Wskazania licznika energii MEW-01

Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 4006
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Jak najbardziej można za S-ami. To już jak wygodniej jest podłączyć.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Gelo5
Posty: 16
Rejestracja: pn gru 23, 2019 3:52 pm

Serdecznie Wam dziękuje za pomoc. Wrócę do domu i spróbuję tak podłączyć.
Powiem szczerze tak miałem na początku i liczyło z różnicą 4kw na dobę - może po tych przepieciach elektryka będzię OK.
Jeszcze raz dziękuję - odezwę się.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8268
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Ja bym zasilanie MEW-01 dał przynajmniej za wyłącznikiem głównym. Wyłącznik główny jest po to, aby po jego wyłączeniu nie było nigdzie napięcia poza wchodzącymi zaciskami. MEW-01 też powinien się wtedy wyłączyć.

Do tego wpinanie kilku przewodów pod jeden zacisk do włącznika głównego (z którejkolwiek strony) to proszenie się o problemy. Najlepiej jakby pod jadnym zaciskiem był jeden przewód. Można dać dwie linki, ale zaciśnięte w jednej tulejce, albo dwa druty, ale o takiej samej średnicy i starannie to dokręcając.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
gabriel.sz
Posty: 1
Rejestracja: pt sty 03, 2020 5:56 pm

Robert Błaszczak pisze: czw sty 02, 2020 10:07 pm Jak najbardziej można za S-ami. To już jak wygodniej jest podłączyć.
Nie chcę się wymądrzać, ale kwestia wygody jest w przypadku instalacji elektrycznych najmniej istotną rzeczą - najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego:

1) Generalnie radzę zlecenie prac elektrycznych doświadczonym elektrykom nawet jeśli nie ma się 'dwóch lewych rąk' i potrafi się czytać schematy i samemu 'da radę się podłączyć'
2) Przede wszystkim ŻANDE urządzenia nie mogą być podłączone przed bezpiecznikiem - jedna sprawa w przypadku wyłączenia głównego bezpiecznika w rozdzielnicy nadal pozostaje napięcie na liczniku Zemela (jeśli się w tym przypadku nie wyłączy bezpiecznika na klatce/szachcie). Po drugie w przypadku podłączenia przed zabezpieczeniem w szafie Zemel jest zabezpieczony wyłącznie bezpiecznikiem na klatce - pytanie jakiej wartości jest to bezpiecznik (czy nie za duży) i w przypadku zwarcia mogą być problemy.

Reasumując:
Trzy fazy należy podłączyć za bezpiecznikami - bez względu którymi we własnej rozdzielnicy bo to pomiar napięciowy. Przetworniki prądowe ('obejmy') są beznapięciowe, więc z nich nie można zostać porażonym prądem bez względu gdzie są podłączone.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 4006
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Tak naprawdę to w rozdzielni powinien być zamontowany wyłącznik główny i za nim wpięty MEW-01. Bezpiecznik B20 (a takie ma @Gelo5 ) zabezpieczy MEWa w równie nieskuteczny sposób co bezpiecznik przy liczniku głównym - zapewne 25A. Podejrzewam, że MEW ma swoje wewnętrzne zabezpieczenia, więc problem zabezpieczenia samego MEW można pominąć.
Ale faktycznie zgadzam się, że w tej sytuacji lepiej podłączyć MEWa po zabezpieczeniu.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Gelo5
Posty: 16
Rejestracja: pn gru 23, 2019 3:52 pm

Bardzo dziękuję za tak szerokie opisy i zainteresowanie. Podłączyłem w/G Waszych wskazówek i ... niestety wskazania są błędne. Powróciłem do tego co mi zrobił elektryk ( przynajmniej mam wskazania bliskie tego co pokazuje licznik) . Pewnie poproszę o przebudowę całej domowej rozdzielni (mieszkam w bloku i takie zastałem). Jedno jest pewne: coś jest nie tak albo z połączeniami albo z MEW.
PS. Podłączałem przed i za bezpiecznikiem B20. W obu przypadkach były podobne (złe) wskazania.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18326
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Może ktoś podkrada Ci prąd ?
Gelo5
Posty: 16
Rejestracja: pn gru 23, 2019 3:52 pm

Ok. 1KW na dobę?
Chyba tylko dla oświetlenia nory dla myszy :)
Po zastanowieniu, może masz rację. Spytam w Spółdzielni czy światło na klatce jest podłączone ........
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18326
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Łatwo możesz sprawdzić czy MEW dobrze mierzy.
Odłącz mew-a i podłącz po prostu do gniazdka.
N do N, a L do L1,L2 i L3.

Następnie zorganizuj sobie jakiś przewód z którego możesz zrobić przedłużacz ale tak aby przewody L i N były od siebie oddalone.
Na L zakładasz jeden przekładnik. Do przedłużacza podłącz jakiś odbiornik ze stałym poborem np. źródło światła. Będziesz widział czy moc czynna się zgadza.
PioKar
Posty: 411
Rejestracja: czw maja 03, 2018 5:56 am

Gelo5 pisze: sob sty 04, 2020 5:02 pm Bardzo dziękuję za tak szerokie opisy i zainteresowanie. Podłączyłem w/G Waszych wskazówek i ... niestety wskazania są błędne. Powróciłem do tego co mi zrobił elektryk ( przynajmniej mam wskazania bliskie tego co pokazuje licznik) . Pewnie poproszę o przebudowę całej domowej rozdzielni (mieszkam w bloku i takie zastałem). Jedno jest pewne: coś jest nie tak albo z połączeniami albo z MEW.
PS. Podłączałem przed i za bezpiecznikiem B20. W obu przypadkach były podobne (złe) wskazania.
To może inaczej.
Temat czytam od początku bo ciekawy jest.
Jedyna sprawdzona i pewna metoda diagnostyki to podmiana na sprawdzone i pewne części.
U ciebie jest inaczej bo sprawdzonego Mew nie masz.
Tak więc trzeba Mew podłączyć na próbę do innej instalacji - oczywiście na próbę.
Rodzice, teściowie, przyjaciel :)
Tak się wgryzłeś w temat że chyba nie będziesz miał problemu z konfigiem wi-fi.
A może sąsiad z klatki bo wtedy poszło by na twoich ustawieniach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL MEW-01”