trzeba ręcznie jakoś dodać? Przepraszam, dopiero zacząłem poznawać HA.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

To się dodało z automatu jeśli masz włączone discovery. Znajdziesz w encjach.
Jkon
Posty: 22
Rejestracja: czw wrz 30, 2021 5:01 am

pzygmunt pisze: pn paź 18, 2021 12:37 pm To się dodało z automatu jeśli masz włączone discovery. Znajdziesz w encjach.
Discovery mam ustawione na true.
To są encje jakie się dodały (42 encji). W kółku zaznaczyłem moc czynna na poszczególnych fazach, a ogółem nie ma.
Załączniki
screen2.png
screen2.png (35.44 KiB) Przejrzano 1183 razy
screen1.png
screen1.png (44.46 KiB) Przejrzano 1183 razy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Źle przeczytałem Twojego posta. Myślałem, że chcesz osobne encje dla każdej z faz. Musisz sobie taką encję ręcznie dodać.
https://community.home-assistant.io/t/s ... r/111943/2
Jkon
Posty: 22
Rejestracja: czw wrz 30, 2021 5:01 am

pzygmunt pisze: pn paź 18, 2021 1:33 pm Źle przeczytałem Twojego posta. Myślałem, że chcesz osobne encje dla każdej z faz. Musisz sobie taką encję ręcznie dodać.
https://community.home-assistant.io/t/s ... r/111943/2
Dziękuje, dodałem i działa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL MEW-01”